ZCDN

Konferencja stacjonarna „Szkolne emancypacje. Jak zmieniać szkołę?”

Szkolne emancypacje 002

Tempo zmian zachodzących we współczesnej edukacji powoduje, że potrzeba wprowadzania istotnych przekształceń jej funkcjonowania wydaje się coraz bardziej nagląca. Dotychczasowe tradycje stają się niewystarczające, aby odnaleźć się w nowej rzeczywistości społeczno-kulturowej, technologicznej, politycznej. Podejmowanie prób zmiany rzeczywistości edukacyjnej tak, aby możliwe było doświadczanie w niej podmiotowości zarówno nauczycieli, jak i uczniów, istotnie związane jest z ideą emancypacji. Szczególnego znaczenia nabiera w tym kontekście pytanie o emancypacyjną moc szkoły, o jej otwartość na zmianę.

Konferencja „Szkolne emancypacje. Jak zmieniać szkołę?”, podczas której spróbujemy odpowiedzieć na to pytanie, będzie się składała z trzech wystąpień skoncentrowanych wokół trzech warunków emancypacyjnej mocy szkoły (Czerepaniak-Walczak, 2007):

Warunek 1: Istnienie wspólnej wizji szkoły jako ośrodka rozwoju racjonalnego, krytycznego myślenia i działania.

Warunek 2: Otwarte komunikowanie idei i emocji na wszystkich poziomach interakcji, zarówno formalnych, jak i nieformalnych.

Warunek 3: Świadome uczestniczenie w życiu instytucji i w jej inicjatywach kierowanych na zewnątrz.

Ponadto w ramach konferencji odbędzie się panel dyskusyjny „Jak zmieniać szkołę”, w którym udział wezmą zaproszeni goście.

Konferencja „Szkolne emancypacje. Jak zmieniać szkołę?
Termin: 11 czerwca, godz. 11.00
Miejsce: ZCDN, ul. gen. J. Sowińskiego 68, sala konferencyjna

Program konferencji

11.00–11.15 – Otwarcie konferencji

11.15–12.00 – Hasło: krytyczne myślenie (prof. Joanna Mytnik oraz Marta Kostecka)

12.00–12.45 – Hasło: komunikacja (prof. Roman Leppert i dr Zofia Fenrych)

12.45–13.00 – Przerwa

13.00-13.45 – Hasło: współpraca (prof. Maria Czerepaniak-Walczak i Joanna Sadłowska-Szreder)

13.45–14.30 – Panel dyskusyjny „Jak zmieniać szkołę?”

Logo KO 2

Konferencja „Szkolne emancypacje. Jak zmieniać szkołę? otrzymała Patronat Zachodniopomorskiego Kuratora Oświaty.

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o zarejestrowanie się za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń – numer formy doskonalenia: II/10.

Podobne wpisy:
Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

13 maja ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?

„Biblioteka. Lubię tu być” – Tydzień Bibliotek

„Biblioteka. Lubię tu być” – hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek świetnie pasuje do ostatnich zmian aranżacji w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Kojąca biel, łagodne łuki, kącik dla dzieci, zieleń na patio – lubimy tu być!

Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia – cykl spotkań

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu cyklu „Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia”, prowadzonym przez prof. Marię Czerepaniak-Walczak, skierowanym do nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Najbliższe seminarium odbędzie się 22 maja (czwartek), w godzinach 15.00–16.30, w siedzibie ZCDN-u.