Zachęcamy do sięgnięcia po inspirujące historie, wartościowe refleksje i praktyczne wskazówki. Poniżej znajdą Państwo listę tytułów, które pomogą lepiej poznać temat autyzmu i spojrzeć na niego z różnych perspektyw.
- Autyzm – co robić, a czego nie. Błyskawiczny poradnik dla nauczyciela. Szkoła podstawowa autorstwa Marco Pontisa to zbiór praktycznych porad i sugestii, przedstawionych na przykładzie 15 sytuacji wynikających z typowych trudności towarzyszących pracy z osobami w spektrum autyzmu.
- Autyzm? Abrakadabra. Siedem magicznych składników zabawy, które pomogą twojemu dziecku rozwinąć interakcyjną koncentrację uwagi – książka napisana przez Kate C. Wilde to skarbnica pomysłów na wartościowe zajęcia, które rozwiną interakcyjną koncentrację uwagi dziecka i wesprą kształtowanie jego umiejętności społecznych.
- Autyzm – ćwiczenia dla dzieci. 50 zadań wzmacniających pewność siebie i kształtujących umiejętność komunikacji. Wiek 4–8 – przygotowany przez Puję Trivedi Parikh zbiór zabaw angażujących uwagę, opracowanych specjalnie po to, by pomóc dzieciom rozumieć własne uczucia, regulować emocje, skutecznie komunikować się z innymi osobami oraz poprawić koncentrację.
- Autyzm dla początkujących – Karol Pietrzyk w prosty, bezpośredni, praktyczny sposób pisze o sprawach najtrudniejszych dla rodzin z dziećmi w spektrum.
- Autyzm a niepełnosprawność intelektualna i opóźnienie w rozwoju. Skala oceny zachowań autystycznych Jacka Jarosława Błeszyńskiego to książka pomagająca diagnozować różnice zaburzeń autystycznych.
- Książka o człowieku w spektrum autyzmu Weroniki i Jerzego Janiaków, wspierająca osoby w spektrum autyzmu, stanowić może przewodnik po neurotypowym świecie.
- Mam autyzm i całe spektrum możliwości. Poradnik dla kobiet neuroatypowych Dominiki Musiałowskiej to psychoporadnik, w którym autorka empatycznie i ze swobodą dzieli się własnym doświadczeniem osoby neuroatypowej.
- Efektywna komunikacja z osobami ze spektrum autyzmu – Paddy-Joe Moran dzieli się własnymi doświadczeniami, opisując, jakie sformułowania mogą być źle odbierane przez osoby z ASD, a także podpowiada rozwiązania, dzięki którym komunikacja może stać się skuteczniejsza i pełna szacunku.
- Autyzm i miłość. Jak kochać osobę w spektrum – Joe Biel, Faith G. Harper i Elly Blue stworzyli wyjątkowy przewodnik z myślą o partnerach osób autystycznych.
- Opowieści w spektrum. Dziewięć historii osób, które odkryły swój autyzm – to wyjątkowy zbiorowy portret neuroróżnorodności autorstwa Daniela Tammeta.
- Zespół Aspergera. Kompletny przewodnik – autor, Tony Attwood, porusza istotne zagadnienia dotyczące diagnozy i funkcjonowania osób z zespołem Aspergera.
- Ślepota umysłu. Autyzm a teoria umysłu – Simon Baron-Cohen opisuje model ewolucji i rozwoju umiejętności czytania umysłu.
- Miłość, przyjaźń, relacje – książka pod redakcją Felicity Sedgewick i Sarah Douglas to opowieść o tym, jak wyglądają związki osób w spektrum autyzmu na różnych etapach ich życia.
Kwiecień w naszej bibliotece to czas zwiększania świadomości, zrozumienia i akceptacji osób w spektrum autyzmu. Zapraszamy po wyjątkowe nowości wydawnicze, które przybliżają ten temat z różnych perspektyw, pozwolą odkryć inspirujące historie i poszerzyć wiedzę o neuroróżnorodności.
Omówienia książek pochodzą ze stron internetowych wydawnictw. Wszystkie publikacje są dostępne w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej w Szczecinie.