ZCDN

Podcast „Nasłuch Pedagogiczny”. Odcinek XXII. Co wolontariat ma wspólnego z edukacją?

Serdecznie zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka „Nasłuchu Pedagogicznego”, którego gościniami są Anna Biały – prezeska Stowarzyszenia POLITES w Szczecinie i Katarzyna Michałek – Członkini Zarządu Stowarzyszenia POLITES.

W czasie rozmowy staraliśmy się odpowiedzieć na tytułowe pytanie: co wolontariat ma wspólnego z edukacją? Zastanawialiśmy się także nad takimi zagadnieniami, jak: czy każdy może zostać wolontariuszem? Jakie kompetencje uczniów rozwija praca w wolontariacie. Jak udział w jednym szkoleniu może wpłynąć na nauczyciela? Gościnie przybliżyły również działania realizowane w ramach programu „Pomorze Pomoże”.

Inspiracją do rozmowy były książka Przepis na Wolontariat autorstwa Marty Kukowskiej, ale również 20 rocznica powstania Stowarzyszenia POLITES.

Rozmowę przeprowadził Andrzej Dąbrowski.

Podobne wpisy:
Dlaczego sport nas (nie) interesuje? Rozmowa z prof. Danutą Umiastowską

Polacy i Polki są narodem „niesportowym” – według badań aż 65 procent społeczeństwa przyznaje, że nie angażuje się w żadną aktywność fizyczną. Dlaczego nie chcemy uprawiać sportu? Jak tę sytuację zmienić? I jaką rolę w kształtowaniu kultury sportu odgrywa edukacja szkolna? Rozmawiamy o tym z prof. Danutą Umiastowską, badaczką przez wiele lat związaną z Wydziałem Kultury Fizycznej i Zdrowia Uniwersytetu Szczecińskiego.

Nasłuch pedagogiczny: Mobilne Laboratoria Przyszłości

Zapraszamy do wysłuchania podcastu z Katarzyną  Grudniewską, koordynatorką MLP i Joanną Dzinkowską, liderką edukatorów MLP. W czasie rozmowy poruszone zostały zagadnienia związane z realizacją projektu oraz sposobami wykorzystania narzędzi otrzymanych w ramach Laboratoriów Przyszłości.

Dlaczego (nie) chcemy czytać? Rozmowa z prof. Ryszardem Koziołkiem

Badania czytelnictwa, regularnie prowadzone przez Bibliotekę Narodową, pokazują niepokojącą tendencję: Polacy i Polki nie czytają, literatura, wbrew jej niektórym odmianom, wcale nie jest popularna, a kanon lektur szkolnych raczej kojarzy się z nudnym obowiązkiem niż intelektualną przygodą. Dlaczego niechętnie sięgamy po książki? Jakie zalety ma czytanie literatury? I jak humanistyka odnajduje się w świecie mediów cyfrowych? Tym razem naszym gościem jest profesor Ryszard Koziołek, badacz literatury z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.