ZCDN

Relacja z konferencji nauczycielek bibliotekarek w Świnoujściu

Kolejne spotkanie bibliotekarek z regionu, zorganizowane 20 października 2023 roku w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, miało bardzo bogaty program. Agendę przygotowały Grażyna Lis – kierowniczka Oddziału Zamiejscowego Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Świnoujściu i Edyta Rozenfeld – nauczycielka bibliotekarka z Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Integracyjnymi im. Mieszka I w Świnoujściu, w którym odbyła się konferencja. Hasło tegorocznego święta brzmiało „Biblioteka szkolna: moje szczęśliwe miejsce, w którym kwitnie kreatywność i wyobraźnia”.

Po przywitaniu grona bibliotekarskiego przez dyrektorkę goszczącej szkoły – Renatę Brudnik i życzeniach owocnych obrad Grażyna Lis wygłosiła referat na temat przepisów prawnych w bibliotece szkolnej. Po przedstawieniu krótkiego zarysu historycznego zagadnienia skupiła się na aktualnych, obowiązujących kwestiach prawnych. Każda z uczestniczek otrzymała wykaz aktualnych aktów prawnych obowiązujących w bibliotece szkolnej, zestawienie bibliograficzne „Bibliotekarstwo – prawo”, opracowane na bazie materiałów dostępnych w Bibliotece Pedagogicznej w Świnoujściu, Terminarz z Ofertą szkoleń ZCDN-u na rok szkolny 2023/2024 oraz Niezbędnik młodego nauczyciela pod redakcją naukową Anny Godzińskiej i Małgorzaty Mikut.

Kolejną część konferencji poprowadziła Edyta Rozenfeld. W swoim wystąpieniu omówiła różnorodne, niestandardowe formy pracy z czytelnikami. Przedstawiła bibliotekę jako serce szkoły, ale określiła ją także jako wypożyczalnię serc, które można wziąć, podarować komuś, do których można się przytulić, którymi można coś symbolicznie przekazać. Następnie pokazała „Zielony regał marzeń” z zapachami i kształtami cenionymi przez uczniów. Akcją Plantcrossing prezentowała siłę zielonych roślin i ich wpływ na człowieka, jednocześnie promując książki o tej tematyce. Pani Edyta przygotowała także akcję Bookcrossing – półkę, z której każdy mógł zabrać książkę lub zostawić swoją, już przeczytaną. Ponadto zaprezentowała uczestniczkom teatrzyk kamishibai, dzięki któremu obrazem, słowem i narracją nawiązuje się dialog ze współczesnym czytelnikiem z każdego poziomu wiekowego.

Spotkanie zespołu samokształceniowego nauczycielek bibliotekarek w Świnoujściu zakończyłyśmy omówieniem jesiennych inspiracji w pracy z uczniami.

Podobne wpisy:
Magia Świąt w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej – grudniowe niespodzianki, które rozgrzeją Was w zimowe dni

Drogie Czytelniczki i Czytelnicy!
Zapraszamy Was do Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej, gdzie świąteczna magia już od 6 grudnia zagości na dobre! W tym roku przygotowałyśmy coś wyjątkowego – niezwykłą choinkę, która na pewno zachwyci wszystkich odwiedzających.

Oko w oko z muralem. Edukacyjne wymiary street artu

Właśnie ukazała się nowa publikacja ZCDN-u „Oko w oko z muralem. Edukacyjne wymiary street artu” pod redakcją Natalii Cybort-Zioło i Mateusza Lipko. Na książkę składa się dziewięć artykułów, z których każdy w nieco inny sposób stara się zgłębić istotę sztuki ulicznej. Efektem tego jest więc publikacja interdyscyplinarna, która może zainteresować nauczycielki i nauczycieli różnych przedmiotów. Proces pracy nad książką był pełen intelektualnych wyzwań. Szczególnie dumni jesteśmy z faktu, że wszyscy autorzy i autorki są zawodowo związani z ZCDN-em. Zachęcamy do lektury!

Relacja z konferencji nauczycielek bibliotekarek w Świnoujściu

„Poznajmy się w bibliotece” – to hasło towarzyszyło wydarzeniom organizowanym z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, obchodzonego w październiku 2024 roku. Z tej okazji nauczycielki bibliotekarki z lokalnych placówek oświatowych spotkały się w Bibliotece Pedagogicznej Oddziału Zamiejscowego ZCDN-u w Świnoujściu, aby wspólnie celebrować święto i omówić ważne kwestie związane z ich codzienną pracą.