ZCDN

Jak się uczyć przyjemnie i efektywnie – publikacje dla uczniów i dyrektorów

Materiał dla dyrektorów jest kontynuacją publikacji dla nauczycieli „Jak wspierać uczniów w samodzielnym uczeniu się?”, która powstała z myślą o wsparciu pedagogów po ogłoszeniu zakazu lub ograniczeniu zadań domowych w szkołach podstawowych. Ta publikacja również była podzielona na trzy tomy – odnoszących się do poziomu nauczania. Najnowsza publikacja zawiera zarówno omówienie rozporządzenia o zadaniach domowych, jak również wskazuje sposoby organizacji współpracy wśród nauczycieli, ich rozwoju, organizacji pracy samodzielnej uczniów na terenie szkoły itd. Wśród propozycji znajdują się także scenariusze przykładowych lekcji, spotkań z rodzicami, a także wzory ankiet, które można przeprowadzić w szkole.

Trzy tomy publikacji dla uczniów są dostosowane do wieku odbiorców. Dla klas I–III została przygotowana ilustrowana książeczka (jej format sprzyja wykorzystaniu na zajęciach jako prezentacji). Starsze klasy szkoły podstawowej otrzymały praktyczne porady, jak lepiej przyswajać wiedzę i umiejętności w szkole i poza nią. Do uczniów szkół ponadpodstawowych zaadresowano bardziej zaawansowane techniki uczenia się wraz z kontekstem, jak nasz mózg przyswaja wiedzę. Materiały można przekazać uczniom i ich rodzicom, a także wykorzystać w ramach realizacji programów wychowawczych.

Wszystkie publikacje są dostępne do pobrania w formacie pdf na stronie IBE: dyrektorzy i uczniowie.

Podobne wpisy:
„Terenowa edukacja przyrodnicza dzieci i młodzieży” – szkolenia dla nauczycieli organizowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaprasza nauczycieli szkól podstawowych i ponadpodstawowych, bibliotekarzy oraz nauczycieli pracujących w świetlicach na praktyczne bezpłatne dwudniowe szkolenia z edukacji przyrodniczej dzieci i młodzieży w terenie.

Kierunki realizacji polityki oświatowej 2025/2026

Kształtowanie myślenia analitycznego poprzez interdyscyplinarne podejście do nauczania przedmiotów przyrodniczych i ścisłych oraz poprzez rozwijanie umiejętności matematycznych w kształceniu ogólnym. Szkoła miejscem edukacji obywatelskiej – kształtowanie postaw patriotycznych, społecznych i obywatelskich, odpowiedzialności za region i ojczyznę, dbałości o bezpieczeństwo własne i innych. Promocja zdrowego trybu życia w szkole – kształtowanie postaw i zachowań prozdrowotnych. Wspieranie […]

Zmiany w prawie dotyczącym nauczycieli

Od 1 września 2025 roku wejdą w życie przyjęte przez Radę Ministrów nowe przepisy dotyczące godzin dostępności zostały. Do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji publicznych został także przekazany projekt zmian w Prawie oświatowym.