ZCDN

Relacja z konferencji: Cyfrowa różnorodność. Biblioteka w świecie technologii

W dniach 24–25 marca 2022 roku odbyła się konferencja SpołEd „Cyfrowa różnorodność. Biblioteka w świecie technologii”. Konferencja miała formę hybrydową – można było w niej uczestniczyć stacjonarnie w Warszawie lub online. Nagrania spotkań otwartych są dostępne na kanale YouTube.

Uczestnicy i uczestniczki mogli wziąć udział w debatach, spotkaniach, dyskusjach i warsztatach. Pierwszego dnia miała też miejsce premiera poradnika Dobre praktyki Spółdzielni Otwartej Edukacji. Jak uczyć kompetencji cyfrowych w bibliotece, który jest dostępny w wersji cyfrowej na stronie Centrum Cyfrowego.

Publikacja, będąca wsparciem w rozwijaniu kompetencji cyfrowych, skierowana jest do wszystkich bibliotekarzy i bibliotekarek. Prezentuje dobre praktyki edukacyjne rozwijające te umiejętności oraz zawiera gotowe scenariusze zajęć dla różnych grup wiekowych wraz z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi ich realizacji. Przykładowa tematyka scenariuszy: bezpieczeństwo w sieci, biblioteczny escape room, biblioteczna gra miejska, podcasty dla początkujących, praca w chmurze, quizy online, spotkanie autorskie, tworzenie filmów, tworzenie komiksów online, warsztaty kulturoznawcze, webquesty, wirtualne wystawy i spacery oraz wiele innych.

Publikacja jest dostępna na licencji CC BY. Zachęcamy do korzystania.

Podobne wpisy:
Magia Świąt w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej – grudniowe niespodzianki, które rozgrzeją Was w zimowe dni

Drogie Czytelniczki i Czytelnicy!
Zapraszamy Was do Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej, gdzie świąteczna magia już od 6 grudnia zagości na dobre! W tym roku przygotowałyśmy coś wyjątkowego – niezwykłą choinkę, która na pewno zachwyci wszystkich odwiedzających.

Oko w oko z muralem. Edukacyjne wymiary street artu

Właśnie ukazała się nowa publikacja ZCDN-u „Oko w oko z muralem. Edukacyjne wymiary street artu” pod redakcją Natalii Cybort-Zioło i Mateusza Lipko. Na książkę składa się dziewięć artykułów, z których każdy w nieco inny sposób stara się zgłębić istotę sztuki ulicznej. Efektem tego jest więc publikacja interdyscyplinarna, która może zainteresować nauczycielki i nauczycieli różnych przedmiotów. Proces pracy nad książką był pełen intelektualnych wyzwań. Szczególnie dumni jesteśmy z faktu, że wszyscy autorzy i autorki są zawodowo związani z ZCDN-em. Zachęcamy do lektury!

Relacja z konferencji nauczycielek bibliotekarek w Świnoujściu

„Poznajmy się w bibliotece” – to hasło towarzyszyło wydarzeniom organizowanym z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, obchodzonego w październiku 2024 roku. Z tej okazji nauczycielki bibliotekarki z lokalnych placówek oświatowych spotkały się w Bibliotece Pedagogicznej Oddziału Zamiejscowego ZCDN-u w Świnoujściu, aby wspólnie celebrować święto i omówić ważne kwestie związane z ich codzienną pracą.