ZCDN

LARUM WOKÓŁ MURALU

larum wokol muralu baner

Z okazji 250 rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, na ścianie wewnętrznego dziedzińca ZCDN-u powstał wyjątkowy mural, prezentujący jednego z inspiratorów KEN-u, Hugona Kołłątaja. W najbliższych miesiącach wykorzystamy ten (arte)fakt jako pretekst oraz inspirację do serii wiosennych wydarzeń edukacyjnych. Ich tematycznym spoiwem będą: historia KEN-u, fenomen sztuki ulicznej, a także… przyroda, stanowiąca tak ważny i piękny element naszego patio, ale również niezwykle istotny, a wciąż niedoceniany kontekst edukacyjny.

WYDARZENIA:

Tytuł/nazwa wydarzenia: Przyrodniczy escape room
Termin: kwiecień 2024
Osoba prowadząca: Zofia Fenrych
Osoba odpowiedzialna: Zofia Fenrych
Krótki opis: Zestaw zadań i zagadek związanych z przyrodą i historią naturalną, przewidzianych do rozwiązania w budynku ZCDN-u. Ich stopniowe rozwiązywanie umożliwi zdobycie całościowego szyfru prowadzącego do finalnego „skarbu”. Zajęcia adresowane do uczniów szkół podstawowych.

Tytuł/nazwa wydarzenia: Obraz i tekst w polskiej tradycji literackiej
Termin: kwiecień 2024
Osoba prowadząca: Joanna Sadłowska-Szreder
Osoba odpowiedzialna: Joanna Sadłowska-Szreder
Krótki opis: Szkolenie na temat sieci relacji intertekstualnych pomiędzy słowem a obrazem w polskiej tradycji literacko-kulturowej.

Tytuł/nazwa wydarzenia: Seminarium „Hugo Kołłątaj – utkany z pasji i z ambicji”
Termin: maj 2024
Osoba prowadząca: Katarzyna Rembacka
Osoba odpowiedzialna: Katarzyna Rembacka
Krótki opis: Dyskusja poświęcona wieloaspektowej biografii Hugona Kołłątaja.

Tytuł/nazwa wydarzenia: Zakończenie obchodów 250-lecia powołania KEN-u. Konferencja „Edukacja Kobiet. Kobiety w edukacji”
Termin: czerwiec 2024
Osoba prowadząca: Katarzyna Rembacka
Osoba odpowiedzialna: Katarzyna Rembacka
Krótki opis: Komisja Edukacji Narodowej podjęła pierwszą w historii Europy próbę objęcia kształcenia dziewcząt przepisami o charakterze państwowym. W ramach konferencji chcielibyśmy przyjrzeć się temu, jak zmieniała się rola kobiet w polskiej edukacji na przestrzeni lat, zgłębić zagadnienia emancypacji oraz kobiecej perspektywy badawczej.

Podobne wpisy:
Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

13 maja ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?

„Biblioteka. Lubię tu być” – Tydzień Bibliotek

„Biblioteka. Lubię tu być” – hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek świetnie pasuje do ostatnich zmian aranżacji w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Kojąca biel, łagodne łuki, kącik dla dzieci, zieleń na patio – lubimy tu być!

Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia – cykl spotkań

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu cyklu „Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia”, prowadzonym przez prof. Marię Czerepaniak-Walczak, skierowanym do nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Najbliższe seminarium odbędzie się 22 maja (czwartek), w godzinach 15.00–16.30, w siedzibie ZCDN-u.