ZCDN

Świętujcie z nami 250-lecie powołania Komisji Edukacji Narodowej!

ZCDN Baner Ken250

Zapraszamy Was do czynnego udziału w licznych wydarzeniach organizowanych w ramach październikowych obchodów tego wyjątkowego jubileuszu.

Rozpoczynamy mocnym akcentem – 8 października zapraszamy wszystkich pracowników oświaty do wzięcia udziału w I Biegu Nauczycieli im. Komisji Edukacji Narodowej. Poprzez organizację Biegu chcemy wyrazić, jak ważni są dla nas nauczyciele, których na co dzień spotykamy w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Niech wydarzenie to stanie się pretekstem do zintegrowania środowiska związanego z oświatą w regionie oraz wzajemnej współpracy. Formularz zgłoszeniowy dostępny jest na stronie internetowej: https://www.protiming24.pl/startmeta/ev/bieg-nauczycieli.

Przygotowaliśmy również grę miejską „Polska oświata w międzywojennym Szczecinie”, która zostanie uruchomiona 10 października. Zabawa będzie poprzedzona spotkaniem warsztatowym w ZCDN-ie. Następnie, podczas wspólnego spaceru, będziemy pomagali uczniowi i uczennicy – współczesnemu chłopcu i przedwojennej dziewczynce – odkryć białe plamy na mapie historii. Zapraszamy wszystkich pasjonatów historii do udziału w tej niezwykłej wycieczce. Zapisy na to wydarzenie prowadzone są za pośrednictwem Internetowego Systemu Obsługi Szkoleń: https://szkolenia.zcdn.edu.pl/realization/edit/e-learning-polska-oswiata-w-miedzywojennym-szczecinie.

11 października na stronie internetowej ZCDN-u (zcdn.edu.pl) i w naszych mediach społecznościowych opublikowany zostanie film opowiadający o powołaniu Komisji Edukacji Narodowej – o przyczynach, przebiegu i skutkach tej decyzji. W nagraniu, które będzie mogło posłużyć nauczycielom jako materiał dydaktyczny, wykorzystane zostały zbiory Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej. Zachęcamy do zaglądania tego dnia na naszą stronę internetową!

Świętowanie Dnia Edukacji Narodowej w naszej instytucji będzie w tym roku połączone z Galą Ambasadorów ZCDN-u. 12 października po raz pierwszy wybrany zostanie Patron ZCDN-u, czyli osoba merytorycznie wspierająca naszą placówkę, współtworząca nasze działania, oraz Ambasador ZCDN-u – osoba, której działania na rzecz edukacji w regionie warte są uznania. Wydarzenie będzie miało charakter zamknięty, ale jego merytoryczna część będzie transmitowana w naszych mediach społecznościowych.

W czwartek 19 października w murach naszej placówki pojawi się nowy element – oś czasu prezentująca, jak zmieniała się rola i wizerunek nauczyciela/nauczycielki na przestrzeni 250 lat – od Ustawy Komisji Edukacji Narodowej aż po rok 2023. Prezentacja osi połączona będzie z krótkim wykładem dr Katarzyny Rembackiej. Zarówno nagranie wykładu, jak i oś czasu dostępne będą do obejrzenia i wysłuchania na naszej stronie internetowej.

W ramach obchodów rocznicy powołania Komisji Edukacji Narodowej ZCDN wspólnie z Wydziałem Nauk Społecznych Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Wydawnictwem Naukowym US wydał książkę Niezbędnik młodego nauczyciela pod redakcją naukową Anny Godzińskiej i Małgorzaty Mikut. Spotkanie z autorem i autorkami oraz redaktorkami publikacji odbędzie się 24 października, o godzinie 16.00.

30 października, o godz. 15.00, odbędzie się debata oksfordzka, w której wezmą udział studentki i studenci z Instytutu Pedagogiki US. Teza debaty będzie brzmiała „Tzw. system pruski w polskiej szkole przyniósł więcej szkody niż pożytku”. Debata będzie poprzedzona warsztatami dotyczącymi pracy metodą debaty oksfordzkiej. Marszałkinią debaty będzie dr Zofia Fenrych.

Zwieńczeniem obchodów 250-lecia powołania Komisji Edukacji Narodowej w ZCDN-ie będzie powstanie muralu autorstwa Piotra „Lumpa” Pauka, który będzie można podziwiać na patio w siedzibie ZCDN-u przy ul. Gen. J. Sowińskiego 68 w Szczecinie. Wkrótce podamy datę jego odsłonięcia, ale już teraz gorąco na to wydarzenie zapraszamy!

Podobne wpisy:
Co zrobić, żeby szkoła była postrzegana jako miejsce pozytywnych relacji?  Zachęcamy do lektury nowego numeru „Refleksji”!

Wielu osobom szkoła kojarzy się z jakąś formą opresji, ciężką pracą bez szczególnych efektów, niedocenieniem. Ten problem może dotyczyć zarówno uczniów, jak i nauczycieli. A przecież tak nie powinno być! Z pomocą przychodzi pedagogika pozytywna, która pozwala spojrzeć na edukację i system oświaty z zupełnie innej perspektywy.

Humanistycznie. Nowy cykl materiałów dla osób uczących przedmiotów humanistycznych

Humanistycznie. Po prostu. Czyli krótko i po ludzku o wyzwaniach współczesnej humanistyki. Na nasz nowy projekt będą się składały małe pigułki wiedzy w formie nagrań wideo, skierowane do osób uczących przedmiotów humanistycznych lub po prostu nimi zainteresowanych, które chcą odświeżyć lub uzupełnić wiedzę ze studiów, aby być na bieżąco.

Wyniki badania TIMSS 2023

Na stronie Instytutu Badań Edukacyjnych zostały opublikowane najnowsze wyniki badania czwartoklasistów w zakresie kompetencji matematycznych i z nauk przyrodniczych.