ZCDN

Migracja – doświadczenie uniwersalne i globalne, doświadczanie osobiste i lokalne

ZCDN Migracje

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Migracja – doświadczenie uniwersalne i globalne, doświadczanie osobiste i lokalne”, która odbędzie się 25 stycznia, w godz. 10.00–14.45, w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie.

Niezależnie od nauczanego przedmiotu, poziomu edukacyjnego czy pełnionych funkcji wychowawczych, osoby pracujące w szkołach nie powinny przejść obojętnie obok tematyki migracji. Począwszy od doświadczeń mieszkańców i mieszkanek naszego województwa jako osób zamieszkujących tzw. Ziemie Odzyskane, przez obecny napływ osób chroniących się przed wojną w Ukrainie, po trudną sytuację uchodźczą na granicy z Białorusią – tematyka migracji dotyka każdej i każdego z nas.

Dlatego wszystkie osoby, dla których ta tematyka nie jest obojętna, zapraszamy do udziału w konferencji poświęconej zagadnieniu migracji zarówno w jej kontekście szerokim, globalnym, uniwersalnym, jak i osobistym, lokalnym.

Zaplanowaliśmy dla Państwa prelekcje, warsztaty, pokaz filmu oraz dużo przestrzeni na dyskusję. Zaprosiliśmy uznane znawczynie, a zarazem aktywne twórczynie działań i projektów pogłębiających wiedzę w prezentowanej tematyce.


Program konferencji:

10.00–10.10 – rozpoczęcie konferencji

Blok 1 „Osobiście i lokalnie”
10.10–10.30 dr Katarzyna Rembacka (ZCDN), „Bo my tu wszyscy skądś”. Polskie osadnictwo na Pomorzu Zachodnim tuż po wojnie
10.30–11.15 pokaz filmu Najem okazjonalny, pomysł i realizacja Weronika Fibich, Adam Ptaszyński
11.15–11.45 – Weronika Fibich (Ośrodek Teatralny Kana), Pojęcia pogranicza, w(y)kluczenia, (nie)pamięci, tożsamości i (gość)inności
11.45–12.00 – dyskusja
12.00–12.15 – przerwa kawowa

Blok 2 – „Uniwersalnie i globalnie
12.15-12.45 Natalia Gebert (Fundacja Dom Otwarty) Polska oczami migrantek i migrantów
12.45-13.15 dyskusja z Natalią Gebert, moderator Katarzyna Rembacka
13.15–14.45 Marta Kostecka (ZCDN), Komiks wobec migracji. Warsztaty nie tylko dla humanistów
13.15–14.45 Anna Godzińska (ZCDN), Edukacja włączająca – uczeń z doświadczeniem migracyjnym (warsztaty)
14.45 – zakończenie konferencji i poczęstunek

Na warsztaty obowiązują osobne zapisy:
Komiks wobec migracji. Warsztaty nie tylko dla humanistów (I/G/19)
Edukacja włączająca – uczeń z doświadczeniem migracyjnym (I/G/11)

Biogramy edukatorek:

Weronika Fibich – autorka kilkudziesięciu akcji teatralnych, performensów site-specific i eksperymentów formalnych. Twórczyni projektów artystycznych oraz filmów dokumentalnych. Artystka antydyscyplinarna. Wykładowczyni na studiach pisarskich Uniwersytetu Szczecińskiego i w Pracowni Filmu Społecznego na Akademia Sztuki w Szczecinie.

Anna Godzińska – wicedyrektorka ds. pedagogicznych w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Absolwentka studiów doktoranckich w dziedzinie literaturoznawstwa na Uniwersytecie Szczecińskim. Wieloletnia nauczycielka języka polskiego i historii, a także języka polskiego jako obcego. Autorka tekstów literaturoznawczych i recenzji literackich. Współredaktorka publikacji Niezbędnik młodego nauczyciela (Szczecin 2023).

Natalia Gebert – z wykształcenia kulturoznawczyni, z zawodu tłumaczka, z zamiłowania mól książkowy. Współzałożycielka warszawskiej inicjatywy nieformalnej Dom Otwarty (obecnie fundacji). Od 2015 roku działa społecznie na rzecz uchodźców i szerzenia wiedzy o migracjach za co, między innymi, uhonorowana została Nagrodą im. Abducadira Gabeire Farah za działania na rzecz migrantów w Polsce w kategorii „Aktywne wsparcie”.

Marta Kostecka – nauczycielka konsultantka ds. edukacji humanistycznej w ZCDN-ie. Edukatorka, polonistka, bibliotekarka. W obszarach jej zainteresowań znajdują się technologie i nowe media w kulturze i edukacji, edukacja informacyjna, cyfrowa i medialna oraz kształcenie ustawiczne, nauczanie i uczenie się. Redaktorka „Zeszytów Komiksowych”. Członkini Polskiego Towarzystwa Badań nad Komiksem.

Katarzyna Rembacka – doktor nauk humanistycznych, historyczka, redaktorka opracowań edukacyjnych, nauczycielka konsultantka ds. edukacji humanistycznej w ZCDN-ie. Redaktorka opracowań i materiałów edukacyjnych. Laureatka Nagrody Historycznej „Polityki” oraz Nagrody prof. Strzembosza za książkę Komunista na peryferiach władzy. Historia Leonarda Borkowicza (1912–1989) (Szczecin-Warszawa 2020).

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Termin: 25 stycznia 2024, godz. 10.00–14.45

Rejestracja na konferencję odbywa się za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń –  numer formy doskonalenia: II/16.

 

Podobne wpisy:
Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

13 maja ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?

„Biblioteka. Lubię tu być” – Tydzień Bibliotek

„Biblioteka. Lubię tu być” – hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek świetnie pasuje do ostatnich zmian aranżacji w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Kojąca biel, łagodne łuki, kącik dla dzieci, zieleń na patio – lubimy tu być!

Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia – cykl spotkań

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu cyklu „Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia”, prowadzonym przez prof. Marię Czerepaniak-Walczak, skierowanym do nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Najbliższe seminarium odbędzie się 22 maja (czwartek), w godzinach 15.00–16.30, w siedzibie ZCDN-u.