ZCDN

Relacja z konferencji „Migracja – doświadczenie uniwersalne i globalne, doświadczanie osobiste i lokalne”

W pierwszej części wydarzenia można było wysłuchać wykładu „Bo my tu wszyscy skądś” dr Katarzyny Rembackiej (ZCDN), dotyczącego polskiego osadnictwa na Pomorzu Zachodnim tuż po wojnie. Następnie został odtworzony film „Najem okazjonalny” Weroniki Fibich i Adama Ptaszyńskiego, podejmujący tematykę migracji dość szeroko: od doświadczeń mieszkańców i mieszkanek naszego województwa przybywających na tzw. Ziemie Odzyskane, poprzez obecny napływ osób szukających schronienia przed wojną panującą w Ukrainie, aż po trudną sytuację uchodźczą na granicy z Białorusią. Kolejnym punktem spotkania był wykład Weroniki Fibich (Ośrodek Teatralny Kana) „Pojęcia pogranicza, w(y)kluczenia, (nie)pamięci, tożsamości i (gość)inności”. Następnie głos zabrała Natalia Gebert (Fundacja Dom Otwarty) – jej prelekcja „Polska oczami migrantek i migrantów” poprzedziła krótką dyskusję. Konferencji towarzyszyły warsztaty „Komiks wobec migracji”, które poprowadziła Marta Kostecka (ZCDN).

Podobne wpisy:
Wsparcie w kryzysie psychicznym dzieci i młodzieży

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pedagogów wobec trudności, z jakimi muszą mierzyć się w pracy z młodymi ludźmi w kryzysie psychicznym, proponujemy przestrzeń do wspólnej dyskusji i wysłuchania ekspertów w tej dziedzinie. Zapraszamy Państwa na konferencję współorganizowaną z Instytutem Pedagogiki US „Wsparcie w kryzysie psychicznym dzieci i młodzieży”, która odbędzie się 9 maja (czwartek) o godz. 15.00 w siedzibie ZCDN-u.

Zmiana organizacji pracy ZCDN-u w długi weekend majowy

Uprzejmie informujemy, że 2 maja (czwartek) Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli wraz z Biblioteką Pedagogiczną im. Heleny Radlińskiej oraz Oddziałami Zamiejscowymi w Gryficach i Świnoujściu będzie nieczynne. Za niedogodności przepraszamy.

„Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” – relacja ze Spotkania z Książką Biograficzną

Tym razem współorganizowane przez Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Instytut Historyczny Uniwersytetu Szczecińskiego spotkanie z książką biograficzną odbyło w Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich. 23 kwietnia gościliśmy Sylwię Chutnik, publicystkę, działaczkę społeczną i promotorkę literatury, współredaktorkę książki „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego”. Obok pisarki udział w rozmowie, poprowadzonej przez Katarzynę Rembacką, wziął prof. Radosław Ptaszyński. Partnerem wydarzenia było Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.