ZCDN

Nowe sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli

baner nowe sieci

W tym miesiącu ruszają spotkania w ramach dwóch sieci współpracy i samokształcenia – dla młodych nauczycieli i dla nauczycieli pracujących metodą debaty oksfordzkiej. Zapraszamy do zgłaszania się i udziału w sieciach oraz rozpropagowania tej informacji.

Sieć dla nauczycieli pracujących metodą debaty oksfordzkiej adresowana jest zarówno do osób mających doświadczenie w tej dziedzinie, jak i tych, którzy chcieliby się jej nauczyć. Spotkania będą okazją do poznania metody, dobrych praktyk z nią związanych, rozwiązań dydaktycznych itd. Chcielibyśmy również, by uczestnicy sieci wspólnie realizowali projekty debatanckie dla uczniów. Spotkania sieci organizowane będą we współpracy z Fundacją Projekty Edukacyjne. Do udziału w sieci zachęcamy nauczycieli różnych przedmiotów i wychowawców. Metoda debaty oksfordzkiej to nauka retoryki, występów publicznych, formułowania myśli, a także krytycznego myślenia, komunikacji, współpracy. Dodatkowo, w zależności od sformułowania tezy, może być przydatna przy realizacji tematu lekcji, powtórzenia wiadomości oraz rozwiązywania kwestii wychowawczych. Spotkania sieci koordynuje dr Zofia Fenrych. Pierwsze spotkanie odbędzie się online, 16 listopada 2023 r., w godz. 16.0017.30.

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy się zarejestrować za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń: numer formy doskonalenia – III/15.


Sieć dla młodych nauczycieli adresowana jest do osób rozpoczynających pracę w szkole (1–3 rok stażu). Celem spotkań jest stworzenie przestrzeni wymiany doświadczeń, dzielenia się dobrymi praktykami oraz rozwiązywania problemów – wychowawczych i merytorycznych. Będziemy omawiać także różne aspekty pedagogiczne i psychologiczne, dzielić się znajomością różnych metod i narzędzi dydaktycznych ułatwiających i urozmaicających pracę. Koordynatorkami sieci są dr Natalia Cybort-Zioło i dr Zofia Fenrych. Pierwsze spotkanie odbędzie się stacjonarnie w siedzibie ZCDN-u, 21 listopada 2023 r., w godz. 16.0017.30.

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy się zarejestrować za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń: numer formy doskonalenia – III/11.

Podobne wpisy:
Co zrobić, żeby szkoła była postrzegana jako miejsce pozytywnych relacji?  Zachęcamy do lektury nowego numeru „Refleksji”!

Wielu osobom szkoła kojarzy się z jakąś formą opresji, ciężką pracą bez szczególnych efektów, niedocenieniem. Ten problem może dotyczyć zarówno uczniów, jak i nauczycieli. A przecież tak nie powinno być! Z pomocą przychodzi pedagogika pozytywna, która pozwala spojrzeć na edukację i system oświaty z zupełnie innej perspektywy.

Humanistycznie. Nowy cykl materiałów dla osób uczących przedmiotów humanistycznych

Humanistycznie. Po prostu. Czyli krótko i po ludzku o wyzwaniach współczesnej humanistyki. Na nasz nowy projekt będą się składały małe pigułki wiedzy w formie nagrań wideo, skierowane do osób uczących przedmiotów humanistycznych lub po prostu nimi zainteresowanych, które chcą odświeżyć lub uzupełnić wiedzę ze studiów, aby być na bieżąco.

Pierwsza Pomoc Psychologiczna. Blog na Zmianę (Odcinek XVII)

O zatrważających danych zawartych w wynikach badań dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży można usłyszeć z wielu źródeł. Nic dziwnego, że tematem tym zajmujemy się także w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jako zespół profesjonalnie zajmujący się wsparciem nauczycieli również w tym zakresie staramy się zdefiniować problem oraz jego przyczyny. To nam daje szansę na udzielenie konkretnej pomocy.