ZCDN

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

W Światowym Dniu Książki i Praw Autorskich, przypadającym na wtorek 23 kwietnia, ZCDN przygotował dla Państwa specjalne wydarzenia związane z tym świętem. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym programem, który prezentujemy poniżej. Prosimy o zwrócenie uwagi na fakt, że udział w niektórych spotkaniach wymaga wcześniejszej rejestracji za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń.

Gala finałowa wojewódzkiego konkursu na komiks „Nie tylko superbohaterowie walczą ze złem”

Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 11.00 w sali konferencyjnej ZCDN-u. W programie przewidziano prezentację prac, wręczenie nagród oraz poczęstunek. Zapowiemy także kolejną edycję, zaprosimy do wspólnego zdjęcia, a uczennice i uczniów, którzy zdobyli nagrody i wyróżnienia, poprosimy o udział w nagraniu podcastu.

Partnerem wydarzenia jest  Centrum Kształcenia Sportowego w Szczecinie. Patronami i fundatorami nagród są Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Województwa Zachodniopomorskiego oraz „Zeszyty Komiksowe”. Patronat medialny objęła betoniarka.net, a nagrody dla laureatek i laureatów ufundowali także Timof Comics, Kultura Gniewu i Wydawnictwo Granda.

Wydarzeniu będzie towarzyszyć wystawa nagrodzonych komiksów w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej, która będzie otwarta przez cały kolejny miesiąc.

Koordynatorką oraz pomysłodawczynią wydarzenia jest Marta Kostecka – nauczycielka konsultantka ds. edukacji humanistycznej w ZCDN-ie.

Spotkanie dla bibliotekarek i bibliotekarzy w Oddziale ZCDN-u w Świnoujściu pod hasłem „Warto czytać”

Uczestniczki i uczestnicy spotkania, które rozpocznie się o godzinie 11.00, wspólnie zastanowią się, dlaczego w XXI wieku nadal warto czytać książki, a także stworzą listę argumentów przemawiających za tą śmiałą tezą.

Przedmiotem kolegialnych rozważań uczestniczek i uczestników spotkania będzie także aforyzm „Książka jest łącznikiem między przeszłością i przyszłością”. Jednocześnie w ramach wydarzenia odbędzie się otwarta debata podejmująca kwestie przyczyn, dla których ludzie nie czytają, i zagadnienia upowszechnienia cyfrowej kultury jako zagrożenia dla książki w formie papierowej.

Spotkanie poprowadzi Grażyna Lis – kierowniczka Oddziału Zamiejscowego ZCDN-u w Świnoujściu.

Warsztaty online „Lekcje języka polskiego z Teatroteką Szkolną – Antyk i Biblia”

Zajęcia odbędą się godzinach 15.45–18.00. Do udziału w nich zapraszamy nauczycielki i nauczycieli języka polskiego w szkołach podstawowych (klasy IV–VIII) i ponadpodstawowych.

Warsztat będzie obejmował krótkie wprowadzenie teoretyczne dotyczące idei pedagogiki teatralnej w edukacji szkolnej, a następnie uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach praktycznych i zrealizują wspólnie z prowadzącą wybrane elementy scenariuszy lekcyjnych opartych o idee pedagogiki teatralnej.

Warsztaty poprowadzi Joanna Sadłowska-Szreder – nauczycielka doradczyni metodyczna w zakresie języka polskiego w ZCDN-ie.
Zarejestruj się

Warsztaty online „Kreatywne zabawy ortograficzne i gramatyczne”

Zajęcia odbędą się godzinach 16.00–19.00. W pierwszej części spotkania, kierowanego do nauczycielek i nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej, zostanie przedstawiony zakres zagadnień ortograficznych i gramatycznych występujących na tym etapie edukacji. Następnie podane będą zasady, formy i metody nauczania ortografii i gramatyki w klasach I–III, zwrócona zostanie uwaga na rolę, jaką odgrywa pamięć słuchowa, wzrokowa i motoryczna w nauczaniu ortografii i gramatyki. Druga część będzie miała charakter warsztatowy – uczestnicy wezmą udział w ćwiczeniach praktycznych, zabawach, quizach, które pozwolą na wyrobienie u uczniów nawyku bezbłędnego pisania i dokonywania samokontroli wykonanych prac.

