ZCDN

Jak nie dać się fake newsom i dezinformacji związanym z agresją na Ukrainę

Fake newsy to inaczej fałszywe informacje, które mają na celu wprowadzenie w błąd i szerzenie dezinformacji. Chociaż czasem trudno w to uwierzyć, są naprawdę potężną bronią propagandową, szerzą niepokój i niewiedzę. Rosja zatrudnia rzesze ludzi, których zadaniem jest rozpowszechnianie takich informacji za pomocą fałszywych kont oraz nakręcanie spirali strachu wśród przeciwników.

Dlatego należy robić wszystko, by te działania blokować. Co możemy zrobić? Oto 5 zasad bezpiecznego korzystania z informacji:

  1. Nie udostępniaj dalej informacji bez ich sprawdzenia, nawet w informacjach prywatnych.
  2. Sprawdzaj źródło, z którego pochodzi informacja, porównuj z innymi źródłami – komentarz w mediach społecznościowych NIE JEST wiarygodną informacją.
  3. Uważaj szczególnie dla krzykliwe nagłówki odwołujące się do emocji.
  4. Zastanów się, co udostępniasz — czy nie nakręcasz nieświadomie spirali strachu?
  5. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo cyfrowe, używaj bezpiecznych haseł oraz uwierzytelnienia dwuetapowego, nie daj się zhakować.

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi materiałami w internecie poszerzającymi tę tematykę:

Podobne wpisy:
Coś więcej niż smutek… Konferencja dotycząca zdrowia psychicznego

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych nauczycieli na konferencję organizowaną przez ZCDN oraz Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Wydarzenie, które odbędzie się już w najbliższy wtorek (2 kwietnia 2025), będzie miało wyjątkowy charakter, bowiem udział w nim wezmą nie tylko nauczyciele, ale również uczniowie.

Kwiecień – Miesiącem Świadomości Autyzmu   

W kwietniu, który jest Miesiącem Świadomości Autyzmu, przygotowaliśmy dla Państwa szereg wydarzeń, podczas których porozmawiamy o wspieraniu uczniów w spektrum, radzeniu sobie z trudnymi zrachowaniami, dokumentacji i edukacji włączającej, metodach pracy z uczniem ze spektrum autyzmu. Nasze działania mają na celu propagowanie wiedzy na ten temat oraz udzielenie realnej pomocy dyrektorom i nauczycielom w pracy z dziećmi w spektrum autyzmu.

However. Klub dyskusyjny w języku angielskim 

However to organizowany przez Bibliotekę Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej klub dyskusyjny w języku angielskim z udziałem obcokrajowców mieszkających w Szczecinie. Spotkania klubu są okazją do rozwijania kompetencji komunikacyjnych w języku obcym oraz pełnią rolę integrującą przedstawicieli różnych kultur i promują edukację międzykulturową w szkołach.