ZCDN

Drugie śniadanie z autorkami: „Komedyantki, kształtne tancerki” versus uczennice i nauczycielki. Drogi kobiecej edukacji

Drugie sniadanie z autorkami.„Komedyantki ksztaltne tancerki

W mijającym roku szkolnym Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli organizowało szereg wydarzeń związanych z obchodami 250 rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej. Z tej okazji na ścianie wewnętrznego dziedzińca ZCDN-u powstał wyjątkowy mural – którego twórcą jest artysta Fruit of the Lump – prezentujący jednego z inspiratorów KEN-u, Hugona Kołłątaja. Uważał on, jak i całe środowisko Komisji, że zły wzorzec edukacji kobiet powoduje, iż są one  „komedyantkami, kształtnymi tancerkami” i zatracają ducha narodowego.

24 czerwca 2024 r. odbędzie się seminarium pod tytułem: Drugie śniadanie z autorkami. „Komedyantki, kształtne tancerki” versus uczennice i nauczycielki. Drogi kobiecej edukacji. W spotkaniu, które poprowadzi dr Katarzyna Rembacka, udział wezmą: dr Julia Wesołowska, autorka książki Zakładniczki. Zgoda i opór wobec wzorców i norm Szkoły Domowej Pracy Kobiet Jadwigi Zamoyskiej (1882–1914); dr Monika Piotrowska-Marchewa, autorka opracowania Potrzebne państwu polskiemu. Nauczycielki w systemie publicznych szkół powszechnych Drugiej Rzeczypospolitej (1918–1939) oraz dr Natalia Cybort-Zioło, która napisała pracę Nie tylko siłą rzeczy. Doświadczenia emancypacyjne kobiet wiejskich.

W ramach seminarium chcielibyśmy przyjrzeć się temu, jak na przestrzeni lat zmieniała się rola kobiet w polskiej edukacji. Na ile wyznaczana była ograniczeniami, wyzwaniami i buntami, na ile zaś szansami i marzeniami? Porozmawiamy także o kobiecej perspektywie badawczej.

Osoby uczestniczące w seminarium, prezentując własne poglądy na rolę i miejsce wiedzy o drogach kobiecej edukacji, zastanowią się, na ile i w jaki sposób zagadnienia te mogą być wykorzystane w szkolnej narracji humanistycznej i społecznej.

Więcej informacji oraz możliwość rejestracji

Zapraszamy!

Podobne wpisy:
Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

13 maja ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?

„Biblioteka. Lubię tu być” – Tydzień Bibliotek

„Biblioteka. Lubię tu być” – hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek świetnie pasuje do ostatnich zmian aranżacji w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Kojąca biel, łagodne łuki, kącik dla dzieci, zieleń na patio – lubimy tu być!

Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia – cykl spotkań

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu cyklu „Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia”, prowadzonym przez prof. Marię Czerepaniak-Walczak, skierowanym do nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Najbliższe seminarium odbędzie się 22 maja (czwartek), w godzinach 15.00–16.30, w siedzibie ZCDN-u.