Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia – cykl spotkań

Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium „Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia”, inaugurującym cykl spotkań prowadzonych przez prof. Marię Czerepaniak-Walczak, skierowanych do nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Pierwsze seminarium odbędzie się 17 października (czwartek), w godzinach 15.00–16.30, w siedzibie ZCDN-u.

Seminarium stawia sobie za cel odkrywanie odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być nauczycielem/nauczycielką? W trakcie kolejnych spotkań poruszane będą następujące zagadnienia:

1. Rola języka – oto przykłady uprzedmiotowienia.
  2. Widzialne i niewidzialne uczenie się bycia nauczycielką/nauczycielem.
  3. Pola nauczycielskich doświadczeń.
  4.  Typy nauczycielskiej świadomości – rozumienie własnego miejsca i roli.
  5. Kim jest/może/powinien być nauczyciel/powinna być nauczycielka w czasach AI – nauczyciel – wychowawca – doradca.

Seminarium: Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia
Zakres tematyczny: Widzialne i niewidzialne uczenie się bycia nauczycielką/nauczycielem. Rola języka. Pola nauczycielskich doświadczeń. Typy nauczycielskiej świadomości. Nauczyciel w czasach AI.
Termin: 17 października, godz.  15.00–16.30
Miejsce: ZCDN, ul. gen. J. Sowińskiego 68, sala 107
Prowadząca:
prof. Maria Czerepaniak-Walczak

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy się zarejestrować za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń: numer formy doskonalenia – I/G/13.

DKF w ZCDN-ie. Pokaz filmu „Lunana. Szkoła na końcu świata”

W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w ZCDN-ie zapraszamy na film „Lunana. Szkoła na końcu świata” – poruszającą opowieść o młodym nauczycielu, który zostaje wysłany do jednej z najbardziej odizolowanych wiosek na świecie, ukrytej w Himalajach. Zderzenie z surowymi warunkami życia i lokalną społecznością staje się dla niego nie tylko lekcją pokory, ale także podróżą w głąb siebie. Pokaz już w najbliższy czwartek, 17 października, o godz. 17.00. Spotkanie współorganizuje Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Konferencja „JUNIOR EDU-ŻYWIENIE. JEŻ – Bis”

Wszystkie osoby zainteresowane promocją zdrowego odżywiania się serdecznie zapraszamy na konferencję online, która odbędzie się 18 listopada 2024 roku. Wydarzenie organizujemy we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną wyniki badań dotyczące poziomu wiedzy żywieniowej oraz zachowań żywieniowych uczniów, a także badań antropometrycznych i składu ciała uczniów klas I-VI ze szkół z województwa zachodniopomorskiego. Uczestnicy będą mogli także poznać założenia ogólnopolskich konkursów dotyczących zdrowego odżywiania.

Noc Bibliotek – Moc bibliotek

Hasło tegorocznej edycji ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek brzmi „Moc bibliotek”. Idea wydarzenia opiera się na podkreśleniu roli bibliotek jako przestrzeni otwartych, nowoczesnych i inspirujących swoimi zasobami. Jedną z mocy Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej jest fizyczna i elektroniczna dostępność unikalnych zbiorów archiwalnych o wyjątkowej wartości historycznej i kolekcjonerskiej. Zgromadzone tu zasoby dotyczą różnych dziedzin, przede wszystkim jednak pedagogiki, głównego obszaru swojej działalności. Kontakt z podręcznikami dla nauczycielek i nauczycieli używanymi w czasach Sienkiewicza i Orzeszkowej może być niemałym przeżyciem dla współczesnych pedagożek i pedagogów.