ZCDN

Jak nie dać się fake newsom i dezinformacji związanym z agresją na Ukrainę

Fake newsy to inaczej fałszywe informacje, które mają na celu wprowadzenie w błąd i szerzenie dezinformacji. Chociaż czasem trudno w to uwierzyć, są naprawdę potężną bronią propagandową, szerzą niepokój i niewiedzę. Rosja zatrudnia rzesze ludzi, których zadaniem jest rozpowszechnianie takich informacji za pomocą fałszywych kont oraz nakręcanie spirali strachu wśród przeciwników.

Dlatego należy robić wszystko, by te działania blokować. Co możemy zrobić? Oto 5 zasad bezpiecznego korzystania z informacji:

  1. Nie udostępniaj dalej informacji bez ich sprawdzenia, nawet w informacjach prywatnych.
  2. Sprawdzaj źródło, z którego pochodzi informacja, porównuj z innymi źródłami – komentarz w mediach społecznościowych NIE JEST wiarygodną informacją.
  3. Uważaj szczególnie dla krzykliwe nagłówki odwołujące się do emocji.
  4. Zastanów się, co udostępniasz — czy nie nakręcasz nieświadomie spirali strachu?
  5. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo cyfrowe, używaj bezpiecznych haseł oraz uwierzytelnienia dwuetapowego, nie daj się zhakować.

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi materiałami w internecie poszerzającymi tę tematykę:

Podobne wpisy:
Książka dobra na wszystko! Spotkanie autorskie

Czy młodzież chętnie się włącza w działania społeczne? Jak angażować młodych do pracy na rzecz innych? Czy partycypacja jest wdrażana w szkole? Na te i inne pytania odpowie dr Małgorzata Mikut z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego – autorka książki „(Za)angażowanie młodzieży. Ku pedagogice i edukacji zaangażowanej społecznie” – podczas spotkania, które odbędzie się 21 listopada, w godzinach 16.00–17.30, w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Blog na Zmianę (Odcinek XVI)

Są przyrodzone, powszechne, niezbywalne i niepodzielne. 20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję o Prawach Dziecka. Warto poszerzać wiedzę na ich temat.

„Historia na czasie”. Sieć współpracy i samokształcenia dla nauczycieli historii

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu inaugurującym prace sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli historii „Historia na czasie”, które odbędzie się 21 listopada w formule online, w godzinach 16.30–17.30.