ZCDN

Konferencja stacjonarna „Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży – profilaktyka i przeciwdziałanie”

baner konferencja uzaleznienia 2

Zapraszamy na konferencję stacjonarną „Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży – profilaktyka i przeciwdziałanie”, która odbędzie się 21 maja, w godz. 10.00–14.00, w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Podczas spotkania zmierzymy się z tematyką uzależnień wśród dzieci i młodzieży, ze szczególnym naciskiem na wsparcie nauczycieli w rozpoznawaniu, reagowaniu i przeciwdziałaniu problemowi w szkole.

Gościem specjalnym konferencji będzie prof. Marek Konopczyński, pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. nieletnich, człowiek pełen pasji, który od wielu lat bierze aktywny udział w budowaniu systemu wsparcia osób nieletnich.

Ponadto Eliza Adurowicz i Marta Siwak w swoich wystąpieniach przedstawią praktyczny aspekt pracy z młodzieżą z problemem uzależnień, wskażą procedury i kierunki działań dla nauczycieli. Krzysztof Jaworski z ZCDN-u opowie zaś o wpływie technologii cyfrowych na młodych ludzi i związanych z nimi zagrożeniach, które mogą prowadzić do e-uzależnień.

Dzięki wystąpieniu funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie uczestnicy konferencji dowiedzą się: jak rozpoznawać stan odurzenia u uczniów; jakie są rodzaje środków odurzających; jak wygląda policyjna statystyka dotycząca problemu uzależnień w szkołach.

Program wydarzenia:

10.00–10.15 – Otwarcie konferencji

10.15–11.00 – Aktywność twórcza jako metoda terapii i resocjalizacji osób z problemem uzależnień, prof. Marek Konopczyński, Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. nieletnich

11.15–11.45 – Jak rozpoznawać stan odurzenia u uczniów i rodzaje środków odurzających oraz jak wygląda policyjna statystyka dot. problemu uzależnień w szkołach?, Funkcjonariusz Policji

11.45–12.15 – Młodzi ludzie i cyfrowe technologie – pomiędzy e-uzależnieniem a dobrymi nawykami. Gdzie jest nasza strefa wpływu?, Krzysztof Jaworski, nauczyciel konsultant ds. podnoszenia kompetencji cyfrowych kadry zarządzającej i nauczycieli

12.15–12.30 – Przerwa

12.30–13.00 – STOP – łapię oddech i wybieram #MojeSuperMoce i mówię NIE wszelkim uzależnieniom!, Marta Siwak, dyrektorka Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Stargardzie

13.00–13.30 – Przykładowe procedury podejmowane w szkole w stosunku do ucznia zagrożonego uzależnieniem, Eliza Adurowicz, psycholożka szkolna

13.30–14.00 – Czas na dyskusję i zadawanie pytań prelegentom i prelegentkom

14.00 – Zamknięcie konferencji

Konferencja stacjonarna: Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży – profilaktyka i przeciwdziałanie
Zakres tematyczny:
Profilaktyka uzależnień. Rodzaje terapii. Procedury postępowania w profilaktyce i przeciwdziałaniu uzależnieniom w szkole. Statystyka policyjna.
Termin:
21 maja, godz. 10.00–14.00
Miejsce:

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. gen. J. Sowińskiego 68, Szczecin
sala konferencyjna
Forma bezpłatna 

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o zarejestrowanie się za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń – numer formy doskonalenia: II/7.

Podobne wpisy:
Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

13 maja ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?

„Biblioteka. Lubię tu być” – Tydzień Bibliotek

„Biblioteka. Lubię tu być” – hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek świetnie pasuje do ostatnich zmian aranżacji w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Kojąca biel, łagodne łuki, kącik dla dzieci, zieleń na patio – lubimy tu być!

Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia – cykl spotkań

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu cyklu „Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia”, prowadzonym przez prof. Marię Czerepaniak-Walczak, skierowanym do nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Najbliższe seminarium odbędzie się 22 maja (czwartek), w godzinach 15.00–16.30, w siedzibie ZCDN-u.