ZCDN

Podcast „Nasłuch Pedagogiczny”. Odcinek XXII. Co wolontariat ma wspólnego z edukacją?

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka „Nasłuchu Pedagogicznego”, którego gościniami są Anna Biały – prezeska Stowarzyszenia POLITES w Szczecinie i Katarzyna Michałek – Członkini Zarządu Stowarzyszenia POLITES.

W czasie rozmowy staraliśmy się odpowiedzieć na tytułowe pytanie: co wolontariat ma wspólnego z edukacją? Zastanawialiśmy się także nad takimi zagadnieniami, jak: czy każdy może zostać wolontariuszem? Jakie kompetencje uczniów rozwija praca w wolontariacie. Jak udział w jednym szkoleniu może wpłynąć na nauczyciela? Gościnie przybliżyły również działania realizowane w ramach programu „Pomorze Pomoże”.

Inspiracją do rozmowy były książka Przepis na Wolontariat autorstwa Marty Kukowskiej, ale również 20 rocznica powstania Stowarzyszenia POLITES.

Rozmowę przeprowadził Andrzej Dąbrowski.

Podobne wpisy:
Laboratorium Przyszłości – miejsce nietuzinkowe

W kolejnym odcinku podcastu „Nasłuch Pedagogiczny” Alicja Jędrzejak, nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 53 w Szczecinie, zaprasza do nietuzinkowego miejsca. Jest nim pracownia Laboratoriów Przyszłości z kompletem hafciarek, w której młodzi ludzie stają się liderkami i liderami uczenia się oraz po prostu lubią spędzać wolny czas. Rozmówczyni dzieli się swoim spojrzeniem na edukację oraz doświadczeniami związanymi z prowadzeniem twórczego i kreatywnego miejsca w szkole. 

(Nie)pokój nauczycielski: Dlaczego (nie) potrzebujemy zadań domowych?

Siedemnasty odcinek podcastu „(Nie)pokój nauczycielski” jest dostępny w serwisie Spotify (profil: Podcasty ZCDN-u). Kamil Janowicz Doktor psychologii, post-doctoral researcher w Centrum Badań nad Rozwojem Osobowości Uniwersytetu SWPS. Naukowo zajmuje się różnymi aspektami rodzicielstwa, rozwojem tożsamości u młodych ludzi oraz rolą myślenia przyszłościowego w dorastaniu i wczesnej dorosłości. Współpracuje z licznymi fundacjami, organizacjami i firmami, prowadząc […]

Młodzież o edukacji – O współpracy w ramach przygotowań do debaty oksfordzkiej

Zachęcamy do wysłuchania rozmowy z młodzieżą oraz ich opiekunką, podczas której dzielą się swoimi różnorodnymi doświadczeniami odnoszącymi się do przygotowań do debaty oksfordzkiej o sztucznej inteligencji. W czasie rozmowy poruszane są kwestie dotyczące współpracy młodzieży z nauczycielką, procesu docierania się zespołu podczas podejmowanego wyzwania. Pojawiają się wątki odnoszące się do trudności wynikających z różnych stylów […]