ZCDN

Nowości z biblioteki polecają się na wiosnę

Wilki. Historie prawdziwe

Komiks z wydawnictwa Dwie Siostry to pozycja obowiązkowa dla wszystkich osób, którym ochrona środowiska nie jest obojętna. Para znakomitych rysowników i twórców znanych i lubianych książek dla dzieci, Aleksandra i Daniel Mizielińscy, we współpracy z Michałem Figurą, który od 20 lat zajmuje się badaniem wilków i rysi, stworzyli wciągającą powieść graficzną na podstawie autentycznych wydarzeń z życia polskich wilków.

Wiele kadrów komiksów to przerysowane stop klatki z nagrań z fotopułapek, dzięki którym badacze i badaczki dzikiej przyrody mogą ja lepiej poznać i dzięki temu – chronić. Bo wilk, mimo złego PR-u oraz powielanych fałszywych oskarżeń, to gatunek chroniony i niegroźny dla człowieka. Niestety to człowiek jest zagrożeniem dla tego fascynującego i majestatycznego stworzenia.

Mimo że komiks wydało wydawnictwo specjalizujące się w publikacjach dla dzieci i młodzieży, stanowi on znakomitą lekturę dla osób czytających w każdym wieku. Przedstawione historie są niesamowicie wciągające. Komiks wypełniają nie tylko losy Szeliny, Luny czy Mika, ale także liczne ciekawostki na temat wilków i sposobów pracy osób je tropiących. Możemy poznać zasady działania współczesnej fotopułapki i historię jej poprzedników, czy przypomnieć sobie rodzaje fal elektromagnetycznych. Całość uzupełnia dodatek z najczęściej zadawanymi pytaniami i odpowiedziami na nie oraz obszerna lista źródeł.

Gorąco polecam nie tylko miłośnikom przyrody. Komiks można wypożyczyć w Bibliotece Pedagogicznej.

ChatGPT. Kurs video. OpenAI i sztuczna inteligencja w praktyce

Na platformie Ebookpoint BIBLIO dostępne są dla Państwa e-booki, audiobooki oraz kursy wideo. Wśród tych ostatnich pojawił się kurs poświęcony aplikacji ChatGPT, która bije rekordy w ostatnich miesiącach.

Kurs obejmuje: wprowadzenie do obsługi narzędzia, omówienie jego interfejsu, dokumentacji technicznej oraz sposobu korzystania z niego.  Następnie prowadzący pokazuje codzienne zastosowania aplikacji dla celów edukacyjnych i prywatnych oraz zawodowych, takich jak copywriting czy generowanie tekstów specjalistycznych. Osobny rozdział poświęcony jest sposobom zarabiania na ChatGPT oraz wykorzystaniu go w programowaniu. Znajdziemy też przegląd innych narzędzi bazujących na sztucznej inteligencji, m. in. ciekawych wtyczek do przeglądarek czy aplikacji do generowania głosu. Na zakończenie prowadzący przybliża, jaki jest możliwy wpływ tego typu rozwiązań na edukację i przyszłość. Osoby, które ukończą kurs, mogą przystąpić do testu i uzyskać dyplom.

Aby otrzymać kod dostępu do platformy ebookpoint BIBLIO, należy zgłosić się do Biblioteki Pedagogicznej.

Duchowe życie mózgu

Kwietniową książką miesiąca od IBUK Libra jest „Duchowe życie mózgu” wydawnictwa naukowego PWN. Jest to publikacja, która wyjaśnia w jaki sposób mózg umożliwia ludziom bycie istotami religijnymi i duchowymi.

Ponad 6 miliardów z przeszło 8 miliardów ludzi praktykuje jakąś formę religii. W książce znajdują się naukowe odpowiedzi na pytania, które sieci neuronowe w mózgu są najaktywniejsze, gdy oddajemy się modlitwie lub innym działaniom religijnym, co się dzieje z mózgiem podczas doświadczania przeżyć mistycznych lub transcendentnych, oraz co jest wspólne w doświadczeniu religijnym osób różnych wyznań.

To ciekawa lektura zarówno dla osób wierzących, jak i ateistów zafascynowanych racjonalną stroną świata. Jest efektem współpracy neurologa i popularyzatora nauki, dzięki czemu mimo ściśle naukowych podstaw, jest przystępna w lekturze.

Aby otrzymać kod dostępu do platformy IBUK Libra, należy zgłosić się do Biblioteki Pedagogicznej.

Podobne wpisy:
Nowości komiksowe w naszej bibliotece – jesień 2022

Elementarz feministyczny. Subiektywny przewodnik po historii polskiego ruchu kobiecego z odrobiną teorii feministycznej

Książki na wakacje i nie tylko

Gdyby pogoda latem nie dopisała, zawsze można zajrzeć do książki, która przetrwała od XIX wieku do dzisiaj, zalecając się z powodzeniem do czytelnika zmęczonego ściganiem szczęścia z bohaterami Harlana Cobena. A gdyby upałem udręczała tych, co w te wakacje nie wybierają się nad wodę, zawsze można się pocieszyć tym, że bohaterom „Bez dogmatu” jest goręcej.

Biblioteka poleca… książki youtuberów!

W ramach „Wakacji z ZCDN-em 2022” odbyło się spotkanie online „Włam się do mózgu”, czyli jak znani youtuberzy mogą pomóc się uczyć Twoim uczniom”. Ponieważ cieszyło się ono dużym zainteresowaniem, poniżej prezentujemy książki, które zainspirowały nas do zaproponowania takiej właśnie formy doskonalenia. Ich autorami i autorkami są zarówno nauczycielki, jak i pasjonaci nauki. Wszystkie te osoby prowadzą także popularne merytoryczne kanały na YouTubie.