ZCDN

Akcja Żonkile – wspominamy bohaterstwo i oddajemy hołd tym, którzy walczyli o godność ludzką

Zonkile

19 kwietnia 2024 roku mija 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zryw żydowski w czasie II wojny światowej. Jego bohaterki i bohaterowie nie walczyli o wolność, ale przede wszystkim o godność. „Musimy być gotowi umrzeć jako ludzkie istoty” – pisali członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Rocznica wybuchu powstania jest Dniem Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. To czas pamięci o ofiarach Zagłady, o ich życiu – przerwanym w sposób tak niebywale brutalny. To także dobra okazja do refleksji nad tym, na ile ludzkość wyciągnęła wnioski z tej tragedii i co zrobić, by pamięć o niej wciąż motywowała do troski o pokój.

Dlatego też, jak co roku, ZCDN włącza się do akcji edukacyjno-społecznej ŻONKILE, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, której głównym hasłem jest „Łączy nas pamięć”. Również wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą ponad podziałami.

Bardzo zachęcamy nauczycielki i nauczycieli do skorzystania z bogatych materiałów proponowanych przez muzeum POLIN z tej okazji (https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach). Są adresowane do różnych grup wiekowych i osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To dobra okazja do przeprowadzenia ważnej lekcji historii, języka polskiego, godziny wychowawczej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dwóch przedsięwzięciach organizowanych w ZCDN-ie w najbliższym tygodniu:

Zapraszamy – Łączy nas pamięć!

Podobne wpisy:
Zagubione, przywrócone? Herstorie w  teorii i praktyce szkolnej. Sieć współpracy i samokształcenia

Zdaniem Michelle Perrot, francuskiej historyczki i autorki „Mojej historii kobiet”, „w teatrze pamięci kobiety są jedynie delikatnym cieniem”. Badaczka konstatowała, że „większa połowa” ludzkości została „wypchnięta” z jej dziejów i okazała się „niegodna historii”. Czy w 2025 roku polskie uczennice i uczniowie nadal uczą się z podręczników, w których wątki herstoryczne są jedynie marginesem głównych treści? Jak do tej kwestii odnoszą się nauczycielki i nauczyciele? A może warto odnaleźć/przywołać sylwetki kobiet z regionu i zakotwiczyć je w dziejach, wskazując równocześnie korelację języka polskiego z historią?

Witajcie wyzwania 2025 roku! Blog na Zmianę (Odcinek XVIII)

Bardzo często publiczne dyskusje na różne tematy polityczne, społeczne, a nawet gospodarcze kończą się stwierdzeniem w takim lub zbliżonym brzmieniu: „No tak, ale zacząć trzeba od edukacji. Bez niej nie będzie tak, jak nam się marzy”. Frekwencja wyborcza – edukacja. Poziom kultury – edukacja. Wzrost wrażliwości społecznej – edukacja. Większa przedsiębiorczość Polaków – edukacja. Brzmi znajomo?

„Komunikacja na miarę…”, czyli Ferie z ZCDN-em 2025

Ferie z ZCDN-em czas zacząć! W tym roku będzie nam przyświecało hasło: „Komunikacja na miarę…”, które szeroko rozumiane zachęca do stosowania dobrych praktyk w szkołach, placówkach, w relacjach międzyludzkich.