ZCDN

Mural Fruit of the Lump w ZCDN-ie

baner mural ken

15 stycznia w naszym Centrum rozpoczyna się dwutygodniowy maraton szkoleniowy w ramach cyklicznego przedsięwzięcia „Ferie z ZCDN-em”. Pierwszego dnia akcji, o godzinie 16.15, zapraszamy Państwa na wyjątkowe wydarzenie, podczas którego nastąpi uroczyste odsłonięcie muralu upamiętniającego 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Jego autorem jest Fruit of the Lump, artysta wywodzący się ze szczecińskiej sceny graffiti, którego oryginalna twórczość prezentowana jest w Polsce oraz poza granicami kraju. Jego najnowsze dzieło zdobi ścianę patio wewnątrz siedziby ZCDN-u przy ul. gen. J. Sowińskiego 68. Mural, w charakterystycznej dla artysty kolażowej formie, przedstawia wizerunek Hugona Kołłątaja, jednego z założycieli KEN-u i ważnego reformatora polskiej edukacji.

Oprócz prezentacji muralu przewidziane jest również krótkie wystąpienie Mateusza Lipko (ZCDN), poświęcone historii street artu, prezentacja najciekawszych szczecińskich (ale nie tylko) form tej sztuki, a także seans krótkiego filmu edukacyjnego na temat historii Komisji Edukacji Narodowej autorstwa dr Zofii Fenrych (ZCDN). W zimowej aurze nie zabraknie gorącego poczęstunku.

To wydarzenie otworzy serię działań edukacyjnych związanych z wykorzystaniem i prezentacją muralu. Niebawem przygotujemy dla Państwa ofertę szkoleń, lekcji otwartych i warsztatów odnoszących się do malarstwa oraz street artu, a także konferencję na temat historycznej roli KEN-u. O wszystkich propozycjach będziemy informować na bieżąco.

Podobne wpisy:
Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

13 maja ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?

„Biblioteka. Lubię tu być” – Tydzień Bibliotek

„Biblioteka. Lubię tu być” – hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek świetnie pasuje do ostatnich zmian aranżacji w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Kojąca biel, łagodne łuki, kącik dla dzieci, zieleń na patio – lubimy tu być!

Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia – cykl spotkań

Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnym spotkaniu cyklu „Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia”, prowadzonym przez prof. Marię Czerepaniak-Walczak, skierowanym do nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Najbliższe seminarium odbędzie się 22 maja (czwartek), w godzinach 15.00–16.30, w siedzibie ZCDN-u.