ZCDN

Akcja Żonkile – wspominamy bohaterstwo i oddajemy hołd tym, którzy walczyli o godność ludzką

Zonkile

19 kwietnia 2024 roku mija 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zryw żydowski w czasie II wojny światowej. Jego bohaterki i bohaterowie nie walczyli o wolność, ale przede wszystkim o godność. „Musimy być gotowi umrzeć jako ludzkie istoty” – pisali członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Rocznica wybuchu powstania jest Dniem Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. To czas pamięci o ofiarach Zagłady, o ich życiu – przerwanym w sposób tak niebywale brutalny. To także dobra okazja do refleksji nad tym, na ile ludzkość wyciągnęła wnioski z tej tragedii i co zrobić, by pamięć o niej wciąż motywowała do troski o pokój.

Dlatego też, jak co roku, ZCDN włącza się do akcji edukacyjno-społecznej ŻONKILE, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, której głównym hasłem jest „Łączy nas pamięć”. Również wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą ponad podziałami.

Bardzo zachęcamy nauczycielki i nauczycieli do skorzystania z bogatych materiałów proponowanych przez muzeum POLIN z tej okazji (https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach). Są adresowane do różnych grup wiekowych i osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To dobra okazja do przeprowadzenia ważnej lekcji historii, języka polskiego, godziny wychowawczej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dwóch przedsięwzięciach organizowanych w ZCDN-ie w najbliższym tygodniu:

Zapraszamy – Łączy nas pamięć!

Podobne wpisy:
Co zrobić, żeby szkoła była postrzegana jako miejsce pozytywnych relacji?  Zachęcamy do lektury nowego numeru „Refleksji”!

Wielu osobom szkoła kojarzy się z jakąś formą opresji, ciężką pracą bez szczególnych efektów, niedocenieniem. Ten problem może dotyczyć zarówno uczniów, jak i nauczycieli. A przecież tak nie powinno być! Z pomocą przychodzi pedagogika pozytywna, która pozwala spojrzeć na edukację i system oświaty z zupełnie innej perspektywy.

Humanistycznie. Nowy cykl materiałów dla osób uczących przedmiotów humanistycznych

Humanistycznie. Po prostu. Czyli krótko i po ludzku o wyzwaniach współczesnej humanistyki. Na nasz nowy projekt będą się składały małe pigułki wiedzy w formie nagrań wideo, skierowane do osób uczących przedmiotów humanistycznych lub po prostu nimi zainteresowanych, które chcą odświeżyć lub uzupełnić wiedzę ze studiów, aby być na bieżąco.

Wyniki badania TIMSS 2023

Na stronie Instytutu Badań Edukacyjnych zostały opublikowane najnowsze wyniki badania czwartoklasistów w zakresie kompetencji matematycznych i z nauk przyrodniczych.