Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego organizuje cykliczne seminaria „Spotkania z Książką Biograficzną”. Uczestniczą w nich autorki i autorzy biografii – zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych, które rzucają światło na przestrzenie dotąd ukryte, dokonują reinterpretacji dotychczasowych ustaleń i prowokują do dyskusji.
26 listopada 2024 r. ZCDN gościć będzie Magdalenę Grzebałkowską – jedną z najbardziej cenionych polskich reporterek, autorkę bestsellerowych biografii oraz laureatkę NIKE czytelników, Grand Press i Nagrody im. Torańskiej. Jej najnowsza książka Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej (wydawnictwo Znak, 2024) będzie pretekstem do dyskusji na temat polskiej literatury okresu zaborów, kobiecych emancypacji oraz modelu polskiej rodziny i przemian, którym podlegała. W centrum rozważań postawiona zostanie Maria Konopnicka – buntowniczka, feministka, artystka. Przedstawione w książce decyzje, dylematy i rozterki pisarki pokazują, że była postacią na wskroś współczesną, która wciąż może inspirować, zaskakiwać i szokować.
Tak zarysowane przestrzenie skłaniają do rozmowy, w której obok pisarki udział weźmie prof. Agnieszka Szudarek (IH US). Spotkanie – ja zawsze – poprowadzi dr Katarzyna Rembacka (ZCDN).
Partnerem wydarzenia jest wydawnictwo Znak.
Podczas dyskusji podjęte zostaną zagadnienia odnoszące się do historii polskiej literatury w okresie zaborów. Poruszone będą kwestie odnoszące się do sytuacji kobiet i ich ścieżek emancypacyjnych oraz modelu rodziny. Na ile rola, jaką przypisano kobietom, była przez nie realizowana, a na ile podlegała przemianom? Czy herstorie odnajdują swoje miejsce w edukacji szkolnej?
Osoby uczestniczące w seminarium będą miały możliwość zaprezentować własne poglądy na rolę i miejsce w edukacji historycznej omawianej biografii. Przeprowadzą również krytyczną analizę modelu rodziny i pozycji kobiet w okresie zaborów. Następnie, podczas wymiany doświadczeń, zastanowią się, na ile i w jaki sposób można wykorzystać biografię Marii Konopnickiej w szkolnej narracji historycznej oraz polonistycznej przy analizie określnych zjawisk i procesów społecznych i kulturowych.
Więcej informacji oraz możliwość rejestracji
Zapraszamy!