ZCDN

Spotkania z Książką Biograficzną – „Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach”

baner SZKB Panek 2

Zachodniopomorskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z Instytutem Historycznym Uniwersytetu Szczecińskiego organizuje cykliczne seminaria „Spotkania z Książką Biograficzną”. Uczestniczą w nich autorki i autorzy biografii – zarówno zbiorowych, jak i indywidualnych, które rzucają światło na przestrzenie dotąd ukryte, dokonują reinterpretacji dotychczasowych ustaleń i prowokują do dyskusji.

7 października 2024 roku ZCDN gościć będzie Bartosza Panka – dziennikarza, redaktora naczelnego Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia oraz autora reportaży historycznych: U nas każdy jest prorokiem (wydawnictwo Czarne, 2020) i Zboże rosło jak las. Pamięć o pegeerach (wydawnictwo Czarne, 2024). Jego najnowsza książka będzie pretekstem do dyskusji na temat grupy naznaczonej wciąż obecnymi w przestrzeni publicznej hasłami o „wyuczonej bezradności” oraz „dziedziczeniu biedy”. Czy prawda o pegeerach jest jedna? Czy wszędzie było tak samo? Na opowieść przedstawioną przez Bartosza Panka składają się doświadczenia migracji i społecznego awansu, ale także spektakularnego upadku i powszechnej pogardy. Jest to również opowieść pozbawiona uproszczeń i schematów, co pozwala (na nowo?) dostrzec wieloaspektową historię tej szczególnej społeczności. Tak zarysowane przestrzenie skłaniają do refleksji.

Spotkanie poprowadzi dr Katarzyna Rembacka (ZCDN), a udział w nim, obok reportera Bartosza Panka, weźmie prof. Małgorzata Machałek (IH US).

Podczas rozmowy podjęte zostaną zagadnienia odnoszące się do historii gospodarczej i polityki rolnej realizowanej w Polsce po II wojnie światowej. Poruszone będą kwestie odnoszące się do sytuacji pracowników i mieszkańców Państwowych Gospodarstw Rolnych. Na ile rola, jaką odegrały pegeery, funkcjonuje w świadomości społecznej oraz narracji historycznej? Czy historia ich pracowników i mieszkańców odnajdą swoje miejsce w edukacji szkolnej? O tym m.in. dyskutować będą uczestniczący w seminarium nauczyciele. Zebrane w ten sposób doświadczenia będzie można wykorzystać na lekcjach przedmiotów humanistycznych.

Zapraszamy!

Rejestracja na wydarzenie odbywa się za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń.

 

Podobne wpisy:
Co zrobić, żeby szkoła była postrzegana jako miejsce pozytywnych relacji?  Zachęcamy do lektury nowego numeru „Refleksji”!

Wielu osobom szkoła kojarzy się z jakąś formą opresji, ciężką pracą bez szczególnych efektów, niedocenieniem. Ten problem może dotyczyć zarówno uczniów, jak i nauczycieli. A przecież tak nie powinno być! Z pomocą przychodzi pedagogika pozytywna, która pozwala spojrzeć na edukację i system oświaty z zupełnie innej perspektywy.

Humanistycznie. Nowy cykl materiałów dla osób uczących przedmiotów humanistycznych

Humanistycznie. Po prostu. Czyli krótko i po ludzku o wyzwaniach współczesnej humanistyki. Na nasz nowy projekt będą się składały małe pigułki wiedzy w formie nagrań wideo, skierowane do osób uczących przedmiotów humanistycznych lub po prostu nimi zainteresowanych, które chcą odświeżyć lub uzupełnić wiedzę ze studiów, aby być na bieżąco.

Pierwsza Pomoc Psychologiczna. Blog na Zmianę (Odcinek XVII)

O zatrważających danych zawartych w wynikach badań dotyczących zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży można usłyszeć z wielu źródeł. Nic dziwnego, że tematem tym zajmujemy się także w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Jako zespół profesjonalnie zajmujący się wsparciem nauczycieli również w tym zakresie staramy się zdefiniować problem oraz jego przyczyny. To nam daje szansę na udzielenie konkretnej pomocy.