ZCDN

Konferencja stacjonarna „Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży – profilaktyka i przeciwdziałanie”

baner konferencja uzaleznienia 2

Zapraszamy na konferencję stacjonarną „Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży – profilaktyka i przeciwdziałanie”, która odbędzie się 21 maja, w godz. 10.00–14.00, w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli.

Podczas spotkania zmierzymy się z tematyką uzależnień wśród dzieci i młodzieży, ze szczególnym naciskiem na wsparcie nauczycieli w rozpoznawaniu, reagowaniu i przeciwdziałaniu problemowi w szkole.

Gościem specjalnym konferencji będzie prof. Marek Konopczyński, pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. nieletnich, człowiek pełen pasji, który od wielu lat bierze aktywny udział w budowaniu systemu wsparcia osób nieletnich.

Ponadto Eliza Adurowicz i Marta Siwak w swoich wystąpieniach przedstawią praktyczny aspekt pracy z młodzieżą z problemem uzależnień, wskażą procedury i kierunki działań dla nauczycieli. Krzysztof Jaworski z ZCDN-u opowie zaś o wpływie technologii cyfrowych na młodych ludzi i związanych z nimi zagrożeniach, które mogą prowadzić do e-uzależnień.

Dzięki wystąpieniu funkcjonariusza Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie uczestnicy konferencji dowiedzą się: jak rozpoznawać stan odurzenia u uczniów; jakie są rodzaje środków odurzających; jak wygląda policyjna statystyka dotycząca problemu uzależnień w szkołach.

Program wydarzenia:

10.00–10.15 – Otwarcie konferencji

10.15–11.00 – Aktywność twórcza jako metoda terapii i resocjalizacji osób z problemem uzależnień, prof. Marek Konopczyński, Pełnomocnik Ministra Sprawiedliwości ds. nieletnich

11.15–11.45 – Jak rozpoznawać stan odurzenia u uczniów i rodzaje środków odurzających oraz jak wygląda policyjna statystyka dot. problemu uzależnień w szkołach?, Funkcjonariusz Policji

11.45–12.15 – Młodzi ludzie i cyfrowe technologie – pomiędzy e-uzależnieniem a dobrymi nawykami. Gdzie jest nasza strefa wpływu?, Krzysztof Jaworski, nauczyciel konsultant ds. podnoszenia kompetencji cyfrowych kadry zarządzającej i nauczycieli

12.15–12.30 – Przerwa

12.30–13.00 – STOP – łapię oddech i wybieram #MojeSuperMoce i mówię NIE wszelkim uzależnieniom!, Marta Siwak, dyrektorka Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii w Stargardzie

13.00–13.30 – Przykładowe procedury podejmowane w szkole w stosunku do ucznia zagrożonego uzależnieniem, Eliza Adurowicz, psycholożka szkolna

13.30–14.00 – Czas na dyskusję i zadawanie pytań prelegentom i prelegentkom

14.00 – Zamknięcie konferencji

Konferencja stacjonarna: Uzależnienia wśród dzieci i młodzieży – profilaktyka i przeciwdziałanie
Zakres tematyczny:
Profilaktyka uzależnień. Rodzaje terapii. Procedury postępowania w profilaktyce i przeciwdziałaniu uzależnieniom w szkole. Statystyka policyjna.
Termin:
21 maja, godz. 10.00–14.00
Miejsce:

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. gen. J. Sowińskiego 68, Szczecin
sala konferencyjna
Forma bezpłatna 

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji prosimy o zarejestrowanie się za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń – numer formy doskonalenia: II/7.

Podobne wpisy:
Zagubione, przywrócone? Herstorie w  teorii i praktyce szkolnej. Sieć współpracy i samokształcenia

Zdaniem Michelle Perrot, francuskiej historyczki i autorki „Mojej historii kobiet”, „w teatrze pamięci kobiety są jedynie delikatnym cieniem”. Badaczka konstatowała, że „większa połowa” ludzkości została „wypchnięta” z jej dziejów i okazała się „niegodna historii”. Czy w 2025 roku polskie uczennice i uczniowie nadal uczą się z podręczników, w których wątki herstoryczne są jedynie marginesem głównych treści? Jak do tej kwestii odnoszą się nauczycielki i nauczyciele? A może warto odnaleźć/przywołać sylwetki kobiet z regionu i zakotwiczyć je w dziejach, wskazując równocześnie korelację języka polskiego z historią?

Witajcie wyzwania 2025 roku! Blog na Zmianę (Odcinek XVIII)

Bardzo często publiczne dyskusje na różne tematy polityczne, społeczne, a nawet gospodarcze kończą się stwierdzeniem w takim lub zbliżonym brzmieniu: „No tak, ale zacząć trzeba od edukacji. Bez niej nie będzie tak, jak nam się marzy”. Frekwencja wyborcza – edukacja. Poziom kultury – edukacja. Wzrost wrażliwości społecznej – edukacja. Większa przedsiębiorczość Polaków – edukacja. Brzmi znajomo?

„Komunikacja na miarę…”, czyli Ferie z ZCDN-em 2025

Ferie z ZCDN-em czas zacząć! W tym roku będzie nam przyświecało hasło: „Komunikacja na miarę…”, które szeroko rozumiane zachęca do stosowania dobrych praktyk w szkołach, placówkach, w relacjach międzyludzkich.