ZCDN

Drogi do niepodległości – gra planszowa Muzeum Historii Polski i sposoby jej wykorzystania na lekcjach historii

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Muzeum Historii Polski  organizuje warsztaty „Drogi do niepodległości – gra planszowa Muzeum Historii Polski i sposoby jej wykorzystania na lekcjach historii”, które poprowadzą: Gabriela Sierocińska-Dec – kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Historii Polski, autorka scenariuszy edukacyjnych gier miejskich  i przestrzennych, internetowych i planszowych oraz Adam Rębacz – zastępca kierownika Działu Edukacji Muzeum Historii Polski, koordynator Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego i Klubu Nauczyciela w MHP.

Podczas warsztatów skierowanych do nauczycieli historii szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaprezentowana zostanie gra planszowa „Drogi do niepodległości”. Fabuła tej strategicznej gry obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne z lat 1795–1918 oraz pokazuje bohaterów tych wydarzeń. Głównym celem gry jest realizacja jednej z pięciu misji ustrojowych niepodległego kraju. Gracze dążą do tego, by ich działania ukształtowały państwo jak najbardziej zbliżone do założeń misji. W trakcie gry wcielają się w członków rodzin żyjących pod zaborami. Do celu graczy prowadzą różne drogi. Nauczyciele – aktywnie uczestnicząc w rozgrywce – dowiedzą się, w jaki sposób można grę wykorzystać podczas lekcji historii. Podczas warsztatów stworzona zostanie również przestrzeń do podzielenia się własnymi doświadczeniami i pomysłami na organizację obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną MHP oraz nawiązania kontaktów. Osoby uczestniczące w warsztatach otrzymają egzemplarz prezentowanej gry.

Szkolenie wpisuje się w realizację drugiego kierunku polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025 w zakresie kształtowania postaw społecznych i patriotycznych oraz odpowiedzialności za region i ojczyznę. Koordynatorką warsztatów jest dr Katarzyna Rembacka, nauczycielka konsultantka ds. edukacji społecznej, historycznej i regionalnej.

Warsztaty: Drogi do niepodległości – gra planszowa Muzeum Historii Polski i sposoby jej wykorzystania na lekcjach historii
Termin: 24 października, godz. 15.45–18.00
Miejsce: ZCDN, sala 120
Więcej informacji oraz możliwość rejestracji

Zapraszamy!

Podobne wpisy:
Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia – cykl spotkań

Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium „Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia”, inaugurującym cykl spotkań prowadzonych przez prof. Marię Czerepaniak-Walczak, skierowanych do nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Pierwsze seminarium odbędzie się 17 października (czwartek), w godzinach 15.00–16.30, w siedzibie ZCDN-u.

DKF w ZCDN-ie. Pokaz filmu „Lunana. Szkoła na końcu świata”

W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego w ZCDN-ie zapraszamy na film „Lunana. Szkoła na końcu świata” – poruszającą opowieść o młodym nauczycielu, który zostaje wysłany do jednej z najbardziej odizolowanych wiosek na świecie, ukrytej w Himalajach. Zderzenie z surowymi warunkami życia i lokalną społecznością staje się dla niego nie tylko lekcją pokory, ale także podróżą w głąb siebie. Pokaz już w najbliższy czwartek, 17 października, o godz. 17.00. Spotkanie współorganizuje Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego.

Konferencja „JUNIOR EDU-ŻYWIENIE. JEŻ – Bis”

Wszystkie osoby zainteresowane promocją zdrowego odżywiania się serdecznie zapraszamy na konferencję online, która odbędzie się 18 listopada 2024 roku. Wydarzenie organizujemy we współpracy ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie oraz pod patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Podczas konferencji zaprezentowane zostaną wyniki badań dotyczące poziomu wiedzy żywieniowej oraz zachowań żywieniowych uczniów, a także badań antropometrycznych i składu ciała uczniów klas I-VI ze szkół z województwa zachodniopomorskiego. Uczestnicy będą mogli także poznać założenia ogólnopolskich konkursów dotyczących zdrowego odżywiania.