ZCDN

Spotkania z Książką Biograficzną – „Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej”

baner SZKB 1Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego organizuje cykliczne seminaria „Spotkania z Książką Biograficzną”. Uczestniczą w nich autorki i autorzy biografii – zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych, które rzucają światło na przestrzenie dotąd ukryte, dokonują reinterpretacji dotychczasowych ustaleń i prowokują do dyskusji.

26 listopada 2024 r. ZCDN gościć będzie Magdalenę Grzebałkowską – jedną z najbardziej cenionych polskich reporterek, autorkę bestsellerowych biografii oraz laureatkę NIKE czytelników, Grand Press i Nagrody im. Torańskiej. Jej najnowsza książka Dezorientacje. Biografia Marii Konopnickiej (wydawnictwo Znak, 2024) będzie pretekstem do dyskusji na temat polskiej literatury okresu zaborów, kobiecych emancypacji oraz modelu polskiej rodziny i przemian, którym podlegała. W centrum rozważań postawiona zostanie Maria Konopnicka – buntowniczka, feministka, artystka. Przedstawione w książce  decyzje, dylematy i rozterki pisarki pokazują, że była postacią na wskroś współczesną, która wciąż może inspirować, zaskakiwać i szokować.

Tak zarysowane przestrzenie skłaniają do rozmowy, w której obok pisarki udział weźmie prof. Agnieszka Szudarek (IH US). Spotkanie – ja zawsze – poprowadzi dr Katarzyna Rembacka (ZCDN).

Partnerem wydarzenia jest wydawnictwo Znak.

Podczas dyskusji podjęte zostaną zagadnienia odnoszące się do historii polskiej literatury w okresie zaborów. Poruszone będą kwestie odnoszące się do sytuacji kobiet i ich ścieżek emancypacyjnych oraz modelu rodziny. Na ile rola, jaką przypisano kobietom, była przez nie realizowana, a na ile podlegała przemianom? Czy herstorie odnajdują swoje miejsce w edukacji szkolnej?

Osoby uczestniczące w seminarium będą miały możliwość zaprezentować własne poglądy na rolę i miejsce w edukacji historycznej omawianej biografii. Przeprowadzą również krytyczną analizę modelu rodziny i pozycji kobiet w okresie zaborów. Następnie, podczas wymiany doświadczeń, zastanowią się, na ile i w jaki sposób można wykorzystać biografię Marii Konopnickiej w szkolnej narracji historycznej oraz polonistycznej przy analizie określnych zjawisk i procesów społecznych i kulturowych.

Więcej informacji oraz możliwość rejestracji

Zapraszamy!

Podobne wpisy:
Nordic walking – sport na całe życie

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych nauczycieli do udziału w warsztatach stacjonarnych „Nordic walking – sport na całe życie”, które odbędą się 28 kwietnia, w godzinach 16.00–18.15, w IV Liceum Ogólnokształcącym im. B. Prusa w Szczecinie.

Akcja Żonkile. Blog na Zmianę (odcinek XXIII)

19 kwietnia obchodziliśmy 82 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim. Jest to dobra okazja nie tylko do wspomnienia wydarzenia historycznego, ale także do głębszej refleksji nad relacjami międzyludzkimi, podejmowanymi wyborami, rolą pamięci. Organizatorem akcji społeczno-edukacyjnej, do której corocznie zapraszane są szkoły, biblioteki i ośrodki kultury, jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W tym roku tematem obchodów są różne przejawy odwagi.

Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

13 maja ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów” będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?