ZCDN

Dlaczego (nie) trzeba czytać Mickiewicza?

Inne Banery PODCASTY

Do pierwszego odcinka cyklu „(Nie)pokoju nauczycielskiego” w nowym roku szkolnym redaktor Sławomir Iwasiów zaprosił Martę Jankowską, polonistkę ze Szkoły Podstawowej nr 49 im. ks. Bronisława Komorowskiego w Gdańsku. Rozmowa toczy się wokół: problemów współczesnej dydaktyki polonistycznej, metodyki nauczania, relacji mediów cyfrowych i tradycyjnie pojmowanej edukacji szkolnej, a także pozazawodowych pasji, które pomagają w codziennej pracy przy tablicy. Bohaterka audycji odpowiada również na pytanie o ulubione lektury, wśród których znajdują się nie tylko utwory należące do szkolnego kanonu.

Dwudziesty pierwszy odcinek podcastu „(Nie)pokój nauczycielski” jest dostępny na stronie zcdn.edu.pl oraz w serwisie Spotify (profil: Podcasty ZCDN-u).

Marta Jankowska

Nauczycielka dyplomowana, polonistka, szkolna doradczyni zawodowa. Uczy w Szkole Podstawowej nr 49 im. ks. Bronisława Komorowskiego w Gdańsku. Prowadzi zajęcia z technik uczenia. Specjalistka do spraw edukacji i organizacji wydarzeń w Miejskim Teatrze Miniatura. Pracuje w zespole biura programu EDUKACJA DO KULTURY. GDAŃSK. Liderka gdańskiego projektu doskonalenia nauczycieli Kreatywna Pedagogika. Prowadziła setki warsztatów dla dzieci, młodzieży i dorosłych, współorganizowała dziesiątki konferencji dla nauczycieli. Założyła i prowadzi Kreatywny Klub Książki. Trenerka myślenia krytycznego. Tworzy materiały edukacyjne, między innymi z zakresu edukacji kulturalnej, wspierania kompetencji przyszłości, nauki języka polskiego jako obcego. Za działalność edukacyjną wyróżniona nagrodami Prezydenta Miasta Gdańska i Pomorskiego Kuratora Oświaty. Nominowana w finale konkursu Nauczyciel Roku 2024.

Fot. Archiwum Marty Jankowskiej.

Podobne wpisy:
Akcja Żonkile. Blog na Zmianę (odcinek XXIII)

19 kwietnia obchodzimy 82 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest to dobra okazja nie tylko do wspomnienia wydarzenia historycznego, ale także do głębszej refleksji nad relacjami międzyludzkimi, podejmowanymi wyborami, rolą pamięci. Organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej, do której corocznie zapraszane są szkoły, biblioteki i ośrodki kultury, jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku tematem obchodów są różne przejawy odwagi.

Nordic walking – sport na całe życie

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli do udziału w warsztatach stacjonarnych „Nordic walking – sport na całe życie”, które odbędą się 28 kwietnia, w godzinach 16.00–18.15, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Szczecinie.

Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

13 maja ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?