ZCDN

Podcast „Nasłuch pedagogiczny”. Odcinek IV

Bohaterem kolejnego odcinka „Nasłuchu pedagogicznego” jest Artur Daniel Liskowacki – prozaik, poeta, eseista, krytyk teatralny, a także wieloletni dziennikarz „Kuriera Szczecińskiego”. Pretekstem do rozmowy były dwa jubileusze: 65 urodziny Artura Daniela Liskowackiego oraz 20 rocznica wydania powieści Eine kleine, książki wysoko ocenianej w dorobku szczecińskiego pisarza. Eine kleine opowiada o niemieckim Stettinie i nowej społeczności zasiedlającej miasto po 1945 roku – do dzisiaj są to wydarzenia, które mają wpływ na kształtowanie tożsamości szczecinian. Powieść doczekała się bardzo dobrego przyjęcia ze strony krytyków, którzy między innymi wyróżnili ją nominacją do Literackiej Nagrody NIKE w 2001 roku. Eine kleine została wydana także w Niemczech pod tytułem Sonate für S. (w tłumaczeniu Joanny Manc).

Rozmowę przeprowadził Sławomir Iwasiów — redaktor prowadzący Zachodniopomorskiego Dwumiesięcznika Oświatowego „Refleksje”.

Zachęcamy do odsłuchania podcastu i śledzenia naszego profilu na Soundcloud.

#BBD0E0 »

Podobne wpisy:
Dlaczego sport nas (nie) interesuje? Rozmowa z prof. Danutą Umiastowską

Polacy i Polki są narodem „niesportowym” – według badań aż 65 procent społeczeństwa przyznaje, że nie angażuje się w żadną aktywność fizyczną. Dlaczego nie chcemy uprawiać sportu? Jak tę sytuację zmienić? I jaką rolę w kształtowaniu kultury sportu odgrywa edukacja szkolna? Rozmawiamy o tym z prof. Danutą Umiastowską, badaczką przez wiele lat związaną z Wydziałem Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego.

Nasłuch pedagogiczny: Mobilne Laboratoria Przyszłości

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Katarzyną  Grudniewską, koordynatorką MLP i Joanną Dzinkowską, liderką edukatorów MLP. W czasie rozmowy poruszone zostały zagadnienia związane z realizacją projektu oraz sposobami wykorzystania narzędzi otrzymanych w ramach Laboratoriów Przyszłości.

Dlaczego (nie) chcemy czytać? Rozmowa z prof. Ryszardem Koziołkiem

Badania czytelnictwa, regularnie prowadzone przez Bibliotekę Narodową, pokazują niepokojącą tendencję: Polacy i Polki nie czytają, literatura, wbrew jej niektórym odmianom, wcale nie jest popularna, a kanon lektur szkolnych raczej kojarzy się z nudnym obowiązkiem niż intelektualną przygodą. Dlaczego niechętnie sięgamy po książki? Jakie zalety ma czytanie literatury? I jak humanistyka odnajduje się w świecie mediów cyfrowych? Tym razem naszym gościem jest profesor Ryszard Koziołek, badacz literatury z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.