ZCDN

Spotkania z Książką Biograficzną – „Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów”

baner BIKONT bikont 002

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego organizuje cykliczne seminaria „Spotkania z Książką Biograficzną”. Uczestniczą w nich autorki i autorzy biografii – zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych, które rzucają światło na przestrzenie dotąd ukryte, dokonują reinterpretacji dotychczasowych ustaleń i prowokują do dyskusji.

13 maja 2025 roku ZCDN gościć będzie Annę Bikont – jedną z najbardziej uznanych polskich dziennikarek, reporterek i pisarek, laureatkę wielu prestiżowych nagród, by wymienić Europejską Nagrodę Książkową, Wielką Nagrodę Fundacji Kultury, Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego, Nagrodę Historyczną „Polityki”. Jej najnowsza książka Nie koniec, nie początek. Powojenne wybory polskich Żydów (wydawnictwo Czarne, Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, 2025) będzie pretekstem do rozmowy na temat losu ocalałych polskich Żydów i Żydówek w tużpowojennych latach. Wszyscy oni  – osamotnieni, otoczeni wrogością, targani wyrzutami sumienia, że to właśnie im udało się przetrwać – podjąć musieli decyzję: co dalej?

Tak zarysowane przestrzenie skłaniają do rozmowy, w której obok pisarki udział weźmie prof. Radosław Ptaszyński (IH US), a którą poprowadzi dr Katarzyna Rembacka (ZCDN).

Honorowym patronem wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, zaś partnerem jest wydawnictwo Czarne.

Więcej informacji oraz możliwość rejestracji

Zapraszamy!

Podobne wpisy:
Czy książka przetrwa jako ideał kulturowy? (Cykl materiałów „Humanistycznie”. Część V)

Piąty z cyklu webinarów „Humanistycznie” Zachodniopomorskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, poświęcony prognozom dotyczącym przyszłości książek i literatury, przygotowała Małgorzata Pawłowska.

Metody pracy z dzieckiem z niepełnosprawnością, w szczególności w spektrum autyzmu

Serdecznie zapraszamy 8 maja do ZCDN-u na konferencję, podczas której spojrzymy globalnie na ucznia z niepełnosprawnością, w szczególności w spektrum autyzmu. Porozmawiamy, między innymi, o znaczeniu pseudoterapii w jego funkcjonowaniu, dowiemy się, czym jest neuroplastyczność mózgu. Nie zabraknie też wystąpienia praktyków, którzy dadzą wskazówki, od czego zacząć pracę w edukacji włączającej, i przedstawią konkretne dostosowania, sprawdzające się w szkole podstawowej.

„Biblioteka. Lubię tu być” – Tydzień Bibliotek

„Biblioteka. Lubię tu być” – hasło tegorocznej edycji Tygodnia Bibliotek świetnie pasuje do ostatnich zmian aranżacji w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Kojąca biel, łagodne łuki, kącik dla dzieci, zieleń na patio – lubimy tu być!