ZCDN

Pokaz filmu „Siłaczki”

baner DKF

Serdecznie zapraszamy 28 listopada do siedziby ZCDN-u na pokaz filmu „Siłaczki”, w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Seans poprzedzony zostanie krótkim wystąpieniem dr Natalii Cybort-Zioło na temat emancypacji kobiet. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej.

Data projekcji nie jest przypadkowa, ponieważ przypada w rocznicę podpisania dekretu o prawach wyborczych „bez różnicy płci”.

Siłaczki to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię pierwszych polskich emancypantek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. Pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych. Podkreśla fakt, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, w których kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych (opis dystrybutora).

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=PXMtw216a0k

Po seansie przewidziana jest dyskusja na temat filmu. Pokaz stanowić będzie inaugurację naszego nowego cyklu – Dyskusyjnego kluby filmowego ZCDN-u. W nawiązaniu do idei DKF, chcielibyśmy regularnie organizować seanse filmów w interesujący sposób poruszających wątki pedagogiczne oraz oświatowe.

Podobne wpisy:
Spotkania z Książką Biograficzną – „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej”

W listopadzie będziemy gościć Magdalenę Grzebałkowską – jedną z najbardziej cenionych polskich reporterek, autorkę bestsellerowych biografii oraz laureatkę NIKE czytelników, Grand Press i Nagrody im. Torańskiej. Jej najnowsza książka „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej” będzie pretekstem do dyskusji na temat polskiej literatury okresu zaborów, kobiecych emancypacji oraz modelu polskiej rodziny i przemian, którym podlegała. W centrum rozważań postawiona zostanie Maria Konopnicka – buntowniczka, feministka, artystka. Przedstawione w książce decyzje, dylematy i rozterki pisarki pokazują, że była postacią na wskroś współczesną, która wciąż może inspirować, zaskakiwać i szokować.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Blog na Zmianę (Odcinek XVI)

Są przyrodzone, powszechne, niezbywalne i niepodzielne. 20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję o Prawach Dziecka. Warto poszerzać wiedzę na ich temat.

Technikum to dobry wybór! Spotkanie z pracodawcami

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu stacjonarnym „Technikum to dobry wybór – spotkanie z pracodawcami”, które odbędzie się 28 listopada, w godzinach 10.00–13.00, w ramach wydarzenia „Technikum i co dalej?”.