ZCDN

Konferencja „Szkoła patrzenia. Nowe spojrzenie na edukację wizualną”

SZKOLA PATRZENIA baner pop 002

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli oraz Akademia Sztuki w Szczecinie serdecznie zapraszają do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej pod tytułem „Szkoła patrzenia. Nowe spojrzenie na edukację wizualną”, która odbędzie się 27 marca w siedzibie ZCDN-u Szczecinie.

Edukacja wizualna jest nieodłączną częścią kształcenia ogólnego. Umożliwia nabywanie kompetencji krytycznego myślenia opartego na patrzeniu na otaczającą nas rzeczywistość – możliwą do zrekonstruowania za pomocą obrazów. Jest też doskonaleniem umiejętności poszukiwania i formułowania odpowiedzi na pytanie, co widzimy: w procesie uczenia (się) w szkole, ale także przestrzeni publicznej i relacjach społecznych? Stanowi ponadto obszar do rozwijania kompetencji uczniów w zakresie odczytywania znaczeń obrazów dostępnych w mediach, w tym w internecie oraz w kampaniach marketingowych, reklamowych czy politycznych. Edukacja wizualna jest więc elementem ważnego obszaru demaskowania manipulacji obrazem, wywierania wpływu na odbiorców oraz zwracania uwagi na grupy marginalizowane.

Im młodsze jest dziecko, tym większą rolę odgrywają w jego edukacji informacje obrazkowe, jednak wszechobecna współcześnie kultura obrazkowa spowodowała, że również jako ludzie dorośli jesteśmy na nią podatni. Otaczające nas obrazy pełnią funkcję socjalizacyjną, tzn. przekazują społeczne normy i wartości, co kształtuje osobowość człowieka w każdym wieku.

Wszystkie powyższe kwestie wymagają pogłębionej refleksji, m.in. nad umiejętnością odczytywania obrazów we współczesnej kulturze i naukach społecznych oraz nad rolą edukacji wizualnej w rozwijaniu kompetencji uczniów oraz jej znaczeniem w dynamicznie zmieniającym się świecie technologii i komunikacji wizualnej. Konferencja adresowana jest do naukowców, nauczycieli, edukatorów, metodyków, artystów, projektantów oraz wszystkich zaangażowanych w rozwój edukacji poprzez obrazy, multimedia i sztukę, a także osób, które zajmują się odczytywaniem znaczeń obrazów w przestrzeni publicznej i różnych obszarach życia społecznego.

Przedmiotem namysłu i debat proponujemy uczynić:

  • współczesne podejścia do edukacji wizualnej,
  • edukację wizualną w kontekście sztuki tradycyjnej i nowoczesnej,
  • rozwijanie krytycznego myślenia wobec kultury obrazu,
  • rolę nowych mediów w procesach dydaktycznych i budowaniu kompetencji cyfrowych,
  • rolę wizualności w budowaniu tożsamości społecznej i kulturowej,
  • analizę obrazów jako metodę kształtowania świadomości kulturowej i estetycznej,
  • wpływ nowych technologii na sposób, w jaki widzimy i uczymy się,
  • kreatywność wizualną jako kluczową kompetencję przyszłości,
  • inkluzję społeczną poprzez sztukę i media wizualne,
  • street art jako formę pedagogii publicznej.

W ramach wydarzenia planowany jest między innymi wernisaż wystawy prac studentów Wydziału Grafiki Akademii Sztuki w Szczecinie oraz spotkanie autorskie wokół książki Oko w oko z muralem pod redakcją dr Natalii Cybort-Zioło i Mateusza Lipko.

Komitet Organizacyjny konferencji tworzą: dr Natalia Cybort-Zioło, dr Agata Pełechaty, Krzysztof Jaworski, Mateusz Lipko, Grzegorz Sadłowski.

W skład Komitetu Naukowego wchodzą: prof. dr hab. Maria Czerepaniak-Walczak, dr hab. Justyna Machnicka, prof. AS, dr hab. Sławomir Iwasiów, dr Piotr Depta-Kleśta, dr Colette Szczepaniak, dr Tomasz Świtalski.

Szczegółowy plan konferencji znajdą Państwo tutaj: Program Konferencji

ZAPISY

Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa.
Z wyrazami szacunku,
Organizatorzy

Podobne wpisy:
Akcja Żonkile. Blog na Zmianę (odcinek XXIII)

19 kwietnia obchodzimy 82 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest to dobra okazja nie tylko do wspomnienia wydarzenia historycznego, ale także do głębszej refleksji nad relacjami międzyludzkimi, podejmowanymi wyborami, rolą pamięci. Organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej, do której corocznie zapraszane są szkoły, biblioteki i ośrodki kultury, jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku tematem obchodów są różne przejawy odwagi.

Nordic walking – sport na całe życie

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli do udziału w warsztatach stacjonarnych „Nordic walking – sport na całe życie”, które odbędą się 28 kwietnia, w godzinach 16.00–18.15, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Szczecinie.

Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

13 maja ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?