ZCDN

Mural Fruit of the Lump w ZCDN-ie

baner mural ken

15 stycznia w naszym Centrum rozpoczyna się dwutygodniowy maraton szkoleniowy w ramach cyklicznego przedsięwzięcia „Ferie z ZCDN-em”. Pierwszego dnia akcji, o godzinie 16.15, zapraszamy Państwa na wyjątkowe wydarzenie, podczas którego nastąpi uroczyste odsłonięcie muralu upamiętniającego 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Jego autorem jest Fruit of the Lump, artysta wywodzący się ze szczecińskiej sceny graffiti, którego oryginalna twórczość prezentowana jest w Polsce oraz poza granicami kraju. Jego najnowsze dzieło zdobi ścianę patio wewnątrz siedziby ZCDN-u przy ul. gen. J. Sowińskiego 68. Mural, w charakterystycznej dla artysty kolażowej formie, przedstawia wizerunek Hugona Kołłątaja, jednego z założycieli KEN-u i ważnego reformatora polskiej edukacji.

Oprócz prezentacji muralu przewidziane jest również krótkie wystąpienie Mateusza Lipko (ZCDN), poświęcone historii street artu, prezentacja najciekawszych szczecińskich (ale nie tylko) form tej sztuki, a także seans krótkiego filmu edukacyjnego na temat historii Komisji Edukacji Narodowej autorstwa dr Zofii Fenrych (ZCDN). W zimowej aurze nie zabraknie gorącego poczęstunku.

To wydarzenie otworzy serię działań edukacyjnych związanych z wykorzystaniem i prezentacją muralu. Niebawem przygotujemy dla Państwa ofertę szkoleń, lekcji otwartych i warsztatów odnoszących się do malarstwa oraz street artu, a także konferencję na temat historycznej roli KEN-u. O wszystkich propozycjach będziemy informować na bieżąco.

Podobne wpisy:
Zagubione, przywrócone? Herstorie w  teorii i praktyce szkolnej. Sieć współpracy i samokształcenia

Zdaniem Michelle Perrot, francuskiej historyczki i autorki „Mojej historii kobiet”, „w teatrze pamięci kobiety są jedynie delikatnym cieniem”. Badaczka konstatowała, że „większa połowa” ludzkości została „wypchnięta” z jej dziejów i okazała się „niegodna historii”. Czy w 2025 roku polskie uczennice i uczniowie nadal uczą się z podręczników, w których wątki herstoryczne są jedynie marginesem głównych treści? Jak do tej kwestii odnoszą się nauczycielki i nauczyciele? A może warto odnaleźć/przywołać sylwetki kobiet z regionu i zakotwiczyć je w dziejach, wskazując równocześnie korelację języka polskiego z historią?

Witajcie wyzwania 2025 roku! Blog na Zmianę (Odcinek XVIII)

Bardzo często publiczne dyskusje na różne tematy polityczne, społeczne, a nawet gospodarcze kończą się stwierdzeniem w takim lub zbliżonym brzmieniu: „No tak, ale zacząć trzeba od edukacji. Bez niej nie będzie tak, jak nam się marzy”. Frekwencja wyborcza – edukacja. Poziom kultury – edukacja. Wzrost wrażliwości społecznej – edukacja. Większa przedsiębiorczość Polaków – edukacja. Brzmi znajomo?

„Komunikacja na miarę…”, czyli Ferie z ZCDN-em 2025

Ferie z ZCDN-em czas zacząć! W tym roku będzie nam przyświecało hasło: „Komunikacja na miarę…”, które szeroko rozumiane zachęca do stosowania dobrych praktyk w szkołach, placówkach, w relacjach międzyludzkich.