ZCDN

Sąsiadki z Sulejówka, czyli Zofii Moraczewskiej i Aleksandry Piłsudskiej drogi do nie(!)podległości (Cykl materiałów „Humanistycznie”. Część IV)

HUMANISTYCZNIE. 1

Czwarty z cyklu webinarów „Humanistycznie” Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, poświęcony życiu i działalności Zofii Moraczewskiej oraz Aleksandry Piłsudskiej, przygotowała dr Katarzyna Rembacka.

Dwie kobiety zaangażowane w walkę o odzyskanie niepodległości przez Polskę. Obie należały do kobiecego „pokolenia niepokornych”. Socjalistki i emancypantki, żony i matki. Piłsudska zapamiętana została jako „kobieta z pistoletem”, a Moraczewska jako „kobieta w polskim sejmie”. Co łączyło, a co różniło mieszkanki „Siedziby” i „Milusina”? Jakie miały marzenia i czy je spełniły pamiętnikarki ruchu kobiecego? Na te i inne pytania szuka odpowiedzi dr Katarzyna Rembacka w webinarze Sąsiadki z Sulejówka, czyli Zofii Morczawskiej i Aleksandry Piłsudskiej  drogi do nie(!)podległości, do którego obejrzenia serdecznie zapraszamy.

Sąsiadki z Sulejówka, czyli Zofii Moraczewskiej i Aleksandry Piłsudskiej drogi do nie(!)podległości 

Podobne wpisy:
Akcja Żonkile. Blog na Zmianę (odcinek XXIII)

19 kwietnia obchodzimy 82 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest to dobra okazja nie tylko do wspomnienia wydarzenia historycznego, ale także do głębszej refleksji nad relacjami międzyludzkimi, podejmowanymi wyborami, rolą pamięci. Organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej, do której corocznie zapraszane są szkoły, biblioteki i ośrodki kultury, jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku tematem obchodów są różne przejawy odwagi.

Nordic walking – sport na całe życie

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli do udziału w warsztatach stacjonarnych „Nordic walking – sport na całe życie”, które odbędą się 28 kwietnia, w godzinach 16.00–18.15, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Szczecinie.

Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

13 maja ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?