ZCDN

Drogi do niepodległości – gra planszowa Muzeum Historii Polski i sposoby jej wykorzystania na lekcjach historii

drogi do niepodleglosci banerZachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Muzeum Historii Polski organizuje warsztaty „Drogi do niepodległości – gra planszowa Muzeum Historii Polski i sposoby jej wykorzystania na lekcjach historii”, które poprowadzą: Gabriela Sierocińska-Dec – kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Historii Polski, autorka scenariuszy edukacyjnych gier miejskich  i przestrzennych, internetowych i planszowych oraz Adam Rębacz – zastępca kierownika Działu Edukacji Muzeum Historii Polski, koordynator Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego i Klubu Nauczyciela w MHP.

Podczas warsztatów skierowanych do nauczycieli historii szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaprezentowana zostanie gra planszowa „Drogi do niepodległości”. Fabuła tej strategicznej gry obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne z lat 1795–1918 oraz pokazuje bohaterów tych wydarzeń. Głównym celem gry jest realizacja jednej z pięciu misji ustrojowych niepodległego kraju. Gracze dążą do tego, by ich działania ukształtowały państwo jak najbardziej zbliżone do założeń misji. W trakcie gry wcielają się w członków rodzin żyjących pod zaborami. Do celu graczy prowadzą różne drogi. Nauczyciele – aktywnie uczestnicząc w rozgrywce – dowiedzą się, w jaki sposób można grę wykorzystać podczas lekcji historii. Podczas warsztatów stworzona zostanie również przestrzeń do podzielenia się własnymi doświadczeniami i pomysłami na organizację obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną MHP oraz nawiązania kontaktów. Osoby uczestniczące w warsztatach otrzymają egzemplarz prezentowanej gry.

Szkolenie wpisuje się w realizację drugiego kierunku polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025 w zakresie kształtowania postaw społecznych i patriotycznych oraz odpowiedzialności za region i ojczyznę. Koordynatorką warsztatów jest dr Katarzyna Rembacka, nauczycielka konsultantka ds. edukacji społecznej, historycznej i regionalnej.

Warsztaty: Drogi do niepodległości – gra planszowa Muzeum Historii Polski i sposoby jej wykorzystania na lekcjach historii
Termin: 24 października, godz. 15.45–18.00
Miejsce: ZCDN, sala 120
Więcej informacji oraz możliwość rejestracji

Zapraszamy!

Podobne wpisy:
Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

13 maja ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?

„Biblioteka. Lubię tu być” – Tydzień Bibliotek

„Biblioteka. Lubię tu być” – hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek świetnie pasuje do ostatnich zmian aranżacji w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Kojąca biel, łagodne łuki, kącik dla dzieci, zieleń na patio – lubimy tu być!

Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia – cykl spotkań

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu cyklu „Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia”, prowadzonym przez prof. Marię Czerepaniak-Walczak, skierowanym do nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Najbliższe seminarium odbędzie się 22 maja (czwartek), w godzinach 15.00–16.30, w siedzibie ZCDN-u.