Warsztaty poprowadzi Beata Standio, nauczycielka konsultantka ds. edukacji wczesnoszkolnej  w ZCDN-ie.
Zarejestruj się

„Spotkanie z Książką Biograficzną” z udziałem dr Sylwii Chutnik, dr Katarzyny Rembackiej oraz prof. Radosława Ptaszyńskiego

O godzinie 17.00 w Bibliotece Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej rozpocznie się spotkanie z dr Sylwią Chutnik – pisarką, publicystką, działaczką społeczną i promotorką literatury. W 2023 roku Sylwia Chutnik, we współpracy z Moniką Sznajderman, zredagowała  publikację Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego, będącą pretekstem do dyskusji o tych, o których nie snuto dotąd opowieści, ze szczególnym uwzględnieniem historii kobiet oraz podejmowanych przez nie form oporu.

Partnerem wydarzenia jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, dzięki któremu nauczyciele zarejestrowani i uczestniczący w seminarium otrzymają omawianą książką (liczba egzemplarzy ograniczona).

Podczas seminarium nauczyciele, prezentując własne stanowiska, zastanowią się, na ile i w jaki sposób opowieści o bojowniczkach z getta warszawskiego można włączyć do szkolnej narracji historycznej. Podadzą przykłady wykorzystania tych historii przy analizie określonych zjawisk i procesów historycznych. Zebrane w ten sposób doświadczenia będzie można wykorzystać na lekcjach przedmiotów humanistycznych.

Koordynatorką, pomysłodawczynią oraz prowadzącą spotkanie jest dr Katarzyna Rembacka – nauczycielka konsultantka ds. edukacji humanistycznej w ZCDN-ie.
Zarejestruj się

Serdecznie zapraszamy i życzymy owocnego udziału w wydarzeniach zorganizowanych w ZCDN-ie z okazji Dnia Książki i Praw Autorskich!

Podobne wpisy:
Kwiecień Miesiącem Świadomości Autyzmu – nowe książki dostępne w naszej bibliotece

Kwiecień jest wyjątkowym miesiącem, w którym szczególnie podkreślamy znaczenie świadomości autyzmu. To dobry czas, by skupić się na lepszym zrozumieniu, akceptacji i docenieniu neuroróżnorodności. Z tej okazji w naszej bibliotece przygotowaliśmy specjalny wybór książek poświęconych autyzmowi.

Coś więcej niż smutek… Konferencja dotycząca zdrowia psychicznego

Serdecznie zapraszamy zainteresowanych nauczycieli na konferencję organizowaną przez ZCDN oraz Sekretariat ds. Młodzieży Województwa Zachodniopomorskiego. Wydarzenie, które odbędzie się już w najbliższy wtorek (2 kwietnia 2025), będzie miało wyjątkowy charakter, bowiem udział w nim wezmą nie tylko nauczyciele, ale również uczniowie.

Kwiecień – Miesiącem Świadomości Autyzmu   

W kwietniu, który jest Miesiącem Świadomości Autyzmu, przygotowaliśmy dla Państwa szereg wydarzeń, podczas których porozmawiamy o wspieraniu uczniów w spektrum, radzeniu sobie z trudnymi zrachowaniami, dokumentacji i edukacji włączającej, metodach pracy z uczniem ze spektrum autyzmu. Nasze działania mają na celu propagowanie wiedzy na ten temat oraz udzielenie realnej pomocy dyrektorom i nauczycielom w pracy z dziećmi w spektrum autyzmu.