ZCDN

Edukacja obywatelska – wysłuchanie publiczne

Instytut Badań Edukacyjnych i Ministerstwo Edukacji Narodowej zapraszają do zgłaszania propozycji i uwag w sprawie nowego przedmiotuedukacja obywatelska. Wysłuchanie publiczne już 20 czerwca.

Organizatorzy szczególnie zapraszają do udziału nauczycielki i nauczycieli wiedzy o społeczeństwie oraz historii i teraźniejszości, a także młodych ludzi ze szkół średnich i  świeżych absolwentów tych placówek. Udział można wziąć na dwa sposoby – przesłać swoje uwagi i pomysły poprzez formularz lub wziąć udział w spotkaniu online. Formularze oraz link do spotkania znajdują się na stronie IBE.

Spotkanie online, które odbędzie się 20 czerwca, będzie okazją do wysłuchania zespołu ekspertów oraz zabrania głosu przez uczestników. Adresatem wszelkich pomysłów i postulatów będzie przede wszystkim zespół opracowujący podstawę programową nowego przedmiotu. Z jego perspektywy istotne będą propozycje zakresu wiedzy i umiejętności, które mogą znaleźć się w podstawie oraz pomysły na sposoby realizacji.

Organizatorzy zachęcają także do przeprowadzenia lekcji z uczniami na temat bycia obywatelem. W tym celu został załączony scenariusz oraz możliwość przesłania wniosków z przeprowadzonych zajęć poprzez formularz.

Szczegóły, linki i załączniki na stronie Instytutu Badań Edukacyjnych.

Podobne wpisy:
Kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025

12 czerwca ministra edukacji narodowej podpisała dokument, w którym wyszczególnione zostały podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa oraz kierunki realizacji zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2024/2025.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z jego treścią.

Współpraca bez granic – forum eksperckie

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaprasza do udziału w forum eksperckim „Współpraca bez granic – nauczyciele na rzecz wsparcia dzieci i młodzieży z doświadczeniem migracji i uchodźstwa”. Spotkanie w formie online odbędzie się 26 czerwca, zgłosić można się do 25 czerwca.

Słońca w sercu! Blog na Zmianę (odcinek IX)

W przypadku zawodu nauczyciela z wszelkimi feriami i wakacjami powiązanych jest wiele mitów i stereotypów. Samo hasło „dwa miesiące wakacji” wywołuje odruch zazdrości przedstawicieli innych zawodów i żmudne tłumaczenie nauczycieli, że to nieprawda, bo rekrutacja, bo rady pedagogiczne, konferencje itd. Zastanawiające jest to, że nauczyciele muszą (czy na pewno?) tłumaczyć się przed społeczeństwem z takiej formy odpoczynku.