ZCDN

Akcja Żonkile – wspominamy bohaterstwo i oddajemy hołd tym, którzy walczyli o godność ludzką

Zonkile

19 kwietnia 2024 roku mija 81 rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Był to największy zryw żydowski w czasie II wojny światowej. Jego bohaterki i bohaterowie nie walczyli o wolność, ale przede wszystkim o godność. „Musimy być gotowi umrzeć jako ludzkie istoty” – pisali członkowie Żydowskiej Organizacji Bojowej.

Rocznica wybuchu powstania jest Dniem Pamięci o Holokauście i Przeciwdziałaniu Zbrodniom Przeciwko Ludzkości. To czas pamięci o ofiarach Zagłady, o ich życiu – przerwanym w sposób tak niebywale brutalny. To także dobra okazja do refleksji nad tym, na ile ludzkość wyciągnęła wnioski z tej tragedii i co zrobić, by pamięć o niej wciąż motywowała do troski o pokój.

Dlatego też, jak co roku, ZCDN włącza się do akcji edukacyjno-społecznej ŻONKILE, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, której głównym hasłem jest „Łączy nas pamięć”. Również wierzymy, że pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą ponad podziałami.

Bardzo zachęcamy nauczycielki i nauczycieli do skorzystania z bogatych materiałów proponowanych przez muzeum POLIN z tej okazji (https://www.polin.pl/pl/akcja-zonkile-w-szkolach-bibliotekach-i-instytucjach). Są adresowane do różnych grup wiekowych i osób ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi. To dobra okazja do przeprowadzenia ważnej lekcji historii, języka polskiego, godziny wychowawczej.

Serdecznie zapraszamy do udziału w dwóch przedsięwzięciach organizowanych w ZCDN-ie w najbliższym tygodniu:

Zapraszamy – Łączy nas pamięć!