ZCDN

Relacja z konferencji „Migracja – doświadczenie uniwersalne i globalne, doświadczanie osobiste i lokalne”

W pierwszej części wydarzenia można było wysłuchać wykładu „Bo my tu wszyscy skądś” dr Katarzyny Rembackiej (ZCDN), dotyczącego polskiego osadnictwa na Pomorzu Zachodnim tuż po wojnie. Następnie został odtworzony film „Najem okazjonalny” Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego, podejmujący tematykę migracji dość szeroko: od doświadczeń mieszkańców i mieszkanek naszego województwa przybywających na tzw. Ziemie Odzyskane, poprzez obecny napływ osób szukających schronienia przed wojną panującą w Ukrainie, aż po trudną sytuację uchodźczą na granicy z Białorusią. Kolejnym punktem spotkania był wykład Weroniki Fibich (Ośrodek Teatralny Kana) „Pojęcia pogranicza, w(y)kluczenia, (nie)pamięci, tożsamości i (gość)inności”. Następnie głos zabrała Natalia Gebert (Fundacja Dom Otwarty) – jej prelekcja „Polska oczami migrantek i migrantów” poprzedziła krótką dyskusję. Konferencji towarzyszyły warsztaty „Komiks wobec migracji”, które poprowadziła Marta Kostecka (ZCDN).

Podobne wpisy:
Książka dobra na wszystko! Spotkanie autorskie

Czy młodzież chętnie się włącza w działania społeczne? Jak angażować młodych do pracy na rzecz innych? Czy partycypacja jest wdrażana w szkole? Na te i inne pytania odpowie dr Małgorzata Mikut z Instytutu Pedagogiki Uniwersytetu Szczecińskiego – autorka książki „(Za)angażowanie młodzieży. Ku pedagogice i edukacji zaangażowanej społecznie” – podczas spotkania, które odbędzie się 21 listopada, w godzinach 16.00–17.30, w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej.

Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka. Blog na Zmianę (Odcinek XVI)

Są przyrodzone, powszechne, niezbywalne i niepodzielne. 20 listopada 1989 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ przyjęło Konwencję o Prawach Dziecka. Warto poszerzać wiedzę na ich temat.

„Historia na czasie”. Sieć współpracy i samokształcenia dla nauczycieli historii

Serdecznie zapraszamy do udziału w spotkaniu inaugurującym prace sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli historii „Historia na czasie”, które odbędzie się 21 listopada w formule online, w godzinach 16.30–17.30.