Zapraszamy na spacery edukacyjne organizowane przez ZCDN w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Tegoroczna edycja Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa inspirowana jest Szlakami Kulturowymi Rady Europy, a jednym z nich jest Szlak Pisarek, który ukazuje życie i twórczość autorek z przełomu XIX i XX wieku oraz ich walkę o emancypację. Zainspirowani taką formą narracji postanowiliśmy zaproponować Państwu przeprowadzenie dwóch spacerów edukacyjnych śladami szczecińskich pisarek oraz pisarzy!
Spacer 1
„Oni osiedli w najlepszym z możliwych światów”(?)
Spacer śladami pisarskiego osadnictwa na Głębokim
Termin: 26 września, godz. 16.30
Miejsce startu: Pętla na Głębokim
Prowadząca: dr Katarzyna Rembacka
Podczas spaceru przeprowadzona zostanie prezentacja sylwetek pisarek i pisarzy tworzących w Szczecinie w kontekście historycznych uwarunkowań panujących tuż po wojnie.
Jedni pomysł ściągnięcia na Pomorze Zachodnie wybitnych ludzi pióra przypisują wojewodzie Leonardowi Borkowiczowi. Inni – by przywołać Czesława Miłosza – widzą w tym zamysł komunistycznej partii, bo przecież „aresztowania słabo docierały do willi w Szczecinie”. Podstawowym wabikiem mającym przyciągnąć literatów była obietnica przekazania im „ładnych domków z ogródkami” i „zapewnienia bytu”. Jak wyglądał obraz warunków bytowych literatów – zapamiętany i zapisany także w wytworzonych przez nich ego-dokumentach? Na co mógł liczyć „twórczy” przesiedleniec? Czy stworzona na Głębokim literacka enklawa stała się dla jego mieszkańców trwałym i „najlepszym z możliwych światów”?
Katarzyna Rembacka – dr historii, autorka książki Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912–1989), za którą w 2021 roku otrzymała Nagrodę Historyczną „Polityki” w kategorii Debiuty oraz Nagrodę im. Tomasza Strzembosza, a także nominacje do Nagrody im. Jerzego Giedroycia, Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego oraz zachodniopomorskiej nagrody literackiej „Jantar”.
Spacer 2
„Fragmenty miasto-życia” Śladami szczecińskich fikcji
Miasto i jego mieszkańcy oczami pisarek
Termin: 28 września, godz. 15.00.
Miejsce startu: Plac Solidarności, pod aniołem
Prowadzący: Mateusz Lipko
Podczas spaceru odkryjemy Szczecin, jakim widzą go bohaterowie literaccy. Przeniesiemy się do świata wyobraźni, gdzie miasto staje się scenerią dla wspomnień, marzeń i tajemnic. Literatura jest wszakże naśladowczynią życia. Podążając śladami bohaterów powieści szczecińskich autorek, takich jak Inga Iwasiów, Agnieszka Gładzik czy Brygida Helbig-Mischewski, poznamy przestrzenie ukrytych znaczeń, trudnych emocji oraz historycznych nawarstwień. Spróbujemy podjąć również na nowo refleksję nad tożsamością miasta i jego mieszkańców. To spacer, który pozwoli spojrzeć na Szczecin wnikliwymi oczami pisarek, a literacka fikcja stanie się kluczem do lepszego zrozumienia jego wielowymiarowości i skomplikowanej historii.
Udział w spacerach jest bezpłatny. Obowiązują zgłoszenia mailowe pod adresem: mlipko@zcdn.edu.pl.
Nauczycieli prosimy o rejestrację poprzez Internetowy System Obsługi Szkoleń:
Spacer 1 – numer formy I/C/20
Spacer 2 – numer formy I/C/21