ZCDN

Respektowanie Karty Praw Podstawowych jako warunek dostępu w Funduszach Unijnych

W nowej perspektywie finansowania na lata 2021–2027 horyzontalnym warunkiem dostępu we wszystkich programach unijnych jest respektowanie zapisów Karty Praw Podstawowych.

Zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu informacyjnym „Respektowanie Karty Praw Podstawowych jako warunek dostępu w Funduszach Unijnych – prawa człowieka w statutach szkolnych”, którego celem jest przedstawienie unijnych wytycznych oraz omówienie propozycji wzorcowych zapisów w statutach i regulaminach szkolnych.

Spotkanie jest kierowane do samorządów, jako organów założycielskich, do dyrektorów szkół oraz osób z Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego.

Termin: 13 czerwca 2024, godz. 10.00–14.00
Miejsce:  Sala Delfin Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 40, Szczecin

Spotkanie otworzy Paulina Piechna – Więckiewicz –  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Pełnomocniczka Ministry Edukacji ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Program spotkania

10.00 – Otwarcie konferencji: Marcin Szmyt, dyrektor Wydziału Zarządzania Strategicznego UM WZP, Joanna Kiedrowska, główna specjalistka w Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, Urszula Pańka, dyrektorka ZCDN-u

Wystąpienia eksperckie:

10.15 – Karta Praw Podstawowych, czyli znaczenie prawa unijnego – podstawowe informacje, mec. Agnieszka Stach

10.30 – Karta Praw Podstawowych jako warunek dostępu w funduszach europejskich, Bogna Czałczyńska, koordynatorka zasad równościowych Funduszu Europejskiego Pomorza Zachodniego

10.45 – Dlaczego szkoły obowiązuje zasada praworządności? Prawa podstawowe w statutach szkolnych, Szymon Osowski, prezes Stowarzyszenia Watchdog Polska

11.00 – Przerwa kawowa

11.15 – Prawo antydyskryminacyjne w statucie szkoły, Dominik Kuc

12.00 – Statut do naprawy – jak zrobić to razem? Dobre praktyki, Wojciech Szumiłło

12.45 – Rekomendacje zmian statutowych i podsumowanie spotkania – dyskusja

13.30 – Poczęstunek

Współorganizatorzy spotkania:

  • Wydział Zarządzania Strategicznego UM WZP
  • Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego
  • Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Podobne wpisy:
„Historia na czasie”. Sieć współpracy i samokształcenia dla nauczycieli historii

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu inaugurującym prace sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli historii „Historia na czasie”, które odbędzie się 21 listopada w formule online, w godzinach 16.30–17.30.

Książka dobra na wszystko! Spotkanie autorskie

Czy młodzież chętnie się włącza w działania społeczne? Jak angażować młodych do pracy na rzecz innych? Czy partycypacja jest wdrażana w szkole? Na te i inne pytania odpowie dr Małgorzata Mikut z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego – autorka książki „(Za)angażowanie młodzieży. Ku pedagogice i edukacji zaangażowanej społecznie” – podczas spotkania, które odbędzie się 21 listopada, w godzinach 16.00–17.30, w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Blog na Zmianę (Odcinek XVI)

Są przyrodzone, powszechne, niezbywalne i niepodzielne. 20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję o Prawach Dziecka. Warto poszerzać wiedzę na ich temat.