ZCDN

Respektowanie Karty Praw Podstawowych jako warunek dostępu w Funduszach Unijnych

W nowej perspektywie finansowania na lata 2021–2027 horyzontalnym warunkiem dostępu we wszystkich programach unijnych jest respektowanie zapisów Karty Praw Podstawowych.

Zapraszamy Państwa do udziału w spotkaniu informacyjnym „Respektowanie Karty Praw Podstawowych jako warunek dostępu w Funduszach Unijnych – prawa człowieka w statutach szkolnych”, którego celem jest przedstawienie unijnych wytycznych oraz omówienie propozycji wzorcowych zapisów w statutach i regulaminach szkolnych.

Spotkanie jest kierowane do samorządów, jako organów założycielskich, do dyrektorów szkół oraz osób z Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego.

Termin: 13 czerwca 2024, godz. 10.00–14.00
Miejsce:  Sala Delfin Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego, ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 40, Szczecin

Spotkanie otworzy Paulina Piechna – Więckiewicz –  Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, Pełnomocniczka Ministry Edukacji ds. zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.

Program spotkania

10.00 – Otwarcie konferencji: Marcin Szmyt, dyrektor Wydziału Zarządzania Strategicznego UM WZP, Joanna Kiedrowska, główna specjalistka w Sekretariacie ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego, Urszula Pańka, dyrektorka ZCDN-u

Wystąpienia eksperckie:

10.15 – Karta Praw Podstawowych, czyli znaczenie prawa unijnego – podstawowe informacje, mec. Agnieszka Stach

10.30 – Karta Praw Podstawowych jako warunek dostępu w funduszach europejskich, Bogna Czałczyńska, koordynatorka zasad równościowych Funduszu Europejskiego Pomorza Zachodniego

10.45 – Dlaczego szkoły obowiązuje zasada praworządności? Prawa podstawowe w statutach szkolnych, Szymon Osowski, prezes Stowarzyszenia Watchdog Polska

11.00 – Przerwa kawowa

11.15 – Prawo antydyskryminacyjne w statucie szkoły, Dominik Kuc

12.00 – Statut do naprawy – jak zrobić to razem? Dobre praktyki, Wojciech Szumiłło

12.45 – Rekomendacje zmian statutowych i podsumowanie spotkania – dyskusja

13.30 – Poczęstunek

Współorganizatorzy spotkania:

  • Wydział Zarządzania Strategicznego UM WZP
  • Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego
  • Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli
Podobne wpisy:
Co zrobić, żeby szkoła była postrzegana jako miejsce pozytywnych relacji?  Zachęcamy do lektury nowego numeru „Refleksji”!

Wielu osobom szkoła kojarzy się z jakąś formą opresji, ciężką pracą bez szczególnych efektów, niedocenieniem. Ten problem może dotyczyć zarówno uczniów, jak i nauczycieli. A przecież tak nie powinno być! Z pomocą przychodzi pedagogika pozytywna, która pozwala spojrzeć na edukację i system oświaty z zupełnie innej perspektywy.

Humanistycznie. Nowy cykl materiałów dla osób uczących przedmiotów humanistycznych

Humanistycznie. Po prostu. Czyli krótko i po ludzku o wyzwaniach współczesnej humanistyki. Na nasz nowy projekt będą się składały małe pigułki wiedzy w formie nagrań wideo, skierowane do osób uczących przedmiotów humanistycznych lub po prostu nimi zainteresowanych, które chcą odświeżyć lub uzupełnić wiedzę ze studiów, aby być na bieżąco.

Pierwsza Pomoc Psychologiczna. Blog na Zmianę (Odcinek XVII)

O zatrważających danych zawartych w wynikach badań dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży można usłyszeć z wielu źródeł. Nic dziwnego, że tematem tym zajmujemy się także w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jako zespół profesjonalnie zajmujący się wsparciem nauczycieli również w tym zakresie staramy się zdefiniować problem oraz jego przyczyny. To nam daje szansę na udzielenie konkretnej pomocy.