ZCDN

Pokaz filmu „Siłaczki”

baner DKF

Serdecznie zapraszamy 28 listopada do siedziby ZCDN-u na pokaz filmu „Siłaczki”, w reżyserii Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego. Seans poprzedzony zostanie krótkim wystąpieniem dr Natalii Cybort-Zioło na temat emancypacji kobiet. Spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.00 w sali konferencyjnej.

Data projekcji nie jest przypadkowa, ponieważ przypada w rocznicę podpisania dekretu o prawach wyborczych „bez różnicy płci”.

Siłaczki to historyczny, fabularyzowany film dokumentalny, opowiadający historię pierwszych polskich emancypantek, których wysiłek, upór i konsekwencja doprowadziły do podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o prawach wyborczych kobiet 28 listopada 1918 roku. Pokazuje ich niełatwą walkę o dostęp do edukacji i pracy zarobkowej, zaangażowanie w odzyskanie niepodległości i niezłomność w szerzeniu idei wolnościowych i emancypacyjnych. Podkreśla fakt, że Polska była jednym z pierwszych państw na świecie, w których kobiety uzyskały pełnię praw wyborczych (opis dystrybutora).

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=PXMtw216a0k

Po seansie przewidziana jest dyskusja na temat filmu. Pokaz stanowić będzie inaugurację naszego nowego cyklu – Dyskusyjnego kluby filmowego ZCDN-u. W nawiązaniu do idei DKF, chcielibyśmy regularnie organizować seanse filmów w interesujący sposób poruszających wątki pedagogiczne oraz oświatowe.

Podobne wpisy:
Jakie alternatywy w edukacji? O tym przeczytasz w nowym numerze „Refleksji”!

Hasło przewodnie najnowszego zeszytu Zachodniopomorskiego Kwartalnika Oświatowego „Refleksje”, czyli EDUKACJA ALTERNATYWNA, odsyła do nowatorskich, odważnych, nieskrępowanych pomysłów na kształtowanie środowiska oświatowego, które idzie z duchem czasu i nie obawia się ograniczeń. „Edukacja alternatywna, czyli jaka?” – ktoś mógłby całkiem słusznie zapytać. Taka, dzięki której szkoła może się rozwijać w kierunku egalitaryzmu, empatii, współpracy, na czym skorzysta najbliższe otoczenie społeczne: rodzice, grono pedagogiczne i oczywiście uczniowie i uczennice. O tym wszystkim piszą autorki i autorzy szkiców, esejów, felietonów zamieszczonych w najnowszym numerze naszego pisma.

Zmiana organizacji pracy ZCDN-u w okresie wakacyjnym

Uprzejmie informujemy, że od 1 lipca do 30 sierpnia Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli będzie otwarte w godzinach 9.00–14.00. Jednocześnie przypominamy, że w związku z planowaną przerwą wakacyjną Biblioteka Pedagogiczna im. Heleny Radlińskiej w Szczecinie oraz Oddziały Zamiejscowe ZCDN-u w Gryficach i Świnoujściu będą nieczynne od 8 lipca do 16 sierpnia.

Kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2024/2025

12 czerwca ministra edukacji narodowej podpisała dokument, w którym wyszczególnione zostały podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa oraz kierunki realizacji zadań z zakresu nadzoru pedagogicznego w roku szkolnym 2024/2025.
Zachęcamy Państwa do zapoznania się z jego treścią.