ZCDN

Drogi do niepodległości – gra planszowa Muzeum Historii Polski i sposoby jej wykorzystania na lekcjach historii

drogi do niepodleglosci banerZachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Muzeum Historii Polski organizuje warsztaty „Drogi do niepodległości – gra planszowa Muzeum Historii Polski i sposoby jej wykorzystania na lekcjach historii”, które poprowadzą: Gabriela Sierocińska-Dec – kierowniczka Działu Edukacji Muzeum Historii Polski, autorka scenariuszy edukacyjnych gier miejskich  i przestrzennych, internetowych i planszowych oraz Adam Rębacz – zastępca kierownika Działu Edukacji Muzeum Historii Polski, koordynator Młodzieżowych Klubów Historycznych im. Kazimierza Moczarskiego i Klubu Nauczyciela w MHP.

Podczas warsztatów skierowanych do nauczycieli historii szkół podstawowych i ponadpodstawowych zaprezentowana zostanie gra planszowa „Drogi do niepodległości”. Fabuła tej strategicznej gry obejmuje najważniejsze wydarzenia historyczne z lat 1795–1918 oraz pokazuje bohaterów tych wydarzeń. Głównym celem gry jest realizacja jednej z pięciu misji ustrojowych niepodległego kraju. Gracze dążą do tego, by ich działania ukształtowały państwo jak najbardziej zbliżone do założeń misji. W trakcie gry wcielają się w członków rodzin żyjących pod zaborami. Do celu graczy prowadzą różne drogi. Nauczyciele – aktywnie uczestnicząc w rozgrywce – dowiedzą się, w jaki sposób można grę wykorzystać podczas lekcji historii. Podczas warsztatów stworzona zostanie również przestrzeń do podzielenia się własnymi doświadczeniami i pomysłami na organizację obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Spotkanie będzie okazją do zapoznania się z ofertą edukacyjną MHP oraz nawiązania kontaktów. Osoby uczestniczące w warsztatach otrzymają egzemplarz prezentowanej gry.

Szkolenie wpisuje się w realizację drugiego kierunku polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025 w zakresie kształtowania postaw społecznych i patriotycznych oraz odpowiedzialności za region i ojczyznę. Koordynatorką warsztatów jest dr Katarzyna Rembacka, nauczycielka konsultantka ds. edukacji społecznej, historycznej i regionalnej.

Warsztaty: Drogi do niepodległości – gra planszowa Muzeum Historii Polski i sposoby jej wykorzystania na lekcjach historii
Termin: 24 października, godz. 15.45–18.00
Miejsce: ZCDN, sala 120
Więcej informacji oraz możliwość rejestracji

Zapraszamy!

Podobne wpisy:
Książka dobra na wszystko! Spotkanie autorskie

Czy młodzież chętnie się włącza w działania społeczne? Jak angażować młodych do pracy na rzecz innych? Czy partycypacja jest wdrażana w szkole? Na te i inne pytania odpowie dr Małgorzata Mikut z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego – autorka książki „(Za)angażowanie młodzieży. Ku pedagogice i edukacji zaangażowanej społecznie” – podczas spotkania, które odbędzie się 21 listopada, w godzinach 16.00–17.30, w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Blog na Zmianę (Odcinek XVI)

Są przyrodzone, powszechne, niezbywalne i niepodzielne. 20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję o Prawach Dziecka. Warto poszerzać wiedzę na ich temat.

„Historia na czasie”. Sieć współpracy i samokształcenia dla nauczycieli historii

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu inaugurującym prace sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli historii „Historia na czasie”, które odbędzie się 21 listopada w formule online, w godzinach 16.30–17.30.