ZCDN

Konferencja „Szczecin opis(yw)any. Miasto w kronikach, wspomnieniach, literaturze”

baner szczecin 002

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Szczecin opis(yw)any. Miasto w kronikach, wspomnieniach, literaturze”, która odbędzie się 3 lipca w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Pretekstem do organizacji konferencji i prezentacji towarzyszącej jej publikacji jest przypadająca w 2025 roku 80. rocznica przyłączenia do Polski Ziem Zachodnich i Północnych oraz zakończenia II wojny światowej.

Miastem, które wpisuje się w te wydarzenia i świętuje swoją rocznicę, jest również Szczecin. Aby uczcić ósmą dekadę jego polskości, nie zapominając równocześnie o wcześniejszej, kilkusetletniej historii, podczas konferencji przedstawione zostaną różnorodne opisy miasta – nie tylko w sensie geograficznym, ale też politycznym, mentalnym, literackim i kulturowym. I choć głównym bohaterem książki i konferencji jest Szczecin, to zaprezentowane zostaną również osoby tworzące owe opisy. Celem konferencji jest także przedstawienie miasta jako przestrzeni życia, działania i refleksji osób w nim mieszkających, bez względu na epokę, z którą byli/są związani. Pozwoli to rozbudzić i wzmocnić przywiązanie do jego historii i poczucie odpowiedzialności za jego dalsze losy.

Uczestnicy konferencji otrzymają książkę „Szczecin opis(yw)any. Miasto w kronikach, wspomnieniach, literaturze”, red. Katarzyna Rembacka, Oficyna Wydawnicza „Impuls”, Kraków 2025

Program konferencji:

10.00–10.10 – otwarcie konferencji

10.10–10.30 – Opisy Szczecina z XII wieku, dr Paweł Migdalski (Instytut Historyczny US)

10.30–10.50 – Miasto, po którym „chętnie się spaceruje”. Obraz Szczecina na początku XVII    wieku, dr hab. Radosław Skrycki prof. US (Instytut Historyczny US)

10.50–11.10 – Descriptio urbis Stetinensis Paula Friedeborna (1624). Obraz miasta oczami kronikarza i zarządcy, dr hab. Agnieszka Borysowska (Książnica Pomorska)

11.10–11.30 – Życie artystyczne Szczecina we wspomnieniach Konrada Zitelmanna (1814–1889), dr Michał Gierke (Książnica Pomorska)

11.30–11.50 – Kobiecym okiem. Wizerunek Szczecina przełomu XIX i XX wieku we wspomnieniach Julie Braun-Vogelstein (1883–1971), dr hab. Agnieszka Szudarek prof. US (Instytut Historyczny US)

11.50–12.10 – przerwa kawowa

12.10–12.30 – Praca przymusowa w niemieckim Szczecinie we wspomnieniach polskiego robotnika. Między pamięcią świadka a ustaleniami historyków, dr Tomasz Ślepowroński (Instytut Historyczny US)

12.30–12.50 – Wspomnienia Piotra Zaremby z lat 1945–1950. Czytając szczecińskiego Tytusa Liwiusza, dr hab. Eryk Krasucki (Instytut Historyczny US)

12.50–13.10 – I Polska patrzyła na Szczecin jego oczyma. Franciszka Gila reporterskie opisywanie miasta, dr Katarzyna Rembacka (ZCDN)

13.10–13.30 – Literackie topografie miast Niny Rydzewskiej, dr Patrycja Megger-Borkowska (Książnica Pomorska)

13.30–13.50 – Ta, która została, ta, która przyjechała, ta, która wyjechała. Kobiece biografie wobec „Ziem Odzyskanych”, Anna Godzińska (ZCDN)

 13.50–14.10 – Szczecin opisywany, opowiadany i rysowany w tekstach kultury popularnej, Marta Kostecka (ZCDN)

14.10–14.30 – zakończenie konferencji

Konferencja „Szczecin opis(yw)any. Miasto w kronikach, wspomnieniach, literaturze”
Termin: 3 lipca 2025 r., godz. 10.00–14.30
Miejsce:
Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
ul. Gen. J. Sowińskiego 68, szczecin
sala konferencyjna im. Anny Radziwiłł (parter)

Wydarzenie ma charakter otwarty i nie wymaga rejestracji. 

Nauczycieli zapraszamy jednak do rejestracji za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń — pozwoli to Państwu na otrzymanie stosownego zaświadczenia.

Podobne wpisy:
Zmiana organizacji pracy ZCDN-u w piątek 20 czerwca

Uprzejmie informujemy, że 20 czerwca (piątek) Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej i Oddział Zamiejscowy w Gryficach będą zamknięte. Za utrudnienia przepraszamy.

Dobre nawyki. Blog na Zmianę (odcinek XXV)

Czy czujesz się zbyt często przemęczony/a? Czasem zapominasz słów, umyka Ci, co chciałeś/aś powiedzieć? Czy łapiesz się na bezmyślnym skrolowaniu newsów lub mediów społecznościowych? To w dzisiejszych czasach dość naturalne; pytanie brzmi: czy można coś na to poradzić?

Wakacje z ZCDN-em. Oferta szkoleń od 30 czerwca do 3 lipca

Jak co roku zapraszamy Państwa do udziału w szkoleniach w ramach letniej oferty doskonalenia. Tegoroczny cykl szkoleń będzie przebiegał pod hasłem relacji: z drugim człowiekiem, z maszyną, z samym sobą oraz z miastem i jego historią.