ZCDN

Drogi do niepodległości – gra planszowa Muzeum Historii Polski i sposoby jej wykorzystania na lekcjach historii

drogi do niepodleglosci banerZachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Muzeum Historii Polski organizuje warsztaty „Drogi do niepodległości – gra planszowa Muzeum Historii Polski i sposoby jej wykorzystania na lekcjach historii”, które poprowadzą: Gabriela Sierocińska-Dec – kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Historii Polski, autorka scenariuszy edukacyjnych gier miejskich  i przestrzennych, internetowych i planszowych oraz Adam Rębacz – zastępca kierownika Działu Edukacji Muzeum Historii Polski, koordynator Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego i Klubu Nauczyciela w MHP.

Podczas warsztatów skierowanych do nauczycieli historii szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaprezentowana zostanie gra planszowa „Drogi do niepodległości”. Fabuła tej strategicznej gry obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne z lat 1795–1918 oraz pokazuje bohaterów tych wydarzeń. Głównym celem gry jest realizacja jednej z pięciu misji ustrojowych niepodległego kraju. Gracze dążą do tego, by ich działania ukształtowały państwo jak najbardziej zbliżone do założeń misji. W trakcie gry wcielają się w członków rodzin żyjących pod zaborami. Do celu graczy prowadzą różne drogi. Nauczyciele – aktywnie uczestnicząc w rozgrywce – dowiedzą się, w jaki sposób można grę wykorzystać podczas lekcji historii. Podczas warsztatów stworzona zostanie również przestrzeń do podzielenia się własnymi doświadczeniami i pomysłami na organizację obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną MHP oraz nawiązania kontaktów. Osoby uczestniczące w warsztatach otrzymają egzemplarz prezentowanej gry.

Szkolenie wpisuje się w realizację drugiego kierunku polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025 w zakresie kształtowania postaw społecznych i patriotycznych oraz odpowiedzialności za region i ojczyznę. Koordynatorką warsztatów jest dr Katarzyna Rembacka, nauczycielka konsultantka ds. edukacji społecznej, historycznej i regionalnej.

Warsztaty: Drogi do niepodległości – gra planszowa Muzeum Historii Polski i sposoby jej wykorzystania na lekcjach historii
Termin: 24 października, godz. 15.45–18.00
Miejsce: ZCDN, sala 120
Więcej informacji oraz możliwość rejestracji

Zapraszamy!

Podobne wpisy:
Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2025/2026

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa oraz zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego dla kuratorów oświaty w roku szkolnym 2025/2026. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią dokumentu, w którym zostały one wyszczególnione.

Czasowe wstrzymanie wypożyczeń w Bibliotece Pedagogicznej

Uprzejmie informujemy, że w okresie od 14 lipca do 17 sierpnia Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej będzie nieczynna. Ponadto od 16 czerwca do 30 września nie będzie można wypożyczać zasobów biblioteki (przyjmowane będą jedynie zwroty).

Czy AI zastąpi nauczycieli? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w nowym numerze „Refleksji”

Tym razem redakcja proponuje namysł nad wpływem nowych technologii na kierunki rozwoju edukacji. Tytułowa formuła ALFABETYZMU CYFROWEGO odnosi się głównie do pytania o to, w jakim zakresie oświata, w obliczu ekspansji sztucznej inteligencji, powinna przeformułować swoje zadania i cele o charakterze społecznym? Szkoła dzisiaj nie tylko uczy (w znaczeniu: kształtuje wiedzę), ale przede wszystkim wyposaża dzieci i młodzież w kompetencje społeczne. Narzędzia AI jeszcze tej sztuki uspołeczniania nie opanowały, choć – jak doskonale wiemy – szybko się uczą. Kim zatem są współcześni nauczyciele/nauczycielki? Z pewnością kimś więcej niż odpowiadający „na każde pytanie” chatbot.