ZCDN

Nastoletni bunt czy krytyczne myślenie? Konferencja o niezgodzie młodzieży na zastaną rzeczywistość

baner buntownicy
Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji „Buntownicy? Aktywiści? Rebelianci? Młodzież wyraża niezgodę na zastaną rzeczywistość”, która odbędzie się 20 listopada, w godzinach 11.00–14.30, w siedzibie Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Szczecinie. Tematyka wydarzenia dotyczyć będzie prawa dziecka do rozwoju, z uwzględnieniem buntu młodzieńczego, będącego objawem jego prawidłowości.


Ramowy program konferencji

11.00–11.30 – Rozmowa o przejawach autoekspresji młodzieży i rytuałach oporu szkolnego z udziałem prof. dr hab. Anny Babickiej-Wirkus (Uniwersytet Pomorski w Słupsku) i prof. Marii Czerepaniak-Walczak (ZCDN)

11.30–12.15 – Polityka edukacyjna a prawa ucznia – wystąpienie przedstawiciela Stowarzyszenie Umarłych Statutów

12.15–12.30 – Przerwa kawowa

12.30–13.30 – Debata z udziałem młodzieży i osób pracujących z młodzieżą

13.30–14.30 – Warsztaty z ambasadorką ZCDN-u, dr Małgorzatą Mikut, autorką książki (Za)angażowanie młodzieży. Ku pedagogice i edukacji zaangażowanej społecznie

Osoby zainteresowane udziałem w konferencji proszone są o rejestrację za pośrednictwem Internetowego Systemu Organizacji Szkoleń.

Podobne wpisy:
Zagubione, przywrócone? Herstorie w  teorii i praktyce szkolnej. Sieć współpracy i samokształcenia

Zdaniem Michelle Perrot, francuskiej historyczki i autorki „Mojej historii kobiet”, „w teatrze pamięci kobiety są jedynie delikatnym cieniem”. Badaczka konstatowała, że „większa połowa” ludzkości została „wypchnięta” z jej dziejów i okazała się „niegodna historii”. Czy w 2025 roku polskie uczennice i uczniowie nadal uczą się z podręczników, w których wątki herstoryczne są jedynie marginesem głównych treści? Jak do tej kwestii odnoszą się nauczycielki i nauczyciele? A może warto odnaleźć/przywołać sylwetki kobiet z regionu i zakotwiczyć je w dziejach, wskazując równocześnie korelację języka polskiego z historią?

Witajcie wyzwania 2025 roku! Blog na Zmianę (Odcinek XVIII)

Bardzo często publiczne dyskusje na różne tematy polityczne, społeczne, a nawet gospodarcze kończą się stwierdzeniem w takim lub zbliżonym brzmieniu: „No tak, ale zacząć trzeba od edukacji. Bez niej nie będzie tak, jak nam się marzy”. Frekwencja wyborcza – edukacja. Poziom kultury – edukacja. Wzrost wrażliwości społecznej – edukacja. Większa przedsiębiorczość Polaków – edukacja. Brzmi znajomo?

„Komunikacja na miarę…”, czyli Ferie z ZCDN-em 2025

Ferie z ZCDN-em czas zacząć! W tym roku będzie nam przyświecało hasło: „Komunikacja na miarę…”, które szeroko rozumiane zachęca do stosowania dobrych praktyk w szkołach, placówkach, w relacjach międzyludzkich.