ZCDN

Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia – cykl spotkań

Serdecznie zapraszamy do udziału w seminarium „Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia”, inaugurującym cykl spotkań prowadzonych przez prof. Marię Czerepaniak-Walczak, skierowanych do nauczycieli wszystkich etapów edukacyjnych. Pierwsze seminarium odbędzie się 17 października (czwartek), w godzinach 15.00–16.30, w siedzibie ZCDN-u.

Seminarium stawia sobie za cel odkrywanie odpowiedzi na pytanie, co to znaczy być nauczycielem/nauczycielką? W trakcie kolejnych spotkań poruszane będą następujące zagadnienia:

  1. Rola języka – oto przykłady uprzedmiotowienia.
  2. Widzialne i niewidzialne uczenie się bycia nauczycielką/nauczycielem.
  3. Pola nauczycielskich doświadczeń.
  4.  Typy nauczycielskiej świadomości – rozumienie własnego miejsca i roli.
  5. Kim jest/może/powinien być nauczyciel/powinna być nauczycielka w czasach AI – nauczyciel – wychowawca – doradca.

Seminarium: Objąć słowami nauczycielskie doświadczenia
Zakres tematyczny: Widzialne i niewidzialne uczenie się bycia nauczycielką/nauczycielem. Rola języka. Pola nauczycielskich doświadczeń. Typy nauczycielskiej świadomości. Nauczyciel w czasach AI.
Termin: 17 października, godz.  15.00–16.30
Miejsce: ZCDN, ul. gen. J. Sowińskiego 68, sala 107
Forma bezpłatna
Prowadząca:
prof. Maria Czerepaniak-Walczak

Aby wziąć udział w spotkaniu, należy się zarejestrować za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń: numer formy doskonalenia – I/G/13.

Podobne wpisy:
Zagubione, przywrócone? Herstorie w  teorii i praktyce szkolnej. Sieć współpracy i samokształcenia

Zdaniem Michelle Perrot, francuskiej historyczki i autorki „Mojej historii kobiet”, „w teatrze pamięci kobiety są jedynie delikatnym cieniem”. Badaczka konstatowała, że „większa połowa” ludzkości została „wypchnięta” z jej dziejów i okazała się „niegodna historii”. Czy w 2025 roku polskie uczennice i uczniowie nadal uczą się z podręczników, w których wątki herstoryczne są jedynie marginesem głównych treści? Jak do tej kwestii odnoszą się nauczycielki i nauczyciele? A może warto odnaleźć/przywołać sylwetki kobiet z regionu i zakotwiczyć je w dziejach, wskazując równocześnie korelację języka polskiego z historią?

Witajcie wyzwania 2025 roku! Blog na Zmianę (Odcinek XVIII)

Bardzo często publiczne dyskusje na różne tematy polityczne, społeczne, a nawet gospodarcze kończą się stwierdzeniem w takim lub zbliżonym brzmieniu: „No tak, ale zacząć trzeba od edukacji. Bez niej nie będzie tak, jak nam się marzy”. Frekwencja wyborcza – edukacja. Poziom kultury – edukacja. Wzrost wrażliwości społecznej – edukacja. Większa przedsiębiorczość Polaków – edukacja. Brzmi znajomo?

„Komunikacja na miarę…”, czyli Ferie z ZCDN-em 2025

Ferie z ZCDN-em czas zacząć! W tym roku będzie nam przyświecało hasło: „Komunikacja na miarę…”, które szeroko rozumiane zachęca do stosowania dobrych praktyk w szkołach, placówkach, w relacjach międzyludzkich.