19 kwietnia 2024 roku mija 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zryw żydowski w czasie II wojny światowej. Jego bohaterki i bohaterowie nie walczyli o wolność, ale przede wszystkim o godność. „Musimy być gotowi umrzeć jako ludzkie istoty” – pisali członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej.
Rocznica wybuchu powstania jest Dniem Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. To czas pamięci o ofiarach Zagłady, o ich życiu – przerwanym w sposób tak niebywale brutalny. To także dobra okazja do refleksji nad tym, na ile ludzkość wyciągnęła wnioski z tej tragedii i co zrobić, by pamięć o niej wciąż motywowała do troski o pokój.
Dlatego też, jak co roku, ZCDN włącza się do akcji edukacyjno-społecznej ŻONKILE, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, której głównym hasłem jest „Łączy nas pamięć”. Również wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą ponad podziałami.
Bardzo zachęcamy nauczycielki i nauczycieli do skorzystania z bogatych materiałów proponowanych przez muzeum POLIN z tej okazji (https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach). Są adresowane do różnych grup wiekowych i osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To dobra okazja do przeprowadzenia ważnej lekcji historii, języka polskiego, godziny wychowawczej.
Serdecznie zapraszamy do udziału w dwóch przedsięwzięciach organizowanych w ZCDN-ie w najbliższym tygodniu:
- Spotkania z Książką Biograficzną – Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego – które odbędzie się 23 kwietnia, o godz. 17.00. Gośćmi dr Katarzyny Rembackiej będą dr Sylwia Chutnik i prof. Radosław Ptaszyński. Wstęp wolny dla wszystkich, nauczycieli dodatkowo zachęcamy do rejestracji: https://zcdn.edu.pl/spotkania-z-ksiazka-biograficzna-kwestia-charakteru-bojowniczki-z-getta-warszawskiego/
- szkolenie stacjonarne: (Nie)odrobiona lekcja historii, które odbędzie się 25 kwietnia, o godz. 15.00. Poprowadzą je dr Wiesława Młynarczyk (Muzeum Getta Warszawskiego) i dr Katarzyna Rembacka. Wszyscy uczestnicy otrzymają publikację Holokaust. (Nie)odrobiona lekcja historii. Rejestracja: https://szkolenia.zcdn.edu.pl/szkolenie-stacjonarne-holokaust-nieodrobiona-lekcja-historii
Zapraszamy – Łączy nas pamięć!