ZCDN

Kto (nie) potrzebuje szkół prywatnych?

NN Przemyslaw Rojek

W nowym odcinku „(Nie)pokoju nauczycielskiego” gości dr Przemysław Rojek, nauczyciel języka polskiego w Liceum Ogólnokształcącym Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie, prywatnej szkole z ponadstuletnią tradycją kształcenia młodzieży. Główny wątek rozmowy orbituje wokół pytań: czy w Polsce potrzebujemy szkół prywatnych i czym różnią się one od szkół publicznych? Bohater tego odcinka mówi także o innych, nie mniej ciekawych zagadnieniach: nauczycielskiej misji, społecznej roli szkoły i wciąż zbyt niskich wynagrodzeniach w oświacie.

 

Dwudziesty odcinek podcastu „(Nie)pokój nauczycielski” jest dostępny na stronie zcdn.edu.pl
oraz w serwisie Spotify (profil: Podcasty ZCDN-u).

 

Przemysław Rojek

Doktor literaturoznawstwa, polonista, krytyk literacki, redaktor, pisarz, publicysta oświatowy. Nauczyciel języka polskiego i wychowawca w Liceum Ogólnokształcącym Zakonu Pijarów im. ks. Stanisława Konarskiego w Krakowie. Opublikował między innymi książki: literaturoznawczą monografię „Historia zamącana autobiografią”. Zagadnienie tożsamości narracyjnej w odniesieniu do powojennej liryki Aleksandra Wata (2009) oraz zbiór esejów krytycznoliterackich Chłopak z biblioteki. (Pisanie o przeczytanym) (2023).

 

Fot. Archiwum Przemysława Rojka.

Podobne wpisy:
Nauczyciele i szkoła w 2040 roku? Blog na Zmianę (Odcinek XIV)

Jak wyobrażamy sobie szkołę w przyszłości? Czy nauczycieli zastąpi sztuczna inteligencja i aplikacje przez nią sterowane? Czy budynek szkoły w dalszym ciągu będzie gromadził dzieci i młodzież na 45-minutowych sekwencjach, w których będą pozyskiwali wiedzę z jednej dziedziny podczas pojedynczych lekcji? A może edukacja będzie się odbywała w podróży, w różnych ośrodkach kulturalnych i naukowych, a także na łonie natury? Jaką rolę przyjmą nauczyciele? Jakimi kompetencjami będą się wykazywali? Jaki będzie ich status społeczny? Zapewne szkolna codzienność rzadko skłania nas do zadawania sobie takich pytań. A może powinna?

Oko w oko z muralem. Edukacyjne wymiary street artu

Właśnie ukazała się nowa publikacja ZCDN-u „Oko w oko z muralem. Edukacyjne wymiary street artu” pod redakcją Natalii Cybort-Zioło i Mateusza Lipko. Na książkę składa się dziewięć artykułów, z których każdy w nieco inny sposób stara się zgłębić istotę sztuki ulicznej. Efektem tego jest więc publikacja interdyscyplinarna, która może zainteresować nauczycielki i nauczycieli różnych przedmiotów. Proces pracy nad książką był pełen intelektualnych wyzwań. Szczególnie dumni jesteśmy z faktu, że wszyscy autorzy i autorki są zawodowo związani z ZCDN-em. Zachęcamy do lektury!

Konkurs na komiks: Superbohaterowie 2 „Zwykli i Niezwykli”

Z przyjemnością informujemy, że otwieramy nabór komiksów w drugiej edycji konkursu dla uczennic i uczniów z województwa zachodniopomorskiego. Tegoroczne hasło konkursowe brzmi „Zwykli i niezwykli”.