ZCDN

Akcja Żonkile – wspominamy bohaterstwo i oddajemy hołd tym, którzy walczyli o godność ludzką

Zonkile

19 kwietnia 2024 roku mija 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zryw żydowski w czasie II wojny światowej. Jego bohaterki i bohaterowie nie walczyli o wolność, ale przede wszystkim o godność. „Musimy być gotowi umrzeć jako ludzkie istoty” – pisali członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Rocznica wybuchu powstania jest Dniem Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. To czas pamięci o ofiarach Zagłady, o ich życiu – przerwanym w sposób tak niebywale brutalny. To także dobra okazja do refleksji nad tym, na ile ludzkość wyciągnęła wnioski z tej tragedii i co zrobić, by pamięć o niej wciąż motywowała do troski o pokój.

Dlatego też, jak co roku, ZCDN włącza się do akcji edukacyjno-społecznej ŻONKILE, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, której głównym hasłem jest „Łączy nas pamięć”. Również wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą ponad podziałami.

Bardzo zachęcamy nauczycielki i nauczycieli do skorzystania z bogatych materiałów proponowanych przez muzeum POLIN z tej okazji (https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach). Są adresowane do różnych grup wiekowych i osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To dobra okazja do przeprowadzenia ważnej lekcji historii, języka polskiego, godziny wychowawczej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dwóch przedsięwzięciach organizowanych w ZCDN-ie w najbliższym tygodniu:

Zapraszamy – Łączy nas pamięć!

Podobne wpisy:
Wsparcie w kryzysie psychicznym dzieci i młodzieży

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pedagogów wobec trudności, z jakimi muszą mierzyć się w pracy z młodymi ludźmi w kryzysie psychicznym, proponujemy przestrzeń do wspólnej dyskusji i wysłuchania ekspertów w tej dziedzinie. Zapraszamy Państwa na konferencję współorganizowaną z Instytutem Pedagogiki US „Wsparcie w kryzysie psychicznym dzieci i młodzieży”, która odbędzie się 9 maja (czwartek) o godz. 15.00 w siedzibie ZCDN-u.

Zmiana organizacji pracy ZCDN-u w długi weekend majowy

Uprzejmie informujemy, że 2 maja (czwartek) Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Biblioteką Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej oraz Oddziałami Zamiejscowymi w Gryficach i Świnoujściu będzie nieczynne. Za niedogodności przepraszamy.

„Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” – relacja ze Spotkania z Książką Biograficzną

Tym razem współorganizowane przez Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego spotkanie z książką biograficzną odbyło w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia gościliśmy Sylwię Chutnik, publicystkę, działaczkę społeczną i promotorkę literatury, współredaktorkę książki „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”. Obok pisarki udział w rozmowie, poprowadzonej przez Katarzynę Rembacką, wziął prof. Radosław Ptaszyński. Partnerem wydarzenia było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.