ZCDN

Jak nie dać się fake newsom i dezinformacji związanym z agresją na Ukrainę

Fake newsy to inaczej fałszywe informacje, które mają na celu wprowadzenie w błąd i szerzenie dezinformacji. Chociaż czasem trudno w to uwierzyć, są naprawdę potężną bronią propagandową, szerzą niepokój i niewiedzę. Rosja zatrudnia rzesze ludzi, których zadaniem jest rozpowszechnianie takich informacji za pomocą fałszywych kont oraz nakręcanie spirali strachu wśród przeciwników.

Dlatego należy robić wszystko, by te działania blokować. Co możemy zrobić? Oto 5 zasad bezpiecznego korzystania z informacji:

  1. Nie udostępniaj dalej informacji bez ich sprawdzenia, nawet w informacjach prywatnych.
  2. Sprawdzaj źródło, z którego pochodzi informacja, porównuj z innymi źródłami – komentarz w mediach społecznościowych NIE JEST wiarygodną informacją.
  3. Uważaj szczególnie dla krzykliwe nagłówki odwołujące się do emocji.
  4. Zastanów się, co udostępniasz — czy nie nakręcasz nieświadomie spirali strachu?
  5. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo cyfrowe, używaj bezpiecznych haseł oraz uwierzytelnienia dwuetapowego, nie daj się zhakować.

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi materiałami w internecie poszerzającymi tę tematykę:

Podobne wpisy:
Zagubione, przywrócone? Herstorie w  teorii i praktyce szkolnej. Sieć współpracy i samokształcenia

Zdaniem Michelle Perrot, francuskiej historyczki i autorki „Mojej historii kobiet”, „w teatrze pamięci kobiety są jedynie delikatnym cieniem”. Badaczka konstatowała, że „większa połowa” ludzkości została „wypchnięta” z jej dziejów i okazała się „niegodna historii”. Czy w 2025 roku polskie uczennice i uczniowie nadal uczą się z podręczników, w których wątki herstoryczne są jedynie marginesem głównych treści? Jak do tej kwestii odnoszą się nauczycielki i nauczyciele? A może warto odnaleźć/przywołać sylwetki kobiet z regionu i zakotwiczyć je w dziejach, wskazując równocześnie korelację języka polskiego z historią?

Witajcie wyzwania 2025 roku! Blog na Zmianę (Odcinek XVIII)

Bardzo często publiczne dyskusje na różne tematy polityczne, społeczne, a nawet gospodarcze kończą się stwierdzeniem w takim lub zbliżonym brzmieniu: „No tak, ale zacząć trzeba od edukacji. Bez niej nie będzie tak, jak nam się marzy”. Frekwencja wyborcza – edukacja. Poziom kultury – edukacja. Wzrost wrażliwości społecznej – edukacja. Większa przedsiębiorczość Polaków – edukacja. Brzmi znajomo?

„Komunikacja na miarę…”, czyli Ferie z ZCDN-em 2025

Ferie z ZCDN-em czas zacząć! W tym roku będzie nam przyświecało hasło: „Komunikacja na miarę…”, które szeroko rozumiane zachęca do stosowania dobrych praktyk w szkołach, placówkach, w relacjach międzyludzkich.