ZCDN

Spotkanie z Natalią Madejską, reporterką, autorką książki dla dzieci „Felka i Miłek i fala pomyłek”

Z okazji XXIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom zapraszamy na spotkanie z Natalią Madejską, reporterką, autorką książki dla dzieci Felka i Miłek i fala pomyłek, które odbędzie się 4 czerwca, o godzinie 17.00, w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Wydarzeniu będzie towarzyszyła wystawa obrazów zachodniopomorskiej artystki Małgorzaty Matysiak, które są ilustracjami w omawianej książce.

W pierwszej części spotkania zostanie omówiony proces tworzenia opowieści z perspektywy autorki książek dla dzieci. Następnie uczestniczki i uczestnicy podejmą wraz z naszą gościnią dyskusję na temat wątków zawartych w książce Felka i Miłek i fala pomyłek oraz zastanowią się nad zagadnieniami związanymi ze wspieraniem czytelnictwa wśród najmłodszych.

Rozmowę poprowadzą Marta Kostecka (ZCDN) oraz Agata Tomaszewska-Wacht (Stowarzyszenie POP-ART).

Spotkanie jest otwarte dla wszystkich (bez wcześniejszych zapisów). Dla osób niemogących uczestniczyć w spotkaniu przewidziana jest transmisja online na platformie YouTube: https://www.youtube.com/live/7-P5URYq2xk.

ZCDN przygotował dla Państwa także inne wydarzenia związane z czytelniczym świętem dzieci. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem.

27 maja, o godzinie 16.30, zapraszamy na krótkie szkolenie online poświęcone komiksom dla dzieci oraz sposobom wykorzystania ich w ramach akcji Cała Polska Czyta Dzieciom. Porozmawiamy o założeniach akcji, komiksowych nowościach wydawniczych dla dzieci oraz pomysłach na działania z ich wykorzystaniem.

Szkolenie poprowadzi Marta Kostecka (ZCDN).
Zarejestruj się

6 czerwca, o godzinie 14.30, zapraszamy na szkolenie online „Zabawy z książką. Formy promocji książki i czytelnictwa w bibliotece szkolnej”, które rozpocznie się od zaprezentowania teatrzyku kamishibai jako formy rozwijającej kompetencje czytelnicze oraz językowe. Następnie omówione zostaną ciekawe i twórcze metody aktywizujące młodego czytelnika, na przykład gawędy o książce, małe formy teatralne. W drugiej części szkolenia przedstawione zostaną przykłady dobrych praktyk.

Szkolenie poprowadzą Regina Czekała-Kil oraz Elżbieta Schwarz (ZCDN).
Zarejestruj się

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach oraz wspólnego świętowania Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom!

Podobne wpisy:
Zagubione, przywrócone? Herstorie w  teorii i praktyce szkolnej. Sieć współpracy i samokształcenia

Zdaniem Michelle Perrot, francuskiej historyczki i autorki „Mojej historii kobiet”, „w teatrze pamięci kobiety są jedynie delikatnym cieniem”. Badaczka konstatowała, że „większa połowa” ludzkości została „wypchnięta” z jej dziejów i okazała się „niegodna historii”. Czy w 2025 roku polskie uczennice i uczniowie nadal uczą się z podręczników, w których wątki herstoryczne są jedynie marginesem głównych treści? Jak do tej kwestii odnoszą się nauczycielki i nauczyciele? A może warto odnaleźć/przywołać sylwetki kobiet z regionu i zakotwiczyć je w dziejach, wskazując równocześnie korelację języka polskiego z historią?

Witajcie wyzwania 2025 roku! Blog na Zmianę (Odcinek XVIII)

Bardzo często publiczne dyskusje na różne tematy polityczne, społeczne, a nawet gospodarcze kończą się stwierdzeniem w takim lub zbliżonym brzmieniu: „No tak, ale zacząć trzeba od edukacji. Bez niej nie będzie tak, jak nam się marzy”. Frekwencja wyborcza – edukacja. Poziom kultury – edukacja. Wzrost wrażliwości społecznej – edukacja. Większa przedsiębiorczość Polaków – edukacja. Brzmi znajomo?

„Komunikacja na miarę…”, czyli Ferie z ZCDN-em 2025

Ferie z ZCDN-em czas zacząć! W tym roku będzie nam przyświecało hasło: „Komunikacja na miarę…”, które szeroko rozumiane zachęca do stosowania dobrych praktyk w szkołach, placówkach, w relacjach międzyludzkich.