ZCDN

Szczecin opis(yw)any. Miasto w kronikach, wspomnieniach, literaturze

NOWY szczecin ksiazka baner

W przeddzień obchodów 80. rocznicy przyłączenia Ziem Zachodnich i Północnych do Polski ukazała się publikacja ZCDN-u „Szczecin opis(yw)any. Miasto w kronikach, wspomnieniach, literaturze” pod redakcją Katarzyny Rembackiej. Na książkę składa się jedenaście artykułów, z których każdy prezentuje miasto jako przestrzeń życia, działania i refleksji osób w nim mieszkających w różnych epokach historycznych. Tom został przygotowany przez grono osób związanych z różnymi ośrodkami kulturalnymi i naukowymi Szczecina, w tym z Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Zachęcamy do lektury!

Szczecin opis(yw)any. Miasto w kronikach, wspomnieniach, literaturze

Cytując słowa wstępu:

„Prezentowany tom stworzony został z kilku powodów. Od zakończenia II wojny światowej, będącego równocześnie początkiem polskiej historii »Ziem Odzyskanych«, mija właśnie osiemdziesiąt lat. Miastem, które wpisuje się w te wydarzenia i świętuje swoją rocznicę, jest również Szczecin. Aby uczcić ósmą dekadę jego polskości, nie zapominając równocześnie o wcześniejszej, kilkusetletniej historii, postanowiliśmy przedstawić, w jaki sposób miasto było opisywane i jak nadal jest charakteryzowane. I choć głównym bohaterem jest Szczecin, to pierwszoplanowe role pełnią także osoby tworzące owe opisy. Są wśród nich średniowieczni i nowożytni kronikarze, oświeceni przedstawiciele elit, miejskie aktywistki i przymusowi robotnicy. Wspomina i opisuje Szczecin jego pierwszy polski prezydent, a także lewicowy reportażysta, dla którego to miasto stało się siedliskiem na całe życie, pisarki o skomplikowanych życiorysach i o różnych narodowościach, wreszcie cała plejada młodych twórczyń i twórców opisujących miasto za pomocą różnorodnych form przekazu”.

Fragment recenzji dr. hab. Sławomira Iwasiowa:

„Życzyłbym wszystkim osobom, którym bliska jest tematyka regionalistyczna, żeby takich prac badawczo-dydaktycznych powstawało więcej; monografia Szczecin opis(yw)any. Miasto w kronikach, wspomnieniach, literaturze to doskonały przykład, jak można połączyć siły szkoły i uniwersytetu; jak pisać ze znawstwem, a jednocześnie nie nużyć czytelnika hermetycznym dyskursem quasi-humanistyki. Jestem przekonany, że to przedsięwzięcie znamionują pasja, szczerość i profesjonalizm i dlatego efekt końcowy w gruncie rzeczy trudno przecenić”.

Prezentujemy spis treści:

Paweł Migdalski, Opisy Szczecina z XII wieku

Radosław Skrycki, Miasto, po którym „chętnie się spaceruje”. Obraz Szczecina na początku XVII  wieku

Agnieszka Borysowska, Descriptio urbis Stetinensis Paula Friedeborna (1624). Obraz miasta oczami kronikarza i zarządcy

Michał Gierke, Życie artystyczne Szczecina we wspomnieniach Konrada Zitelmanna (1814–1889)

Agnieszka Szudarek, Kobiecym okiem. Wizerunek Szczecina przełomu XIX i XX wieku we wspomnieniach Julie Braun-Vogelstein (1883–1971)

Tomasz Ślepowroński, Praca przymusowa w niemieckim Szczecinie we wspomnieniach polskiego robotnika. Między pamięcią świadka, a ustaleniami historyków

Eryk Krasucki, Wspomnienia Piotra Zaremby z lat 1945–1950. Czytając szczecińskiego Tytusa Liwiusza

Katarzyna Rembacka, „I Polska patrzyła na Szczecin jego oczyma”. Franciszka Gila reporterskie opisywanie miasta

Patrycja Megger-Borkowska, Literackie topografie miast Niny Rydzewskiej

Anna Godzińska, Ta, która została, ta, która przyjechała, ta, która wyjechała. Kobiece biografie wobec „Ziem Odzyskanych”

Marta Kostecka, Szczecin opisywany, opowiadany i rysowany w tekstach kultury popularnej

Książka jest dostępna w zbiorach Biblioteki Cyfrowej ZCDN-u

 

Podobne wpisy:
Zapraszamy do nadsyłania zgłoszeń kandydatów do tytułu „Ambasadora ZCDN-u”

Zapraszamy mieszkańców województwa zachodniopomorskiego, instytucje publiczne, organizacje pożytku publicznego oraz związki i stowarzyszenia twórcze i zawodowe do nadsyłania zgłoszeń kandydatów do tytułu „Ambasadora ZCDN-u”.

Nasłuch pedagogiczny: O poczuciu (nie)pełnosprawności u dzieci z implantami ślimakowymi

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Kaliną Kukiełko, która dzieli się wynikami badań pilotażowych, prowadzonych wspólnie ze Światowym Centrum Słuchu nad wpływem czynników społecznych na korzyści komunikacyjne po wszczepieniu implantu ślimakowego u dzieci i młodzieży z wrodzoną głuchotą. Ten odcinek „Nasłuchu pedagogicznego” polecamy szczególnie dyrektorom, nauczycielom i pracownikom poradni psychologiczno-pedagogicznych, którzy pracują z dziećmi z orzeczeniami o niepełnosprawności.

Kierunki realizacji polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2025/2026

Ministerstwo Edukacji Narodowej ogłosiło podstawowe kierunki realizacji polityki oświatowej państwa oraz zadania z zakresu nadzoru pedagogicznego dla kuratorów oświaty w roku szkolnym 2025/2026. Zachęcamy Państwa do zapoznania się z treścią dokumentu, w którym zostały one wyszczególnione.