ZCDN

Relacja z konferencji „Migracja – doświadczenie uniwersalne i globalne, doświadczanie osobiste i lokalne”

W pierwszej części wydarzenia można było wysłuchać wykładu „Bo my tu wszyscy skądś” dr Katarzyny Rembackiej (ZCDN), dotyczącego polskiego osadnictwa na Pomorzu Zachodnim tuż po wojnie. Następnie został odtworzony film „Najem okazjonalny” Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego, podejmujący tematykę migracji dość szeroko: od doświadczeń mieszkańców i mieszkanek naszego województwa przybywających na tzw. Ziemie Odzyskane, poprzez obecny napływ osób szukających schronienia przed wojną panującą w Ukrainie, aż po trudną sytuację uchodźczą na granicy z Białorusią. Kolejnym punktem spotkania był wykład Weroniki Fibich (Ośrodek Teatralny Kana) „Pojęcia pogranicza, w(y)kluczenia, (nie)pamięci, tożsamości i (gość)inności”. Następnie głos zabrała Natalia Gebert (Fundacja Dom Otwarty) – jej prelekcja „Polska oczami migrantek i migrantów” poprzedziła krótką dyskusję. Konferencji towarzyszyły warsztaty „Komiks wobec migracji”, które poprowadziła Marta Kostecka (ZCDN).

Podobne wpisy:
Nowa edukacja obywatelska? Cykl szkoleń

Od przyszłego roku szkolnego w szkołach ponadpodstawowych realizowany będzie nowy przedmiot – edukacja obywatelska. W założeniach twórców projektu podstawy programowej głównym celem jest przygotowanie uczniów do świadomego i odpowiedzialnego zaangażowania obywatelskiego w społeczeństwie demokratycznym. Chodzi zatem nie tylko o wiedzę, ale też o praktyczne umiejętności pozwalające na aktywne i świadome działania na rzecz rozwiązania wspólnych problemów, wpływanie na władze, czy załatwianie prostych spraw urzędowych.

Prezentacja multimedialna na lekcjach historii

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu „Prezentacja multimedialna na lekcjach historii”, które odbędzie się 5 grudnia w formule online, w godzinach 16.30–17.45.

„Zgodziłem się wejść w pustkę tą straszliwą bramą”. Doświadczenie emigracyjne Gombrowicza, Miłosza, Wańkowicza i Hłaski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, objętej patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, poświęconej doświadczeniu emigracyjnemu polskich pisarzy, która odbędzie się 12 grudnia w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Celem konferencji jest przybliżenie biografii i twórczości patronów roku 2024: Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Marka Hłaski i Melchiora Wańkowicza. Przyjęta perspektywa pozwoli na wskazanie emigracji jako doświadczenia uniwersalnego, a także ważnego etapu w życiu przedstawianych twórców. Celem wydarzenia jest również podsumowanie roku patronów oraz wypracowanie materiałów do pracy z twórczością patronów w szkole. Konferencja jest objęta patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.