ZCDN

Wielka Liga Czytelników – zaproszenie do udziału w konkursie

Zapraszamy osoby pracujące w szkołach podstawowych oraz bibliotekach publicznych do zgłaszania swoich uczniów i uczennic / czytelników i czytelniczek do udziału w Wielkiej Lidze Czytelników. Akcję w województwie zachodniopomorskim koordynuje Regina Czekała-Kil z Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej (ZCDN).

Do udziału w konkursie zaproszone są szkoły podstawowe i biblioteki publiczne. Placówki, które chcą dołączyć do Ligi, prosimy o wyłonienie koordynatora, który oficjalnie zgłosi ją do konkursu. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.
Konkurs organizowany jest w trzech kategoriach wiekowych:

  • klasy 1–3
  • klasy 4–6
  • klasy 7–8.

Dla każdej kategorii przygotowana została osobna lista książek, których znajomość jest niezbędna do udziału w konkursie. Kompletna lista lektur, regulamin konkursu, wymagane dokumenty zgłoszeniowe i inne informacje znajdują się na oficjalnej stronie Wielkiej Ligi Czytelników. Zachęcamy także do zapoznania się z Niezbędnikiem informacyjnym koordynatora placówki.

Wypełniony, podpisany przez dyrektora placówki i zeskanowany formularz zgłoszeniowy koordynatorzy placówki przesyłają na adres e-mail właściwego koordynatora powiatowego do 30 listopada 2023 r. Lista koordynatorów powiatowych będzie dostępna na stronie projektu i u koordynatorów wojewódzkich.

Projekt Wielka Liga Czytelników to sprawdzone przedsięwzięcie, doskonale wpisujące się w realizację podstawy programowej. Skutecznie oddziałuje na szeroko pojęty rozwój poprzez kształtowanie kompetencji czytelniczych, wpływających na sukces ucznia. Czytanie to jedna z najważniejszych umiejętności, która pozwala na wprowadzanie ucznia do świata wartości, budowanie relacji społecznych, wzmacnianie poczucia tożsamości, formowanie poczucia godności, rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozbudzanie ciekawości poznawczej, kształtowanie postawy otwartej wobec świata, zachęcanie do samokształcenia.

W razie pytań prosimy o kontakt z koordynatorką wojewódzką: rczekala@zcdn.edu.pl.

Podobne wpisy:
Nowa edukacja obywatelska? Cykl szkoleń

Od przyszłego roku szkolnego w szkołach ponadpodstawowych realizowany będzie nowy przedmiot – edukacja obywatelska. W założeniach twórców projektu podstawy programowej głównym celem jest przygotowanie uczniów do świadomego i odpowiedzialnego zaangażowania obywatelskiego w społeczeństwie demokratycznym. Chodzi zatem nie tylko o wiedzę, ale też o praktyczne umiejętności pozwalające na aktywne i świadome działania na rzecz rozwiązania wspólnych problemów, wpływanie na władze, czy załatwianie prostych spraw urzędowych.

Prezentacja multimedialna na lekcjach historii

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu „Prezentacja multimedialna na lekcjach historii”, które odbędzie się 5 grudnia w formule online, w godzinach 16.30–17.45.

„Zgodziłem się wejść w pustkę tą straszliwą bramą”. Doświadczenie emigracyjne Gombrowicza, Miłosza, Wańkowicza i Hłaski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, objętej patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, poświęconej doświadczeniu emigracyjnemu polskich pisarzy, która odbędzie się 12 grudnia w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Celem konferencji jest przybliżenie biografii i twórczości patronów roku 2024: Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Marka Hłaski i Melchiora Wańkowicza. Przyjęta perspektywa pozwoli na wskazanie emigracji jako doświadczenia uniwersalnego, a także ważnego etapu w życiu przedstawianych twórców. Celem wydarzenia jest również podsumowanie roku patronów oraz wypracowanie materiałów do pracy z twórczością patronów w szkole. Konferencja jest objęta patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.