ZCDN

Jak nie dać się fake newsom i dezinformacji związanym z agresją na Ukrainę

Fake newsy to inaczej fałszywe informacje, które mają na celu wprowadzenie w błąd i szerzenie dezinformacji. Chociaż czasem trudno w to uwierzyć, są naprawdę potężną bronią propagandową, szerzą niepokój i niewiedzę. Rosja zatrudnia rzesze ludzi, których zadaniem jest rozpowszechnianie takich informacji za pomocą fałszywych kont oraz nakręcanie spirali strachu wśród przeciwników.

Dlatego należy robić wszystko, by te działania blokować. Co możemy zrobić? Oto 5 zasad bezpiecznego korzystania z informacji:

1. Nie udostępniaj dalej informacji bez ich sprawdzenia, nawet w informacjach prywatnych.
  2. Sprawdzaj źródło, z którego pochodzi informacja, porównuj z innymi źródłami – komentarz w mediach społecznościowych NIE JEST wiarygodną informacją.
  3. Uważaj szczególnie dla krzykliwe nagłówki odwołujące się do emocji.
  4. Zastanów się, co udostępniasz — czy nie nakręcasz nieświadomie spirali strachu?
  5. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo cyfrowe, używaj bezpiecznych haseł oraz uwierzytelnienia dwuetapowego, nie daj się zhakować.

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi materiałami w internecie poszerzającymi tę tematykę: