ZCDN

Relacja z konferencji „Migracja – doświadczenie uniwersalne i globalne, doświadczanie osobiste i lokalne”

W pierwszej części wydarzenia można było wysłuchać wykładu „Bo my tu wszyscy skądś” dr Katarzyny Rembackiej (ZCDN), dotyczącego polskiego osadnictwa na Pomorzu Zachodnim tuż po wojnie. Następnie został odtworzony film „Najem okazjonalny” Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego, podejmujący tematykę migracji dość szeroko: od doświadczeń mieszkańców i mieszkanek naszego województwa przybywających na tzw. Ziemie Odzyskane, poprzez obecny napływ osób szukających schronienia przed wojną panującą w Ukrainie, aż po trudną sytuację uchodźczą na granicy z Białorusią. Kolejnym punktem spotkania był wykład Weroniki Fibich (Ośrodek Teatralny Kana) „Pojęcia pogranicza, w(y)kluczenia, (nie)pamięci, tożsamości i (gość)inności”. Następnie głos zabrała Natalia Gebert (Fundacja Dom Otwarty) – jej prelekcja „Polska oczami migrantek i migrantów” poprzedziła krótką dyskusję. Konferencji towarzyszyły warsztaty „Komiks wobec migracji”, które poprowadziła Marta Kostecka (ZCDN).

Podobne wpisy:
Nordic walking – sport na całe życie

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli do udziału w warsztatach stacjonarnych „Nordic walking – sport na całe życie”, które odbędą się 28 kwietnia, w godzinach 16.00–18.15, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Szczecinie.

Kwiecień – Miesiącem Świadomości Autyzmu   

W kwietniu, który jest Miesiącem Świadomości Autyzmu, przygotowaliśmy dla Państwa szereg wydarzeń, podczas których porozmawiamy o wspieraniu uczniów w spektrum, radzeniu sobie z trudnymi zrachowaniami, dokumentacji i edukacji włączającej, metodach pracy z uczniem ze spektrum autyzmu. Nasze działania mają na celu propagowanie wiedzy na ten temat oraz udzielenie realnej pomocy dyrektorom i nauczycielom w pracy z dziećmi w spektrum autyzmu.

Akcja Żonkile. Blog na Zmianę (odcinek XXIII)

19 kwietnia obchodziliśmy 82 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest to dobra okazja nie tylko do wspomnienia wydarzenia historycznego, ale także do głębszej refleksji nad relacjami międzyludzkimi, podejmowanymi wyborami, rolą pamięci. Organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej, do której corocznie zapraszane są szkoły, biblioteki i ośrodki kultury, jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku tematem obchodów są różne przejawy odwagi.