ZCDN

Mural Fruit of the Lump w ZCDN-ie

baner mural ken

15 stycznia w naszym Centrum rozpoczyna się dwutygodniowy maraton szkoleniowy w ramach cyklicznego przedsięwzięcia „Ferie z ZCDN-em”. Pierwszego dnia akcji, o godzinie 16.15, zapraszamy Państwa na wyjątkowe wydarzenie, podczas którego nastąpi uroczyste odsłonięcie muralu upamiętniającego 250 rocznicę utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. Jego autorem jest Fruit of the Lump, artysta wywodzący się ze szczecińskiej sceny graffiti, którego oryginalna twórczość prezentowana jest w Polsce oraz poza granicami kraju. Jego najnowsze dzieło zdobi ścianę patio wewnątrz siedziby ZCDN-u przy ul. gen. J. Sowińskiego 68. Mural, w charakterystycznej dla artysty kolażowej formie, przedstawia wizerunek Hugona Kołłątaja, jednego z założycieli KEN-u i ważnego reformatora polskiej edukacji.

Oprócz prezentacji muralu przewidziane jest również krótkie wystąpienie Mateusza Lipko (ZCDN), poświęcone historii street artu, prezentacja najciekawszych szczecińskich (ale nie tylko) form tej sztuki, a także seans krótkiego filmu edukacyjnego na temat historii Komisji Edukacji Narodowej autorstwa dr Zofii Fenrych (ZCDN). W zimowej aurze nie zabraknie gorącego poczęstunku.

To wydarzenie otworzy serię działań edukacyjnych związanych z wykorzystaniem i prezentacją muralu. Niebawem przygotujemy dla Państwa ofertę szkoleń, lekcji otwartych i warsztatów odnoszących się do malarstwa oraz street artu, a także konferencję na temat historycznej roli KEN-u. O wszystkich propozycjach będziemy informować na bieżąco.

Podobne wpisy:
Czy AI zastąpi nauczycieli? Odpowiedzi na to pytanie szukamy w nowym numerze „Refleksji”

Tym razem redakcja proponuje namysł nad wpływem nowych technologii na kierunki rozwoju edukacji. Tytułowa formuła ALFABETYZMU CYFROWEGO odnosi się głównie do pytania o to, w jakim zakresie oświata, w obliczu ekspansji sztucznej inteligencji, powinna przeformułować swoje zadania i cele o charakterze społecznym? Szkoła dzisiaj nie tylko uczy (w znaczeniu: kształtuje wiedzę), ale przede wszystkim wyposaża dzieci i młodzież w kompetencje społeczne. Narzędzia AI jeszcze tej sztuki uspołeczniania nie opanowały, choć – jak doskonale wiemy – szybko się uczą. Kim zatem są współcześni nauczyciele/nauczycielki? Z pewnością kimś więcej niż odpowiadający „na każde pytanie” chatbot.

Dobre nawyki. Blog na Zmianę (odcinek XXV)

Czy czujesz się zbyt często przemęczony/a? Czasem zapominasz słów, umyka Ci, co chciałeś/aś powiedzieć? Czy łapiesz się na bezmyślnym skrolowaniu newsów lub mediów społecznościowych? To w dzisiejszych czasach dość naturalne; pytanie brzmi: czy można coś na to poradzić?

Czasowe wstrzymanie wypożyczeń w Bibliotece Pedagogicznej

Uprzejmie informujemy, że w okresie od 14 lipca do 17 sierpnia Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej będzie nieczynna. Ponadto od 16 czerwca do 30 września nie będzie można wypożyczać zasobów biblioteki (przyjmowane będą jedynie zwroty).