ZCDN

Dlaczego (nie) trzeba czytać Mickiewicza?

Inne Banery PODCASTY

Do pierwszego odcinka cyklu „(Nie)pokoju nauczycielskiego” w nowym roku szkolnym redaktor Sławomir Iwasiów zaprosił Martę Jankowską, polonistkę ze Szkoły Podstawowej nr 49 im. ks. Bronisława Komorowskiego w Gdańsku. Rozmowa toczy się wokół: problemów współczesnej dydaktyki polonistycznej, metodyki nauczania, relacji mediów cyfrowych i tradycyjnie pojmowanej edukacji szkolnej, a także pozazawodowych pasji, które pomagają w codziennej pracy przy tablicy. Bohaterka audycji odpowiada również na pytanie o ulubione lektury, wśród których znajdują się nie tylko utwory należące do szkolnego kanonu.

Dwudziesty pierwszy odcinek podcastu „(Nie)pokój nauczycielski” jest dostępny na stronie zcdn.edu.pl oraz w serwisie Spotify (profil: Podcasty ZCDN-u).

Marta Jankowska

Nauczycielka dyplomowana, polonistka, szkolna doradczyni zawodowa. Uczy w Szkole Podstawowej nr 49 im. ks. Bronisława Komorowskiego w Gdańsku. Prowadzi zajęcia z technik uczenia. Specjalistka do spraw edukacji i organizacji wydarzeń w Miejskim Teatrze Miniatura. Pracuje w zespole biura programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK. Liderka gdańskiego projektu doskonalenia nauczycieli Kreatywna Pedagogika. Prowadziła setki warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, współorganizowała dziesiątki konferencji dla nauczycieli. Założyła i prowadzi Kreatywny Klub Książki. Trenerka myślenia krytycznego. Tworzy materiały edukacyjne, między innymi z zakresu edukacji kulturalnej, wspierania kompetencji przyszłości, nauki języka polskiego jako obcego. Za działalność edukacyjną wyróżniona nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska i Pomorskiego Kuratora Oświaty. Nominowana w finale konkursu Nauczyciel Roku 2024.

Fot. Archiwum Marty Jankowskiej.

Podobne wpisy:
Prezentacja multimedialna na lekcjach historii

Serdecznie zapraszamy do udziału w szkoleniu „Prezentacja multimedialna na lekcjach historii”, które odbędzie się 5 grudnia w formule online, w godzinach 16.30–17.45.

However. Klub dyskusyjny w języku angielskim

Serdecznie zapraszamy do udziału w klubie dyskusyjnym „However”, którego pierwsze spotkanie odbędzie się 5 grudnia, w godzinach 16.00–18.00. Będzie to okazja do praktykowania umiejętności posługiwania się językiem angielskim, a zarazem poznania fascynujących wątków historii, muzyki i codzienności Meksyku. Naszą gościnią będzie Cecilia López, meksykańska nauczycielka i artystka wizualna mieszkająca w Szczecinie.

„Zgodziłem się wejść w pustkę tą straszliwą bramą”. Doświadczenie emigracyjne Gombrowicza, Miłosza, Wańkowicza i Hłaski

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji, objętej patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty, poświęconej doświadczeniu emigracyjnemu polskich pisarzy, która odbędzie się 12 grudnia w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Celem konferencji jest przybliżenie biografii i twórczości patronów roku 2024: Witolda Gombrowicza, Czesława Miłosza, Marka Hłaski i Melchiora Wańkowicza. Przyjęta perspektywa pozwoli na wskazanie emigracji jako doświadczenia uniwersalnego, a także ważnego etapu w życiu przedstawianych twórców. Celem wydarzenia jest również podsumowanie roku patronów oraz wypracowanie materiałów do pracy z twórczością patronów w szkole. Konferencja jest objęta patronatem Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.