ZCDN

Podcast „Nasłuch pedagogiczny”. Odcinek VIII

W majowym odcinku „Nasłuchu pedagogicznego” rozmawiamy o sztuce i jej znaczeniu w życiu dzieci z Pauliną Ratajczak – animatorką kultury, producentką, prezeską Fundacji Las Sztuki. Paula Ratajczak jest kuratorką galerii sztuki dla dzieci i młodzieży TWORZĘ SIĘ, którą od 2014 roku współtworzy z Domem Kultury „13 Muz”. To pierwsza w regionie galeria sztuki dedykowana wyłącznie dzieciom. Powstają w niej wystawy oraz twórcze przestrzenie związane z różnymi dziedzinami sztuki. Nasz rozmówczyni jest również autorką wielu projektów edukacyjno-artystycznych, współpracuje z instytucjami i organizacjami przy tworzeniu szczecińskich wydarzeń.

Rozmowę przeprowadziła Anna Godzińska.

Podobne wpisy:
Dlaczego sport nas (nie) interesuje? Rozmowa z prof. Danutą Umiastowską

Polacy i Polki są narodem „niesportowym” – według badań aż 65 procent społeczeństwa przyznaje, że nie angażuje się w żadną aktywność fizyczną. Dlaczego nie chcemy uprawiać sportu? Jak tę sytuację zmienić? I jaką rolę w kształtowaniu kultury sportu odgrywa edukacja szkolna? Rozmawiamy o tym z prof. Danutą Umiastowską, badaczką przez wiele lat związaną z Wydziałem Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego.

Nasłuch pedagogiczny: Mobilne Laboratoria Przyszłości

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Katarzyną  Grudniewską, koordynatorką MLP i Joanną Dzinkowską, liderką edukatorów MLP. W czasie rozmowy poruszone zostały zagadnienia związane z realizacją projektu oraz sposobami wykorzystania narzędzi otrzymanych w ramach Laboratoriów Przyszłości.

Dlaczego (nie) chcemy czytać? Rozmowa z prof. Ryszardem Koziołkiem

Badania czytelnictwa, regularnie prowadzone przez Bibliotekę Narodową, pokazują niepokojącą tendencję: Polacy i Polki nie czytają, literatura, wbrew jej niektórym odmianom, wcale nie jest popularna, a kanon lektur szkolnych raczej kojarzy się z nudnym obowiązkiem niż intelektualną przygodą. Dlaczego niechętnie sięgamy po książki? Jakie zalety ma czytanie literatury? I jak humanistyka odnajduje się w świecie mediów cyfrowych? Tym razem naszym gościem jest profesor Ryszard Koziołek, badacz literatury z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.