ZCDN

Jak nie dać się fake newsom i dezinformacji związanym z agresją na Ukrainę

Fake newsy to inaczej fałszywe informacje, które mają na celu wprowadzenie w błąd i szerzenie dezinformacji. Chociaż czasem trudno w to uwierzyć, są naprawdę potężną bronią propagandową, szerzą niepokój i niewiedzę. Rosja zatrudnia rzesze ludzi, których zadaniem jest rozpowszechnianie takich informacji za pomocą fałszywych kont oraz nakręcanie spirali strachu wśród przeciwników.

Dlatego należy robić wszystko, by te działania blokować. Co możemy zrobić? Oto 5 zasad bezpiecznego korzystania z informacji:

  1. Nie udostępniaj dalej informacji bez ich sprawdzenia, nawet w informacjach prywatnych.
  2. Sprawdzaj źródło, z którego pochodzi informacja, porównuj z innymi źródłami – komentarz w mediach społecznościowych NIE JEST wiarygodną informacją.
  3. Uważaj szczególnie dla krzykliwe nagłówki odwołujące się do emocji.
  4. Zastanów się, co udostępniasz — czy nie nakręcasz nieświadomie spirali strachu?
  5. Zadbaj o swoje bezpieczeństwo cyfrowe, używaj bezpiecznych haseł oraz uwierzytelnienia dwuetapowego, nie daj się zhakować.

Zapraszamy do zapoznania się z wybranymi materiałami w internecie poszerzającymi tę tematykę:

Podobne wpisy:
I Bieg Nauczycieli im. Komisji Edukacji Narodowej

Zapraszamy do udziału w I Biegu Nauczycieli im. Komisji Edukacji Narodowej, który odbędzie się 8 października w Parku Kasprowicza w Szczecinie.

Gra miejska: Polska oświata w międzywojennym Szczecinie

Zapraszamy do udziału w grze miejskiej „Polska oświata w międzywojennym Szczecinie”, która zostanie uruchomiona 10 października. Zabawa będzie poprzedzona spotkaniem warsztatowym w ZCDN-ie.

„Biblioteka. Włącz się w to!”, czyli Zachodniopomorski BiblioLAB 2023

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji BiblioLABu Zachodniopomorskiego, który odbędzie się 17 października (wtorek) w  siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie (ul. Gen. J. Sowińskiego 68). Tegorocznym motywem przewodnim jest szeroko rozumiane włączenie, inkluzja i otwartość na innych.